Nginx چیست ؟

Nginx یکی از سرویس‌دهندگان وب مشهور است که در سال ۲۰۰۲ توسط Igor Sysoev برای پاسخگویی به حجم ۵۰۰ میلیون بازدید روزانه‌ی مجموعه‌ای از سایت‌ها توسعه یافت. این نرم‌افزار اکنون برای میزبانی بسیاری از سایت‌های پربازدید مورد استفاده قرار گرفته است. در حدود نیمی از سایت‌های پربازدید جهان برای خدمت‌رسانی به بازدیدکنندگان از این وب‌سرور استفاده می‌کنند.

ان جین اکس

کاربردها و ویژگی‌های Nginx

Nginx با هدف مصرف کمتر حافظه و پاسخگویی سریع‌تر به حجم بیشتری از درخواست‌های همزمان توسعه یافته است. علاوه بر آن امکانات مختلفی مانند Reverse Proxy، Load Balancing، HTTP Caching، SSL Proxy، GZIP Proxy و تعدادی ویژگی‌های دیگر آن سبب شده تا به عنوان ابزاری کارآمد برای قرارگیری میان درخواست‌های مشتریان و سرورهای اصلی به‌کار گرفته شود.

به عبارت دیگر بسیاری از خدمات دهندگان اینترنتی، از Nginx در کنار وب‌سرورهای دیگر مانند Apache و IIS به عنوان ابزاری برای تقسیم بار، فشرده‌سازی، رمزگزاری SSL، سیستم Cache و تغییر مسیر کاربران استفاده می‌نمایند.

Nginx همچنین توانایی دارد به عنوان Mail Proxy نیز مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی‌های Proxy ان‌جینکس( Nginx ) که با سرعت و عملکرد بالا قابل دسترسی هستند، آن را به عنوان راه حلی قابل استفاده و ارزان قیمت نرم‌افزاری برای ایجاد لایه‌ای محافظ در مقابل وب‌سرورهای اصلی مطرح کرده است.

Nginx به عنوان لایه امنیتی

در هنگام استفاده از Nginx به عنوان Proxy همچنین می‌توان ویژگی‌های امنیتی مانند فایروال و DDoS Protecion را در این لایه و پیش از رسیدن به وب‌سرورهای اصلی پیاده‌سازی نمود.

استفاده به عنوان وب سرور

Nginx علاوه بر امکاناتی که به عنوان Proxy در اختیار شما قرار می‌دهد، توانایی دارد به تنهایی کارکرد یک وب‌سرور را داشته باشد. امکان استفاده از FastCGI و SCGI از جمله ویژگی‌های Nginx هستند که استفاده از آن به عنوان یک وب‌سرور کارآمد را امکان‌پذیر می‌نمایند.

Nginx یا Apache

Nginx با هدف پیش افتادن از Apache در زمینه‌ی کارایی توسعه یافته است. به طور متوسط Nginx توانایی دارد ۴ برابر Apache به درخواست‌های همزمان پاسخ دهد. همچنین مقدار مصرف حافظه در Nginx در مقایسه با Apache به مراتب کمتر است.

بخشی از سرعت عملکرد Nginx در مقایسه با Apache به دلیل کمتر بودن انعطاف و امکانات این سیستم برای تغییر تنظیمات و عملکردهایی است که در Apache با استفاده از فایل‌های htaccess قابل تغییر هستند.

بنابراین استفاده از Nginx به جای Apache در تمامی شرایط امکان‌پذیر نیست.

۲ نظر در مورد «Nginx چیست ؟»

 • مستر روبات می‌گوید:

  شما از سرور اپاچی استفاده میکنید چطور این همه از nginx تعریف کردین اما خودتون ….؟
  اما میتونید به کلود فلار مهاجرت کنید

  • با سلام
   هر سیستمی مزایا و معایبی دارد که همه باید در کنار هم دیده شوند
   اگر بخواهید فقط مزایای یک سیستم را ببینید، تمامی سیستم‌ها بهترین هستند
   با توجه به نیازها و شرایطی که به آن نیاز داشتیم، امکانات فعلی بهترین گزینه برای سایت روکا به شمار می‌روند.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱