برنامه نویسی سایت

طراحی سایت اینترنتی هرچند اغلب توسط CMS به انجام می‌رسد، با این حال برخی نیازمندی‌ها با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا قابل پوشش یا از نظر فنی و اقتصادی یا از نظر توسعه‌پذیری در آینده به صرفه نیستند.

طراحی سایت سفارشی
در این گونه موارد، استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی سایت اختصاصی و دقیقا مطابق ورودی و خروجی مورد نیاز می‌بایست به انجام برسد.
سایت‌های اینترنتی در محیط مرورگر اجرا می‌شوند. بنابراین بخش رابط کاربری می‌بایست از اصول مشترک با CMSها پیروی کند. در عوض بخشی که با CMS متفاوت است، سمت سرور است. در سمت سرور ذخیره و بازیابی اطلاعات از بانک اطلاعاتی، ارتباط با سرویس‌های آنلاین، پردازش اطلاعات و سایر فرآیندهایی که در سمت مشتری مقدور نیست با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور به انجام می‌رسند.

متداول‌ترین زبان برنامه‌نویسی سمت سرور php است که اغلب سایت‌های اینترنتی اعم از CMS و نمونه‌های سفارشی با این زبان توسعه پیدا کرده‌اند.
طراحی سایت با php تنها یک روش و یک عبارت کلی است. ابزارهای کمکی زیادی وجود دارند که به توسعه‌دهندگان در طراحی سایتی با کیفیت و پایدار از نظر کارایی، ظاهر و امنیت یاری می‌رسانند.

طراحی سایت با php

نکته‌ی دیگر در طراحی سایت با php، توجه به مهارت و تجربه‌ی برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان است. دانش و تخصص برنامه‌نویسی در گذشت زمان پخته‌تر و با کیفیت‌تر می‌شود. تنها برنامه‌نویسان با چندین سال تجربه توانایی دارند نرم‌افزارهایی با کارایی بالا و با کمترین اشکال نحوی و الگوریتمی طراحی و پیاده‌سازی کنند.

مزایا و معایب طراحی سایت اختصاصی در مقایسه با CMSها

مهم‌ترین ویژگی مثبت سیستم‌های مدیریت محتوا در مقایسه با برنامه‌نویسی سفارشی و اختصاصی وبسایت، کاهش زمان مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه است. بدیهی است که کاهش زمان، کاهش هزینه‌ها را هم در پی دارد.
ویژگی مثبت دیگر در سیستم‌های مدیریت محتوا، وجود افزونه‌های متعدد برای این سیستم‌ها است. اغلب نیازهای عمومی در این سیستم‌ها با هزینه‌ای اندک و نصب یک افزونه به راحتی قابل پوشش است.
یکی از مزیت‌های برنامه‌نویسی سفارشی نسبت به استفاده از CMS در سرعت و عملکرد بهتر خروجی است. زیرا بسیاری از عملکردهای موجود در CMS که در عمل مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ولی در سرعت و کارکرد سایت اثر می‌گذارند در برنامه‌نویسی سفارشی پیاده‌سازی نمی‌شوند.
برخی از CMSها دارای امنیت بیشتر هستند و به طور مستمر نگارش‌های جدیدی که آخرین اشکال‌های یافت شده را برطرف کرده‌اند، منتشر می‌کنند. برخی دیگر نیز طبق تجربه و آمار آسیب‌پذیری‌های بیشتری داشته‌اند. در طرف دیگر برنامه‌نویسی سفارشی اگر با دقت و کیفیت کافی و توسط برنامه‌نویسان کم تجربه به انجام نرسد می‌تواند خطرات امنیتی برای وبسایت به دنبال داشته باشند.

برنامه‌نویسی اختصاصی یا CMS

سیستم مدیریت محتوا یا CMS

در تعریف یک پروژه جدید طراحی سایت، برخی نیازمندی‌ها جز با برنامه‌نویسی سفارشی قابل پیاده‌سازی نیستند و برخی دیگر نیز به دلیل محدودیت‌های اقتصادی یا زمانی تنها با استفاده از CMS قابل اجرا هستند.
در مواردی که امکان انتخاب هر یک از دو گزینه وجود دارد، بررسی عوامل گوناگونی که ممکن است در آینده‌ی نزدیک یا دور پی‌آمدهای مثبت و منفی مختلفی داشته باشند در تصمیم‌گیری صحیح ما را یاری خواهند کرد.
به طور کلی در طراحی سایت‌هایی که هدف و چشم‌انداز به خوبی آشکار نیست، استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا( مانند وردپرس، جوملا و دروپال ) توصیه می‌شود. در طرف مقابل برای طراحی سایت‌هایی که امکانات ویژه‌ای می‌بایست داشته باشند و چشم‌انداز توسعه‌ی عرضی و طولی برایشان ترسیم شده است، برنامه‌نویسی سفارشی گزینه‌ی بهتری به شمار می‌رود.

برنامه‌نویسی افزونه برای سیستم‌های مدیریت محتوا

علاوه بر امکان برنامه‌نویسی سفارشی سایت و طراحی سایت با CMS، امکان استفاده از هر دو گزینه به صورت ترکیبی نیز وجود دارد. گاهی اغلب نیازمندی‌های یک پروژه در قالب یک CMS با کیفیت بالا و قیمت کم قابل دستیابی است، ولی برخی ویژگی‌های مورد نیاز مستلزم برنامه‌نویسی سفارشی هستند. در چنین مواقعی، بهترین گزینه استفاده از CMSهایی مانند وردپرس و جوملا یا دروپال است که افزونه‌هایی برای تغییر کارایی یا افزودنی ویژگی‌هایی خاص به آن اضافه شده باشند. روکاوب آمادگی دارد افزونه‌های سفارشی برای انواع CMSهای متداول را توسعه دهد تا در کنار بهره‌گیری از امکانات سیستم‌های مدیریت محتوا، ویژگی‌های سفارشی پروژه نیز در دسترس باشند.

کیفیت در طراحی سایت اختصاصی

طراحی و ایجاد یک سیستم جدید در مقایسه با مونتاژ کردن قطعات از پیش آماده، به تخصصی به مراتب بیشتر نیازمند است. در مقایسه بین CMS و برنامه‌نویسی سفارشی توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است. استفاده از نیروهایی با تجربه و دانش کم در ایجاد وبسایت‌های برنامه‌نویسی شده، کاری خطرناک و غیراقتصادی است. همچنین توجه به توسعه‌پذیری سیستم‌های سفارشی از پیش‌نیازهای توسعه‌ی نرم‌افزار با زبان‌های برنامه‌نویسی است.

کیفیت طراحی سایت
از طرف دیگر بررسی ابعاد و تعیین دامنه‌ی نرم‌افزار نهایی اگر با مشاوره‌ی افراد خبره به انجام نرسد، دستیابی به نتیجه را بسیار دشوار خواهد کرد.
برای پیش‌گیری از صرف زمان و هزینه‌ی مجدد برای بازنویسی یا انجام تغییرات با دشواری زیاد، استفاده از مشاوران و متخصصان خبره در این مسیر الزامی و حیاتی است.

سفارش برنامه نویسی سایت

با ما تماس بگیرید و نیازمندی‌های خود و همچنین چشم‌انداز آینده‌ی کسب و کار اینترنتی خود را برایمان شرح دهید. تلاش می‌کنیم راه حلی که از جهت‌های گوناگون کاربردی، امنیتی، زمانی و اقتصادی بهترین باشد را به شما پیشنهاد دهیم و در راه پیاده‌سازی آن همراه و پشتیبان شما خواهیم بود.