جی کوئری چیست ؟

jQuery کتابخانه‌ای بزرگ، سازمان‌یافته و بالغ برای زبان برنامه‌نویسی جاوااسکریپت است. نخستین نگارش این کتابخانه در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و با گذشت زمان به صورت مستمر به توسعه و پیشرفت خود ادامه داد.

در حال حاضر در حدود ۶۵ درصد از پربازدیدترین سایت‌های جهان از جمله سایت‌های بزرگی مانند ویکی‌پدیا، توییتر و eBay از این کتابخانه در سایت خود بهره‌گیری می‌کنند.

jquery

جی کوئری چیست؟

جی‌کوئری با هدف افزایش سرعت برنامه‌نویسی جاوااسکریپت و یکسان‌سازی تفاوت‌های موجود در مرورگرهای مختلف ایجاد شد، با استفاده از جی‌کوئری حجم کدنویسی جاوااسکریپت به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و در نتیجه سرعت برنامه‌نویسی و طراحی سایت نیز به همین نسبت بیشتر می‌شود.

جی‌کوئری عملکردهای مختلفی برای مدیریت عناصر موجود در ظاهر سایت، فرامین AJAX، مدیریت رویدادها، استانداردسازی رابط مرورگرها، توسعه‌ی امکانات جاوااسکریپت و بسیاری عملکردهای دیگر را در خود جای داده است.

جی‌کوئری به صورت مداوم در حال توسعه است و علاوه بر بهبودهایی که در هسته‌ی این کتابخانه اعمال می‌شود، هزاران افزونه نیز توسط توسعه‌دهندگان مختلف برای آن ایجاد شده‌ است.

استفاده‌ی آگاهانه از امکانات jQuery سبب می‌شود سایت طراحی شده، در تمامی مرورگرهای اینترنت به صورت یکسان واکنش نشان دهد و همین طور سبب افزایش کیفیت و بهبود عملکردهای پویای سایت که با استفاده از جاوااسکریپت به انجام می‌رسند، می‌گردد.

طراحی سایت پویا با استفاده از جی کوئری

طراحی سایت‌های پویا تنها با استفاده از جاوااسکریپت امکان‌پذیر است. برنامه‌نویسی مستقیم با جاوااسکریپت کاری دشوار و مستلزم صرف زمان زیاد است. با استفاده از jQuery این اشکال‌ها به حداقل می‌رسند. استفاده از jQuery، برنامه‌نویسان را از تسلط بر Javascript بی‌نیاز نمی‌کند. بلکه سرعت توسعه و کیفیت آن را بهبود می‌بخشد. هرچند استفاده از جی‌کوئری بدون داشتن تسلط کافی روی جاوااسکریپت امکان‌پذیر است، ولی تولید نرم‌افزارهای تحت وب و طراحی سایت های با کیفیت و هوشمند بدون دانش فنی جاوااسکریپت امکان‌پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱