دانلود و نصب Node.js روی ویندوز ۷

زبان برنامه‌نویسی جاوااسکریپت تاریخی طولانی دارد و به طور سنتی در محیط مرورگرهای اینترنت قابل اجرا بوده است. با توسعه‌ی مرورگرها و بهبود و استانداردسازی این زبان، کاربردهای جدیدی برای آن ایجاد شده است.

Node.js یکی از پروژه‌هایی است که با هدف توسعه‌ی کاربرد جاوااسکریپت ایجاد شده است. با کمک Node.js می‌توان نرم‌افزارهای سمت سرور را نیز با این زبان برنامه‌نویسی کرد. همچنین کتابخانه‌های متعددی که برای آن ایجاد شده است، بستری شد است تا صدها ابزار کمکی برای افزایش سرعت و کیفیت برنامه‌نویسی در اختیار برنامه‌نویسان قرار بگیرد.

Node.js

نصب Node.js روی Windows 7

آخرین نگارش Node.js با ویندوز ۷ سازگاری ندارد. با توجه به اینکه تعداد زیادی از کاربران Node.js هنوز از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند، نیاز به پیدا کردن راه حلی که بتواند کاربرد این پروژه را روی ویندوز ۷ عملی کند، وجود دارد.

راه حل اول: استفاده از آخرین نگارش سازگار با ویندوز ۷

نخستین راه حل، استفاده از آخرین نگارش سازگار با ویندوز ۷ است. این نگارش را می‌توانید از این آدرس دانلود و نصب کنید. استفاده از نسخه‌ی قدیمی Node.js ممکن است ناسازگاری‌های جدیدی با برخی کتابخانه‌ها ایجاد کند. در این صورت لازم است تا از راه حل دوم استفاده کنید.

راه حل دوم: تعریف Environment Variable‌ روی ویندوز

ناسازگاری Node.js با ویندوز ۷ هنوز به صورت سخت نیست و با تعریف یک متغیر محیطی در ویندوز می‌توان از آخرین نسخه‌ی آن استفاده نمود. برای استفاده از این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. آخرین نسخه‌ی ZIP از Node.js را از این آدرس دانلود کنید.
 2. محتویات بسته را در مسیری دلخواه روی دیسک سخت استخراج کنید.
 3. در بخش جستجوی منوی Start ویندوز عبارت «Environment» را تایپ کنید.
 4. گزینه‌ی «Edit Environment variables for your account» را کلیک کنید.
 5. در بخش بالای صفحه روی گزینه‌ی New کلیک کنید، عبارت «NODE_SKIP_PLATFORM_CHECK» و «1» را وارد و ذخیره کنید.
  متغیر محیطی Node.js
 6. برای دسترسی مستقیم به Node از تمام شاخه‌ها، لازم است تا متغیر PATH را نیز در همین بخش ویرایش کنید و مسیر نصب Node.js را با یک نقطه‌ویرگول به انتهای آن اضافه کنید. برای مثال اگر مسیر نصب شما D:\nodejs باشد، متغیر PATH به این شکل خواهد بود:
  PATH=...;d:\nodejs
  تاکید می‌شود که مسیر نصب Node.js باید به متغیر PATH اضافه شود و مقدار قبلی را نباید حذف کنید.

لازم به ذکر است که استفاده از این روش نیز احتمال دارد با مشکلاتی همراه باشد. اگر برخی از کتابخانه‌های مورد استفاده در Node.js به ویندوزهای جدیدتر و امکانات آن‌ها وابستگی‌هایی داشته باشند، شاید ناچار شوید تا آخرین نسخه‌ی ویندوز و Node.js را همزمان به‌روزرسانی نمایید.

یک نظر در مورد «دانلود و نصب Node.js روی ویندوز ۷»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *