۱۰ تابع پرکاربرد رشته‌ها در php

بخش قابل توجهی از برنامه‌نویسی و توابع آن به کار کردن با رشته‌ها یا Stringها اختصاص دارد. رشته‌ها یا متن‌ها در بخش‌های مختلف یک نرم‌افزار برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شوند و نیاز به پردازش، تغییر، بررسی و ذخیره‌سازی آن‌ها در تمام کدهای برنامه‌نویسی وجود دارد. در ادامه با ۱۰ تابع پرکاربرد php که برای مدیریت رشته‌ها استفاده می‌شوند را به طور مختصر بررسی می‌کنیم. فراخوانی بسیاری از توابع در php به شکل‌های گوناگون و با ترکیب متفاوتی از پارامترها امکان‌پذیر است که برای آشنایی تخصصی‌تر لازم است تا مستندات هر تابع را در راهنمای php مطالعه نمایید.

php

 1. strlen()
  تابع strlen برای بررسی طول یک رشته کاربرد دارد. دقت کنید که این تابع طول رشته‌های اسکی(ASCII) را محاسبه می‌کند و برای محاسبه‌ی متن‌های فارسی که به صورت utf-8 ذخیره شده‌اند، این تابع نتیجه‌ی صحیحی را نشان نمی‌دهد.
 2. strpos()
  تابع strpos جایگاه اولین وقوع یک زیررشته در یک رشته را برمی‌گرداند.
 3. substr()
  تابع substr یک زیررشته از یک رشته را برمی‌گرداند.
 4. str_replace()
  تابع str_replace تمام موارد یک رشته در یک رشته دیگر را با یک مقدار جدید جایگزین می‌کند.
 5. trtolower()
  تابع strtolower یک رشته را به حروف کوچک تبدیل می‌کند.
 6. strtoupper()
  تابع strtoupper یک رشته را به حروف بزرگ تبدیل می‌کند.
 7. trim()
  تابع trim فاصله‌های اضافی در ابتدا و انتهای یک رشته را حذف می‌کند.
 8. explode()
  تابع explode یک رشته را بر اساس یک جداکننده‌ی دلخواه به زیررشته‌هایی تقسیم می‌کند و نتیجه یک آرایه خواهد بود.
 9. implode()
  تابع implode عمل معکوس explode را انجام می‌دهد و اعضای یک آرایه را با یک جداکننده به یکدیگر متصل کرده و یک رشته برمی‌گرداند.
 10. preg_match()
  تابع preg_match بررسی می‌کند که یک رشته آیا با یک الگوی عبارت‌های باقاعده یا Regular Expression همخوانی دارد یا خیر. برای استفاده از این تابع لازم است تا با قوانین نوشتن عبارت‌های باقاعده آشنا شوید. این عبارت‌ها می‌توانند میزان کدنویسی شما را برای بررسی رشته‌ها به میزان زیادی کاهش دهند.

توابع مدیریت رشته‌ها در php به موارد بالا محدود نیستند. ولی توابعی که در بالا به آن پرداختیم پرکاربردترین توابع مورد استفاده به شمار می‌روند. علاوه بر توابع بالا، برای پردازش متن‌های یونیکد که به صورت UTF-8 ذخیره شده‌اند، مجموعه توابع دیگری در php موجود است که بسته به نیاز می‌بایست از آن‌ها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *