SQLite چیست؟

ذخیره و بازیابی اطلاعات یکی از نیازهای اساسی در هنگام برنامه‌نویسی سیستم‌های مختلف است. برای انجام این کار، بسته به نیازهای موجود ابزارها و روش‌های مختلفی نیز وجود دارند. از روش‌های ساده مانند نگهداری اطلاعات در یک فایل متنی تا استفاده از نرم‌افزارهای عظیم مانند Oracle.

پایگاه داده SQLite

یکی از ابزارهای ذخیره و بازیابی اطلاعات، SQLite نام دارد. این نرم‌افزار مشهورترین سیستم ذخیره فایلی اطلاعات به شمار می‌رود. شهرت SQLite به دلیل پشتیبانی از انواع مختلف سیستم‌عامل‌ها از جمله ویندوز، لینوکس، آندروئید و مک او اس و همچنین رایگان و قدرتمند بودن آن است.

SQLite با زبان C برنامه‌نویسی شده است و به طور پیوسته در حال بهبود و توسعه است. به همین دلیل سرعت و کارایی بسیار بالایی دارد. در نگارش‌های جدید که در آینده منتشر خواهند شد، بهینه‌سازی‌های گسترده‌ای روی این سیستم به انجام رسیده است که سرعت عملکرد آن را بیش از پیش افزایش داده است.

SQLite نرم‌افزاری با مجوز استفاده Public Domain است. به این معنی که حق مالکیتی ندارد و هر فرد یا سازمانی می‌تواند بدون هیچ محدودیتی از آن به هر شکلی استفاده کند.

کاربرد SQLite

SQLite یک سیستم ذخیره اطلاعات فایلی است بنابراین استفاده از آن در محیط‌هایی که مشتریان متعددی بخواهند از اطلاعات استفاده کنند ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. در عوض در محیط‌هایی مانند نرم‌افزارهای موبایل و وبسایت‌هایی که بازدیدهای سنگین و زیادی نداشته باشند کارایی و عملکرد خوبی به دست خواهد آمد.

برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند دروپال، گزینه‌ی کاربرد SQLite برای طراحی سایت را در اختیار برنامه‌نویسان و صاحبان سایت قرار می‌دهند.

بسیاری از نرم‌افزارهای شناخته‌شده در دنیا مانند موزیلا فایرفاکس، گوگل کروم، ویندوز ۱۰، اسکایپ و دراپ‌باکس برای نگهداری بخشی از اطلاعات خود از SQLite استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از کاربردهای پایگاه داده‌ی فایلی مثل SQLite، انتقال اطلاعات دارای ساختار و حجیم است. برای مثال ممکن است یک اپلیکیشن موبایل، اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران را در قالب یک پایگاه داده‌ی SQLite به سمت سرور مرکزی ارسال نماید.

مدیریت آسان

SQLite به دلیل استفاده از سیستم فایلی، نیازی به تنظیمات پیچیده و اساسی مانند بسیاری از DBMSهای دیگر ندارد. کافی است فایل پایگاه داده را در کنار نرم‌افزار قرار دهید و از آن استفاده کنید.

امکانات پیشرفته SQLite

SQLite با وجود کم حجم و سریع بودن دارای امکانات پیشرفته‌ای مانند Transactionها، جدول‌های مستقر در حافظه، جستجوی متن Full Text و امکانات گسترده‌ی دیگری است که گاهی به دلیل همین امکانات به صورت موازی در کنار سایر سیستم‌های بانک اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

IDEهای SQLite

ابزارهای متعدد رایگان و تجاری برای ایجاد و مدیریت فایل‌های SQLite وجود دارند. برخی از موارد شناخته شده و رایگان که می‌توانید برای این منظور استفاده نمایید عبارتند از:

پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی

تقریبا تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی از جمله php، C، Java، و Microsoft.NET به صورت مستقیم یا با استفاده از کتابخانه‌های جانبی امکانات ذخیره و بازیابی اطلاعات در جداول SQLite را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *