Vanilla JS چیست ؟

برای توسعه‌ی برنامه‌های تحت وب چه در سمت سرور و چه در سمت کلاینت، از فریم‌ورک‌های مختلفی استفاده می‌شود و بسته به شرایط و علاقه برنامه‌نویسان، از بین کتابخانه‌های موجود ممکن است برخی از آن‌ها انتخاب شوند.

فریم ورک Vanilla JS هم یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند برای برنامه‌نویسی سمت کلاینت جاوااسکریپت مورد استفاده قرار بگیرد. البته این ظاهر کار است و در حقیقت، Vanilla JS وجود خارجی ندارد!

Vanilla JS

برنامه نویسی با Vanilla JS در حقیقت برنامه‌نویسی مستقیم و بدون فریم‌ورک با جاوااسکریپت است، علت ایجاد Vanilla JS، جلب توجه به امکانات پیش‌فرض جاوااسکریپت برای برنامه‌نویسی وب است و همچنین این مفهوم به عنوان طنز هنگامی که برخی اصرار دارند تا همیشه از یک فریم‌ورک در برنامه‌نویسی استفاده شود، نام برده می‌شود.

استفاده از Vanilla JS چه مزایا و معایبی دارد ؟

مهم‌ترین مزیت استفاده مستقیم از جاوااسکریپت در توسعه‌ی وب، سرعت بیشتر آن است. و البته همیشه بهترین گزینه به شمار نمی‌رود. هنگامی که بخواهیم نرم‌افزاری قابل اجرا روی مرورگرهای مختلف بنویسیم یا هنگامی که حجم و وسعت پروژه‌ی ما متوسط و بزرگ است، احتمالا بهتر است تا از فریم‌ورک پیشرفته مثل React‌ یا VueJS یا jQuery استفاده کنیم.

به طور کلی استفاده یا عدم استفاده از فریم‌ورک در طراحی سایت، بسته به نیازها و شرایط پروژه دارد و تعیین یک راه حل ثابت بدون توجه به صورت مسئله، کاری اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱