طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت فرآیندی است که معمولا به دو روش کلی انجام می‌شود:

در طراحی سایت با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا معمولا برنامه‌نویسی به انجام نمی‌رسد یا اگر نیازی به برنامه‌نویسی باشد در حجم کم خواهد بود.

طراحی سایت اختصاصی و سفارشی

سیستم‌های مدیریت محتوا ابزارهایی هستند که به طور خاص برای ایجاد سایت‌های اینترنتی توسعه پیدا کرده‌اند. این ابزارهای دارای بخش مدیریت برای انواع مختلف مطلب و محتوا هستند. برای مثال ایجاد اخبار، مقالات، گالری تصویر، فرم تماس با ما و بسیاری بخش‌های دیگر به سادگی در بخش مدیریت این ابزارها قابل ایجاد و ویرایش هستند.

طراحی اختصاصی سایت

در طراحی سایت اختصاصی بر خلاف سیستم‌های مدیریت محتوا تمامی بخش‌های مورد نیاز برای نمایش یک سایت می‌بایست به صورت اختصاصی برنامه‌نویسی شوند.

آنچه سبب می‌شود تا از ابزارهای آماده استفاده نشود و بخش‌های مورد نیاز از پایه برنامه‌نویسی شوند ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد.

  • عدم توانایی سیستم مدیریت محتوا در پوشش یکی از نیازهای اصلی
  • نیاز به ارتباط سیستم با یک سیستم دیگر
  • عدم هماهنگی فرآیندهای موجود در سیستم مدیریت محتوا با فرآیندهای مورد نیاز
  • نیاز به کیفیت، سرعت یا ویژگی بسیار متفاوت

مزایای طراحی سایت به صورت اختصاصی و سفارشی

برنامه‌نویسی سایت مزایایی دارد که ممکن است سبب شود به عنوان گزینه‌ی برتر در طراحی سایت مورد استفاده قرار گیرد.

مهم‌ترین مزیت این روش، سازگاری دقیق سیستم با نیازهای موجود است. در حالی که در طراحی سایت با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا، ممکن است نیاز به تغییر فرآیندهای سازمانی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال ممکن است برای درج محتوا در سایت یک نفر لازم باشد که متن را بنویسد، یک نفر ویرایش کند و دو نفر تایید کنند. در چنین حالتی، سیستم‌های مدیریت محتوا به صورت مستقیم امکاناتی را در اختیار شما قرار نمی‌دهند.

مزیت دوم در طراحی سایت سفارشی، سرعت است در سایت‌هایی با بازدید بسیار بالا به چشم خواهد آمد. سیستم‌های مدیریت محتوا به دلیل پشتیبانی از بسیاری امکانات جانبی و بسیاری ویژگی‌های فنی از امکانات سخت‌افزاری سرور به مقدار بیشتری استفاده می‌کنند و در نتیجه توانایی پاسخگویی به تعداد کمتری از کاربران با سرعت مناسب در توانایی یکسان سخت‌افزار را خواهند داشت.

این نکته نباید فراموش شود که تمامی مزایای طراحی سایت اختصاصی هنگامی در دسترس خواهد بود که برنامه‌نویسان، دانش و تجربه‌ی کافی در برنامه‌نویسی سایت را داشته باشند.

برای مثال سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سیستمی گسترده است که تقریبا معادل ۹۰ سال کار یک برنامه‌نویس حجم و قدرت دارد و نوشتن کدهایی که بتواند مزایای موجود در چنین سیستمی را پشت سر بگذارد بسیار دشوار خواهد بود.

معایب طراحی سایت اختصاصی و سفارشی

علاوه بر مزایای موجود در طراحی سایت اختصاصی و سفارشی، معایبی نیز در این مسیر وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از زمان بیشتر و هزینه‌ی بیشتر.

طراحی سایت اختصاصی و سفارشی

به دلیل زمان و هزینه‌ی بیشتری که در این مسیر می‌بایست صرف شود. استفاده از این گزینه برای شرکت‌های کوچک و نوپا گزینه‌ی مناسبی نیست.

مشکل دوم که طراحی سایت اختصاصی و سفارشی را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند، عدم تجربه و توانایی کافی برنامه‌نویسان در پیاده‌سازی با کیفیت سایت است.

همان گونه که گفته شد سیستم وردپرس معادل ۹۰ سال کار یک برنامه‌نویس امکانات و توانایی دارد. این مقدار بدون احتساب هزاران افزونه‌ی جانبی آن است. برنامه‌نویسانی که بتوانند سیستمی با این کیفیت و توانایی ایجاد کنند تا مزیتی بیش از سیستم‌های مدیریت محتوا ایجاد کنند، به آسانی یافت نمی‌شوند.

برای پیش‌گیری از رخداد مشکلات فوق، استفاده از مشاوره طراحی سایت امری ضروری و حیاتی است زیرا رفتن یک مسیر نادرست علاوه بر هزینه‌هایی که به صورت مستقیم بر شرکت و سازمان بار می‌کند، هزینه‌های سنگین غیرمستقیمی را نیز به سبب توسعه در آینده، تاخیر، خرابی، آسیب‌های امنیتی و سایر موارد ممکن است در پی داشته باشد.

طراحی سایت اختصاصی و سئو

سئو یا بهینه سازی سایت روشی است که در آن سایت با رعایت اصول تعریف شده در موتورهای جستجو طراحی و پیاده‌سازی می‌شود و هدف آن قرار گرفتن سایت در نتایج بالای گوگل است.

سئو گوگل

سئو یک تخصص جانبی است که کسب تجربه در آن به مدت زیادی کار و تلاش نیازمند است. سیستم‌های مدیریت محتوا با استفاده از امکانات داخلی و با کمک افزونه‌های بسیار پیشرفت و قدرتمند، مدیریت سئو را به کاری آسان تبدیل می‌کنند. طراحی سایت با رعایت اصول سئو نیازمند تیمی از متخصصین است که دستیابی به آن به آسانی امکان‌پذیر نیست.

بنابراین اگر یکی از اهداف سایت سئو و قرار گرفتن در رتبه‌های بالای گوگل باشد، در انتخاب مسیر و تصمیم‌گیری برای طراحی سایت اختصاصی و سفارشی، دقت و بررسی بیشتری می‌بایست صورت پذیرد.

استفاده از مشاوره سئو در چنین شرایطی مهم و حیاتی است.

سفارش طراحی سایت اختصاصی

اگر طرحی ویژه را برنامه‌ریزی کرده‌اید و قصد طراحی و برنامه‌نویسی سایت به صورت اختصاصی را دارید، با ما تماس بگیرید. روکاوب با تجربیات چندین ساله در طراحی سایت اختصاصی و در کنار آن تسلط بر انواع سیستم‌های مدیریت محتوا، مشاور، پشتیبان و همراه شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱