تبدیل گروهی عکس‌های png به jpg در سایت وردپرس

اگر تصاویری که در بخش رسانه‌ی وردپرس آپلود می‌کنید دارای حجم زیادی باشند و با فرمت نامناسب ذخیره شده باشند، مشکلات مختلفی را در عملکرد سایت ایجاد می‌کنند. این مشکلات شامل پر شدن سریع فضای هاست و کاهش سرعت بارگزاری سایت و همچنین مصرف بی‌رویه‌ی پهنای باند در سایت‌هایی است که تعداد بازدیدکنندگان زیادی دارند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم است تا قبل از آپلود تصاویر آن‌ها را بهینه‌سازی کنید و با فرمت و اندازه‌ی مناسب آپلود نمایید ولی اگر تصاویری قدیمی سایت دارای بهینه‌سازی و فرمت مناسب نباشند، لازم است تا با کمک افزونه‌های وردپرس این تصاویر را بهبود بدهیم.

افزونه png to jpg

افزونه‌ی PNG to JPG

برای دانلود و نصب این افزونه به این صفحه مراجعه کنید. پس از دانلود و نصب این افزونه، یک گزینه‌ی جدید به نام PNG to JPG به منوی رسانه در بخش مدیریت وردپرس اضافه می‌شود.

عملکردهای افزونه‌ی فوق در دو قسمت قابل استفاده است.

 1. تغییر فرمت تصاویر زمانی که تصاویر جدید آپلود می‌شوند
  این گزینه برای کاربرانی که مهارت و دانش کافی در بهینه‌سازی تصاویر قبل از آپلود را ندارند مفید است و برای کاربران حرفه‌ای تر توصیه نمی‌شود.
 2. تغییر فرمت گروهی تصاویری که قبلا در وردپرس آپلود شده‌اند.

تنظیمات افزونه‌ی PNG to JPG

تنظیمات افزونه png to jpg

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید این افزونه دارای ۵ گزینه برای تغییر است که جزئیات آن را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 1. Quality
  این گزینه مشخص می‌کند که در هنگام تبدیل خودکار یا گروهی، تصاویر jpg چه کیفیتی داشته باشند. عددی بین ۸۲ تا ۹۰ مقدار مناسبی است و بسته به دلخواه می‌توانید آن را تغییر دهید تا تعادلی بین کیفیت و حجم خروجی ایجاد شود.
 2. Convert during upload
  این گزینه مشخص می‌کند که آیا تصاویر جدید در هنگام آپلود به صورت خودکار از png به jpg تبدیل شوند یا خیر
 3. Filesize condition
  اگر در هنگام تبدیل فایل‌ها، حجم خروجی jpg بیشتر از png اولیه باشند، تبدیل انجام نشود.
 4. Leave original files
  نگهداری فایل‌های png اولیه روی هاست. بهتر است این گزینه را خاموش کنید تا حجم هاست شما بیهوده مصرف نشود. البته بهتر است پیش از شروع تبدیل گروهی،‌ یک پشتیبان کامل از کل سایت تهیه کنید تا اگر در زمان تبدیل مشکلی ایجاد شد، بتوانید به وضعیت قبلی برگردید.
 5. Detect transparency
  تشخیص شفاف یا غیرشفاف بودن تصاویر آپلود شده روی سایت. ممکن است نخواهید تصاویر دارای شفافیت را به jpg تبدیل کنید چون jpg فاقد توانایی برای نگهداری بخش‌های شفاف تصاویر است.

پس از انجام تنظیمات و ذخیره‌سازی آن‌ها می‌توانید به سربرگ Convert existing PNGs مراجعه کنید و تصاویر png موجود روی هاست را به دلخواه انتخاب کنید و آن‌ها را به jpg تبدیل کنید.

نکات فنی در تبدیل فایل‌های png به jpg

 1. همیشه امکان اینکه در زمان تبدیل یا پس از آن با مشکلاتی مواجه شوید وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود قبل از تبدیل گروهی، از کل سایت یک پشتیبان تهیه کنید.
 2. نشانی پیوست‌های تصویر در رسانه‌ی وردپرس ممکن است به صورت مستقیم در جدول‌های غیراصلی برخی افزونه‌های دیگر هم ذخیره شده باشند و هنگامی که پسوند این فایل‌ها تغییر کند، بعضی افزونه‌های دیگر با مشکل مواجه شوند. افزونه‌ی png to jpg به صورت خودکار جدول‌های اصلی وردپرس و بعضی جدول‌های پرکاربرد افزونه‌های دیگر را شناسایی و اصلاح می‌کند ولی اگر از افزونه‌های خاصی استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد تا به صورت دستی نیز تغییراتی در آن‌ها انجام دهید. انجام این کار تخصصی است و اگر مهارت کافی در انجام آن ندارید، تبدیل پسوندها را می‌بایست به یک متخصص بسپارید.
 3. اگر تصاویر png شما دارای شفافیت( Transparency ) باشند، در هنگام تبدیل به jpg ممکن است نتایج نامناسبی دریافت کنید. بنابراین بهتر است از انتخاب گروهی و بدون دقت تمام تصاویر خودداری کنید. پس از تبدیل بخش‌های مختلف سایت را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی و مطابق میل شما انجام شده است.
 4. بعضی از تصاویر علاوه بر فرمت نامناسب ممکن است اندازه‌های بسیار بزرگی نیز داشته باشند که این افزونه نمی‌تواند آن‌ها را اصلاح کند. اگر قصد تغییر اندازه‌ها را دارید ممکن است افزونه‌های دیگری برای تبدیل همزمان فرمت و اندازه موجود باشند. اگر قصد دارید تا تغییر اندازه‌ها را نیز در یک مرحله‌ی دیگر انجام دهید، بهتر است تا کیفیت فایل‌های jpg را روی عدد بیشتری( مثلا ۹۰ یا ۹۵ ) قرار دهید. زیرا هر مرحله تبدیل تصاویر مقدار اندکی از کیفیت را کاهش می‌دهد و اگر در مراحل اول، مقدار کیفیت بالا نباشد، نتیجه‌ی نهایی می‌تواند نامناسب باشد.

مزایای تبدیل فایل‌های png به jpg

فایل‌های png دارای کیفیت بالایی هستند ولی در عوض حجم آن‌ها بسیار بیشتر از یک فایل jpg است و برای نگهداری روی سایت مناسب نیستند مگر در مواردی که به شفافیت تصویر نیاز داشته باشیم و این تصاویر به خوبی بهینه‌سازی شده باشند.

کاهش حجم فایل‌های jpg روی هاست مزایای مختلفی به دنبال دارد:

 1. افزایش سرعت نمایش سایت
 2. کاهش میزان مصرف پهنای باند و میزان فضای دیسک مصرفی
 3. بهبود وضعیت سئو سایت به دلیل افزایش سرعت بارگزاری
 4. افزایش تجربه‌ی کاربری در سایت به دلیل نمایش سریع‌تر محتوای سایت
 5. کاهش میزان مصرف حافظه و میزان مصرف اینترنت روی گوشی‌های موبایل و عملکرد کلی بهتر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱