Shortcode در وردپرس چیست ؟

کدهای کوتاه یا شورت کد( Shortcode ) در وردپرس، دستوراتی هستند که داخل کروشه «[]» قرار می‌گیرند و هنگامی که کاربران سایت شما را مشاهده می‌کنند، هر Shortcode بسته به افزونه‌ای که با آن مرتبط است، محتوایی خاص را تولید می‌کند و به نمایش می‌گذارد.

شورت کد( Shortcode ) در وردپرس

برای مثال ممکن است شما افزونه‌ای روی وردپرس خود نصب کنید که نوشته‌های مرتبط با نوشته‌ی فعلی را جستجو و به نمایش درآورد. برای اینکه بتوانید فهرست نوشته‌های مرتبط را در محل دلخواه خود به نمایش درآورید، می‌بایست شورت کد «[related_posts]» را در محل دلخواه قالب خود درج کنید.

ابزارک متن وردپرس به صورت پیش‌فرض Shortcodeهای نوشته شده در متن را پردازش نمی‌کند و در نتیجه در حالت عادی نمی‌توانید این کد را در یک ابزارک متنی قرار دهید.

استفاده از Shortcodeها در ابزارک متن

برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها، اضافه کردن قطعه کد زیر به فایل functions.php قالب است:

قطعه کد بالا یک فیلتر روی رویداد widget_text فعال می‌کند. این فیلتر وظیفه‌ی پردازش Shortcodeها را دارد.

برای آشنایی بیشتر با Actionها و Filterهای وردپرس و شیوه‌ی استفاده از آن‌ها، اینجا کلیک کنید.

روش‌های دیگر استفاده از شورت کد در Widget متنی، نصب افزونه برای انجام این کار و همچنین نصب افزونه متنی جدید با قابلیت پردازش شورت کد خواهد بود.

پارامترهای Shortcode

هر Shortcode می‌تواند تعدادی پارامتر نیز داشته باشد. این پارامترهای تنظیمات ارسالی به افزونه برای تغییر شکل یا عملکرد Shortcode را شامل می‌شوند.

برای مثال ممکن است افزونه‌ای برای ایجاد فیلد جستجو روی وردپرس نصب کنید. این افزونه برای تعیین نوع و ترتیب فیلدها مورد نظر شما، از پارامترهای موجود در Shortcode استفاده خواهد کرد. پارامترهای هر شورت کد، با فاصله از هم جدا می‌شوند و نام و مقدار هر پارامتر نیز با استفاده از علامت «=» از یکدیگر مجزا می‌گردند:

شورت کد بالا، یک فرم جستجوی پست‌ها را ایجاد می‌کند و به ترتیب فیلدی برای انتخاب دسته‌بندی و فیلدی برای انتخاب برچسب به آن می‌افزاید. فیلد اول از نوع Select و فیلد دوم از نوع Checkbox خواهد بود.

برای آشنایی با انواع Shortcodeهای هر افزونه و پارامترهای قابل قبول برای آن می‌بایست به مستندات افزونه مراجعه کنید.

برخی از افزونه‌ها ممکن است در بخش ویرایشگر متن وردپرس، دکمه‌ای برای اضافه کردن آسان Shortcode بیفزایند. همچنین برخی از افزونه‌ها مانند Contact Form7 ممکن است شورت کد لازم برای نمایش محتوا را در بخش تنظیمات به شما ارائه دهند تا آن را در محل دلخواه قرار دهید.

نمایش محتوای Shortcode با استفاده از کد php

علاوه بر روش‌های بالا برای نمایش محتوای Shortcode، با استفاده از کدهای php نوشته شده در قالب یا کدهای php نوشته شده در ابزارک‌های مربوط به این منظور، می‌توانید Shortcodeهای دلخواه خود را به محتوا تبدیل کنید و آن را نمایش دهید. تابع do_shortcode در وردپرس برای این منظور تعبیه شده است.

مزایای استفاده از Shorcode

سیستم Shortcode در هنگام طراحی سایت با وردپرس، ابزاری است کارآمد که نمایش محتوای دلخواه ایجاد شده توسط افزونه‌ها را در هر مکان از سایت امکان‌پذیر می‌کند. بسیاری از افزونه‌های ورپرس ممکن است برای نمایش محتوا از ابزارک‌های سفارشی استفاده نکنند. ایجاد ابزارک‌های متعدد علاوه بر اینکه مقدار کدهای به مراتب بیشتری نیاز دارد، محدودیت‌هایی نیز برای نمایش محتوا و ترکیب و جانمایی آن برای شما ایجاد خواهد کرد.

برخی از افزونه‌های وردپرس نیز ممکن است علاوه بر گزینه‌ی Shortcode، ابزارک یا Widgetهای متناظری نیز در اختیار شما قرار دهند.

یک نظر در مورد «Shortcode در وردپرس چیست ؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱