پروتکل Tox چیست ؟

Tox یک پروتکل رمزنگاری شده برای ایجاد ارتباط صوتی، تصویری و متنی بین افراد و گروه‌های مختلف است که بر پایه Peer-to-peer یا «همتا به همتا» ایجاد شده است. این پروتکل متن‌باز و عمومی است.

پروتکل Tox

با کمک این پروتکل دو نفر یا گروهی از افراد می‌توانند بدون نیاز به سرور مرکزی، با یکدیگر گفتگوی اینترنتی انجام دهند. همچنین ارتباط میان این افراد رمزنگاری می‌شود و قابلیت شنود توسط افراد دیگر غیر از شرکت کنندگان در گفتگو را نخواهد داشت.

کاربردهای مختلف Tox

امکانات گسترده و متنوعی در پروتکل Tox پیش‌بینی شده است که می‌تواند در کاربردهای شخصی و سازمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال امکان گفتگوی گروهی، کنفرانس صوتی و تصویری، ارسال فایل، تصویر و عکس در این پروتکل پیش‌بینی شده است. البته تمامی پیام‌رسان‌های بر پایه Tox امکانات مشابهی را پیاده‌سازی نکرده‌اند و برای استفاده از برخی امکانات لازم است تا کلاینت مناسب انتخاب و نصب گردد.

پیام‌رسان‌های بر پایه پروتکل Tox

تعدادی از کلاینت‌ها یا نرم‌افزارهایی که برای ارتباط از طریق پروتل Tox توسعه پیدا کرده‌اند شامل موارد زیر می‌باشند. هر یک از این نرم‌افزارها یا کلاینت‌ها ممکن است نسخه‌های مربوط به سیستم عامل ویندوز، لینوکس، مک، اندروئید یا آی‌او‌اس را پشتیبانی کنند:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱