طراحی سایت: مهم‌ترین نکات فنی برای بهبود تجربه کاربری

برای اینکه بتوانید یک سایت با کیفیت و به صورت اصولی طراحی کنید و تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایتتان را بهبود دهید، لازم است تا نکات فنی ویژه‌ای را در زمان طراحی و پس از طراحی در زمان ایجاد بخش‌ها و عملکردهای سایت در نظر بگیرید. در این نوشته مهم‌ترین نکات که می‌تواند سایت شما را از یک سایت ضعیف یا معمولی به سایتی حرفه‌ای و با کیفیت تبدیل کند را بررسی می‌کنیم.

نکات طراحی سایت

۱- امنیت سایت

مهم‌ترین نکته در طراحی سایت رعایت اصول امنیتی است. حتی اگر اطلاعات ارزشمندی در سایت شما نباشد، مهاجمان با دلایل مختلف تلاش می‌کنند تا به سایت شما نفوذ کنند. استفاده از یک هاست با کیفیت و ایمن در کنار برنامه‌نویسی و طراحی سایت اصولی می‌تواند خطرات امنیتی را به حداقل برساند و از آسیب‌های بعدی پیش‌گیری کند.

۲- سازگاری با ابزارهای مختلف

بازدیدکنندگان سایت هر یک با ابزارهای مختلفی سایت را مشاهده می‌کنند. سایت شما باید بتواند در تمامی شرایط شکل ظاهری و عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد. نمایش نادرست سایت یا مشکل بودن استفاده از آن در برخی دستگاه‌ها یا برخی از اندازه‌ها به طور چشمگیری از بازدهی سایت شما می‌کاهد. طراحی سایت ریسپانسیو با رعایت اصول تجربه‌ی کاربری از مهم‌ترین نیازهای یک سایت حرفه‌ای است.

۳- سئو سایت

عملکرد خوب در موتورهای جستجو و قرار گرفتن در رتبه‌های بالاتر نتایج جستجو از عوامل بسیار مهم در موفقیت سایت است. سایتی که بسیار زیبا باشد ولی نتواند مخاطبان را از طریق جستجو جذب کند، نتیجه‌ای به دنبال ندارد. بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا سئو در بخش فنی سایت و در زمان تولید محتوای سایت می‌بایست به صورت اصولی و دقیق انجام شود. هر پله افزایش رتبه‌ی سایت در نتایج گوگل می‌تواند درآمد و سود شما را به مقدار قابل توجهی افزایش بدهد.

۴- جلب اعتماد بازدیدکنندگان

به احتمال زیاد بیشتر بازدیدکنندگان سایت، شما را نمی‌شناسند و برای اینکه از خدمات و محصولات شما خریداری کنند ابتدا باید بتوانند به شما اعتماد کنند. جلب اعتماد مخاطبان اصول فنی و محتوایی ویژه‌ای دارد. با دانستن و به کارگیری این نکات، بازدهی سایت خود را به طور چشمگیری افزایش می‌دهید.

۵- سرعت سایت را افزایش دهید

هرچه سرعت نمایش صفحات سایت شما بیشتر باشد، رضایتمندی بازدیدکنندگان بیشتر می‌شود. تاخیر در نمایش محتوای سایت به آسانی می‌تواند یک مشتری بالقوه را ناامید کند. در بهینه‌سازی سرعت حدی وجود ندارد. هر مقدار که امکان‌پذیر است سایت خود را سبک‌تر و سریع‌تر کنید تا بازدیدکنندگان فرصتی برای ترک صفحات سایت شما و نگاه کردن به سایت‌های دیگر پیدا نکنند.

۶- دسترسی به محتوای سایت را بهینه‌سازی کنید

ممکن است صدها یا هزاران محصول در سایت شما وجود داشته باشد. به این فکر کنید که یک بازدیدکننده چه طور ممکن است به صفحات مورد نظرش دسترسی پیدا کند. آیا لازم است تا لینک‌های جدیدی در صفحه‌ی اول قرار بدهید؟ آیا لازم است تا محصولات را در گروه‌بندی‌های جدیدی بگذارید ؟ آیا لازم است تا محصولات مشابه را به بازدیدکنندگان پیشنهاد بدهید ؟ تلاش کنید تا هر کسی که سایت شما را باز می‌کند به ساده‌ترین شکل ممکن بتواند به محصولات مورد نظر خودش دسترسی پیدا کند.

۷- استفاده از طرح و رنگ و فونت مناسب

رنگ‌ها و طرح‌ها و فونت‌هایی که در سایت استفاده می‌کنید همه ابزارهایی هستند که دسترسی به محتوای اصلی سایت را برای بازدیدکنندگان آسان‌تر و دلنشین‌تر می‌کنند. از طرف دیگر اگر رنگ‌ها و طرح‌ها و فونت‌ها غیراصولی انتخاب شوند، باعث خواهد شد تا اثربخشی محتوا کاهش یابد و نتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید.

۸- ساختار صفحات را بر اساس نیاز مشتری مرتب کنید

محتواها و بخش‌هایی که در صفحات سایت می‌گذارید باید بر اساس نیازهای مشتری طراحی شوند. مثلا اگر شما محصولات روشنایی به فروش می‌رسانید، به جای طبقه‌بندی محصولات بر اساس برند، ممکن است لازم باشد دسترسی به محصولات با وات خاص یا با نوع سوکت خاص را در اولین صفحه نمایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *