فایل wp-cron.php در وردپرس چیست و چه کاری انجام می‌دهد ؟

پیش از آشنایی با wp-cron.php لازم است تا با مفهوم Cron Job آشنایی داشته باشید. به طور خلاصه، Cron Job فعالیت‌هایی است که مربوط به سایت یا نرم‌افزار است و می‌بایست در پشت صحنه و بدون نیاز به فعالیتی از سمت کاربر به انجام برسد.

برای مثال ارسال ایمیل‌های خبرنامه در تعداد زیاد می‌بایست توسط Cron Job به انجام برسد زیرا مدت زمان لازم برای انجام آن ممکن است بسیار طولانی باشد و همچنین زمان انجام آن نیز ممکن است در ساعت‌هایی باشد که کاربری از سایت استفاده نمی‌کند.

Cron Job

فایل wp-cron.php چیست ؟

سیستم مدیریت محتوای وردپرس هم برای انجام برخی فعالیت‌های مربوط به خود مانند به‌روزرسانی‌های امنیتی یا برخی فعالیت‌های افزونه‌ها از چنین عملکردی بهره‌برداری می‌کند.

فایل wp-cron.php در وردپرس ابزاری است که در زمان‌های مورد نیاز به صورت خودکار اجرا می‌شود و فعالیت‌های زمانبندی‌شده روی هاست را انجام می‌دهد.

انجام تنظیمات بهینه برای wp-cron.php

وردپرس به صورت پیش‌فرض برای اینکه در محیط‌های متعدد قابل استفاده باشد و کمترین وابستگی را به سخت‌افزار و نرم‌افزار داشته باشد، اجرای این فایل را به صورت خودکار همزمان با بازدیدهای کاربران انجام می‌دهد. این عملکرد،‌ شیوه‌ای بهینه نیست و باعث می‌شود بار اضافی روی هاست ایجاد شود. به ویژه در سایت‌های پربازدید این عملکرد مشکلاتی را برای سایت ایجاد می‌کند.

بنابراین یکی از بهینه‌سازی‌های لازم برای وردپرس که اثر مثبت روی عملکرد سایت برجای می‌گذارد، غیرفعال کردن این عملکرد و انجام تنظیمات Cron Job روی هاست است.

قدم اول: غیرفعال کردن wp-cron.php

جهت انجام این کار کد زیر را در فایل wp-config.php اضافه کنید:

قدم دوم: انجام تنظیمات لازم برای اجرای خودکار wp-cron.php روی هاست

در قدم دوم بسته به پنلی که روی هاست شما تنظیم شده است، به بخش Cron Job مراجعه کنید و فایل wp-cron.php را هر یک دقیقه با استفاده از نسخه CLI مفسر php اجرا کنید. مسیر قرارگیری این فایل روی هاست معمولا به شکل زیر است:

اگر با تنظیمات Cron Job آشنایی ندارید، می‌بایست راهنماهای موجود در اینترنت را مطالعه کنید و از پشتیبانی هاست خود کمک بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

مزایای انجام بهینه‌سازی wp-cron در وردپرس

انجام بهینه‌سازی‌های فوق علاوه بر اینکه باعث می‌شود بار اضافی از روی هاست شما برداشته شود، دو مزیت دیگر هم دارد:

  1. افزایش سرعت استفاده از سایت برای کاربران و مدیران سایت به دلیل خارج شدن wp-cron از مدار
  2. اجرای فعالیت‌های لازم Cron Job وردپرس در زمان مقرر بدون نیاز به بازدید کاربران از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *