آموزش تصویری نصب جوملا روی لوکال هاست و سرور

جوملا یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا برای طراحی سایت به شمار می‌رود. در این نوشته روش نصب آن روی لوکال هاست( Wamp ) و سرور را به صورت تصویری مشاهده خواهید نمود.

نصب جوملا روی محیط‌های دیگر مانند XAMPP و سرور نیز با اندکی تفاوت مانند آموزش زیر قابل انجام خواهد بود.

۱- دانلود جوملا

برای دانلود جوملا به بخش دانلود جوملا مراجعه کنید و آخرین نگارش آن را دانلود کنید.

دانلود جوملا

۲- ایجاد پایگاه داده

در زمانی که جوملا در حال دانلود است به نشانی http://localhost/phpmyadmin مراجعه کنید و مطابق تصویر زیر یک پایگاه داده‌ی جدید برای جوملا بسازید.

در صورتی که می‌خواهید جوملا را روی cPanel یا DirectAdmin یا سیستم‌های دیگر نصب کنید، لازم است تا مراحل ایجاد پایگاه داده را از قسمت متناظر در پنل هاست خود به انجام برسانید.

ایجاد پایگاه داده جدید در phpMyAdmin

در گام بعدی نام پایگاه داده را مشخص کنید و با کلیک روی Create آن را ایجاد نمایید.

ساخت پایگاه داده جدید در phpMyAdmin

۳- استخراج و نصب جوملا

اکنون باید فایل نصب جوملا به طور کامل دانلود شده باشد، به شاخه‌ی c:\wamp\www یا شاخه‌ی نصب دیگری که روی سیستم شما قرار دارد مراجعه نمایید و یک شاخه با نام joomla در آن بسازید. سپس فایل‌های بسته‌ی دانلودی را در آن استخراج کنید

اگر قصد نصب جوملا روی هاست یا XAMPP را داشته باشید، کپی فایل‌ها با استفاده از مدیرفایل پنل تحت وب در شاخه‌ی htdocs، www یا public_html سرور امکان‌پذیر خواهد بود.

استخراج فایل‌های نصب جوملا

۴- شروع به نصب جوملا

در این مرحله در مرورگر خود، نشانی http://localhost/joomla را باز کنید تا مراحل نصب جوملا آغاز شود. محیط نصب جوملا از زبان فارسی به طور کامل پشتیبانی می‌کند. بنابراین می‌توانید زبان نصب را فارسی انتخاب کنید. جوملا از سایت‌های چندزبانه به خوبی پشتیبانی می‌کند و زبان اصلی سایت را بعدا می‌توانید به زبان فارسی یا هر زبان دیگر تغییر دهید.

در هنگام نصب جوملا روی هاست، نام دامنه اصلی سایت را به جای localhost وارد نمایید.

سربرگ اول: تنظیمات اصلی

مرحله اول نصب جوملا

اطلاعات خواسته شده در این مرحله را به صورت کامل وارد کنید و به مرحله‌ی بعد بروید. موارد خواسته شده عبارتند از:

 • نام سایت: عنوان سایت که در مرورگر و موتورهای جستجو قابل مشاهده است
 • توضیحات متا: توضیحات سایت که در زیر عنوان سایت در گوگل قابل مشاهده است
 • ایمیل مدیر ارشد: ایمیلی که اطلاعات مهم سایت به آن ارسال می‌شود
 • نام کاربری مدیر ارشد: نامی که با آن وارد سایت خواهید شد
 • رمز عبور مدیر ارشد: گذرواژه‌ی لازم برای ورود به سایت. یک رمز ایمن که بتوانید آن را به یاد بیاورید برای این بخش انتخاب کنید
 • تکرار رمز عبور مدیر ارشد

سربرگ دوم: تنظیمات پایگاه داده

در این بخش، تنظیمات مربوط به پایگاه داده می‌بایست تکمیل شوند. نام پایگاه داده‌ای که قبلا ایجاد کردیم را می‌بایست در این بخش وارد نمایید.

نصب جوملا - پایگاه داده

اطلاعات خواسته شده در این برگه عبارتند از:

 • نوع پایگاه داده: روش ارتباط با پایگاه داده. مقدار پیش‌فرض( MySQLi ) بهترین گزینه برای سازگاری با افزونه‌ها به شمار می‌رود
 • نام هاست: مسیر قرارگیری پایگاه داده در شبکه. در هنگام نصب جوملا روی هاست ممکن است مسیر پایگاه داده از سیستم فعلی متفاوت باشد
 • نام کاربری: نام کاربری پایگاه داده که روی لوکال هاست به صورت پیش‌فرض «root» است. در هنگام نصب روی سرور، نام کاربری را مطابق تنظیمات پنل هاست می‌بایست وارد نمایید.
 • رمز عبور: گذرواژه برای ارتباط با پایگاه داده. مقدار پیش‌فرض آن روی لوکال هاست «خالی» یا تعیین نشده است. در هنگام نصب روی هاست، رمز پایگاه داده مطابق تنظیمات پنل مدیریت هاست می‌بایست وارد شوند
 • نام پایگاه داده: نام پایگاه داده که قبلا ایجاد کردیم
 • پیشوند جداول: یک نام اختیاری برای پیشوند جدول‌های پایگاه داده. با تعیین پیشوند برای جدول‌ها، می‌توانید روی هاست‌های اشتراکی که محدودیت ایجاد پایگاه داده دارند، چندین نسخه از سیستم را در کنار هم روی یک پایگاه داده نصب نمایید.
 • فرآیند پایگاه داده قدیم: تهیه‌ی پشتیبان از اطلاعات قدیمی موجود در پایگاه داده، با توجه به خالی بودن پایگاه داده، این گزینه عملکردی نخواهد داشت

سربرگ سوم: اتمام نصب

در این بخش، جوملا گزینه‌ای برای پر کردن خودکار سیستم با داده‌های تستی در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر قصد یادگیری جوملا را داشته باشید، انتخاب یکی از گزینه‌های موجود به جز گزینه‌ی اول، برای شما مفید خواهد بود. در غیر این صورت اگر قصد طراحی سایت با جوملا را دارید و آشنایی نسبی با آن دارید، گزینه‌ی «هیچکدام» را انتخاب نمایید.

تکمیل نصب جوملا

در قسمت پایین این برگه، وضعیت بررسی تنظیمات سیستم را مشاهده می‌کنید. اگر برخی از پیش‌نیازهای نصب جوملا به درستی موجود نباشند، امکان استفاده از جوملا را نخواهید داشت و پیش از ادامه باید اشکال موجود را برطرف کنید.

پیش‌نیازهای نصب جوملا

تکمیل نصب جوملا

اکنون روی دکمه‌ی نصب کلیک کنید و منتظر بمانید تا نصب به پایان برسد. این مرحله ممکن است بیش از اندازه طول بکشد و به پایان نرسد. علت این مشکل مخصوصا روی لوکال هاست، زمان ناکافی اجرای اسکریپت‌های php است. برای حل این مشکل می‌بایست تنظیمات php را تغییر دهید. در صورت مواجه شدن با این مشکل، اینجا کلیک کنید.

پس از پایان نصب، به شکل زیر از پایان مراحل با خبر خواهید شد:

پایان نصب جوملا

اکنون لازم است تا با کلیک روی دکمه‌ی زردرنگ «حذف پوشه نصب جوملا» نصب را به پایان برسانید. حذف پوشه‌ی نصب از روی سرور سبب می‌شود افراد خرابکار نتوانند به نصب جوملا دسترسی پیدا کنند و با این کار امنیت سرور شما را به خطر بیندازند.

پس از حذف شاخه‌ی نصب، دو دکمه برای مشاهده‌ی صفحه‌ی اصلی سایت و بخش مدیریت در اختیار شما قرار می‌گیرد. روی دکمه‌ی «مدیر» کلیک کنید و با اطلاعاتی که هنگام نصب جوملا به عنوان نام کاربری مدیر و گذرواژه‌ی مدیر مشخص کردید به بخش مدیریت وارد شوید.

مسیر پیش‌فرض ورود به بخش مدیریت جوملا، شاخه‌ی administrator است مثلا برای مثال ما مسیر http://localhost/joomla/administrator مسیر پیش‌فرض خواهد بود.

پنجره‌ی ورود به بخش مدیریت جوملا

اگر اطلاعات ورود را به درستی وارد نمایید، خواهید توانست به بخش مدیریت سایت وارد شوید.

بخش مدیریت جوملا

نصب افزونه‌های لازم روی جوملا

استفاده‌ی کارآمد از جوملا با نصب کامپوننت‌ها، ماژول‌ها و پلاگین‌های مختلف روی آن امکان‌پذیر است. یکی از افزونه‌های مفید و قدرتمند که برای مدیریت محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا روی جوملا نصب می‌شود کامپوننت K2 است که در صورت تمایل می‌توانید پس از نصب جوملا، آن را دانلود و نصب نمایید.

۴ نظر در مورد «آموزش تصویری نصب جوملا روی لوکال هاست و سرور»

 • شاهین می‌گوید:

  با سلام و تشکر اط سایت خوب و مفید شما
  بنده برای اولین بار خواستم جوملا را با استفاده از xampp بکار بگیرم لطفا راهنمایم کنید ممنونم

  • با سلام
   توضیحات لازم در بخش‌های بالا ارائه شده است. چنانچه در کار کردن با نرم‌افزار XAMPP مشکلی دارید، می‌بایست راهنمای نرم‌افزار یا سایت‌های اینترنتی که در خصوص این برنامه آموزشی ارائه کرده‌اند را مطالعه بفرمایید.

 • محمد می‌گوید:

  با تشکر از مطالب عال شما
  بنده تمام مراحل نصب جوملا روی xampp را رفته ام اما در مرحله اول نصب جوملا با این مشکل روبرو می شوم و به صفحه بعد نمی رود
  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in D:\saitsaz\xampp\ejra\htdocs\joomlafarsi\libraries\cms\application\cms.php on line 470

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱