آموزش ثبت مکان در نقشه گوگل( Google Map )

نقشه گوگل محلی است که مخاطبان این موتور جستجو می‌توانند برای پیدا کردن کسب و کارهای مورد نظر خود از آن استفاده کنند. شما هم اگر کسب و کاری دارید و می‌خواهید در نقشه‌ی گوگل قابل جستجو و مشاهده باشید، مراحل زیر را دنبال کنید تا به آسانی بتوانید مثل بسیاری از افراد دیگر در نقشه‌ی گوگل دیده شوید.

آموزش ویدئویی ثبت مکان در گوگل مپ

برای دریافت همین آموزش به صورت ▶ ویدئویی، اینجا کلیک کنید.

ثبت مکان در گوگل مپ از طریق گوشی موبایل

برای مشاهده‌ی مراحل ثبت مکان در گوگل مپ از طریق اپلیکیشن موبایل گوگل مپ، اینجا کلیک کنید.

ثبت کسب و کار در گوگل مپ

برای ثبت مکان به چه چیزهایی نیاز دارید ؟

 1. حساب کاربری جیمیل یا گوگل
 2. دسترسی به کامپیوتر یا تلفن هوشمند

مراحل ثبت مکان در نقشه گوگل

ورود به حساب کاربری: به وب سایت https://www.google.com/maps/?hl=fa بروید و با حساب کاربری جیمیل یا گوگل خود وارد شوید.

انتخاب "Add a place": در منوی سمت راست، روی "Add a place" (افزودن یک مکان جا افتاده) کلیک کنید. پنجره‌ای به شکل زیر نمایان می‌شود. اطلاعات خواسته شده را به دقت پر کنید.

هنگام انتخاب دسته کسب و کار دقت کافی داشته باشید. این دسته‌بندی به ویژه هنگامی که افراد از روی نقشه کسب و کارهای مرتبط را جستجو می‌کنند، کارایی دارد. مثلا ممکن است یک نفر به دنبال آرایشگاهی در یک منطقه باشد. اگر دسته‌بندی صحیح را انتخاب کرده باشید، کسب و کار شما هم روی نقشه قابل مشاهده خواهد بود.

سعی کنید نشانی متنی را نیز به دقت وارد کنید تا افرادی که نمی‌خواهند از نقشه برای پیدا کردن شما استفاده کنند، به آسانی بتوانند محل کسب و کار شما را بیابند.

ثبت مکان در نقشه گوگل

سپس در قسمت نقشه مطابق تصویر زیر روی «ویرایش مکان نقشه» کلیک کنید. در انتخاب محل مکان به این نکته دقت کنید که اگر محل مورد نظر شما از دو خیابان مختلف قابل دسترسی است، سعی کنید محل را طوری انتخاب کنید که به محل ماشین‌رو نزدیک‌تر باشد تا افرادی که می‌خواهند با خودرو به محل شما مراجعه کنند، با استفاده از مسیریابی به خیابان صحیح هدایت شوند.

تغییر مکان نقشه

در پایین نقشه اطلاعات تکمیلی وجود دارد که وارد کردن آن‌ها الزامی نیست ولی بهتر است تمام اطلاعات را که شامل موارد زیر می‌شود پر کنید. این اطلاعات در دو بخش کاربرد دارد. بخش اول در زمان تایید مکان شما است که هر چه اطلاعات دقیق‌تر و قابل ارزیابی‌تر باشد، احتمال تایید آن بیشتر می‌شود و در بخش دوم هم زمانی که محل شما تایید شود، مخاطبان بهتر می‌توانند برای انتخاب کسب و کار شما تصمیم‌گیری کنند.

 1. شماره تلفن
 2. وب‌سایت
 3. تاریخ افتتاح
 4. عکس‌های مکان

در قسمت‌ مربوط به عکس‌های مکان به نکات زیر توجه کنید:

 1. از عکس‌های با کیفیت و مناسب استفاده کنید.
 2. عکس‌های شما ممکن است در سرویس‌های مختلف گوگل نمایش داده شوند. بنابراین به موارد حریم خصوصی و موارد دیگر توجه کافی داشته باشید.
 3. سعی کنید عکس‌های مختلف از بیرون محل و داخل محل در گوگل آپلود کنید.
 4. اگر به نرم‌افزارهای گرافیکی آشنایی ندارید، بهتر است از یک فرد متخصص بخواهید تا قبل از آپلود تصاویر شما را ویرایش و بهینه‌سازی کند تا بهترین عکس‌ها در گوگل برای مشتریان شما قابل مشاهده باشد.

بخش ادعای مالکیت کسب و کار

این بخش از اطلاعات متاسفانه به دلیل محدودیت‌های دسترسی در ایران قابل استفاده نیست و نمی‌توانید مالکیت کسب و کار را به نام خودتان ثبت کنید. در نتیجه هر کسی می‌تواند اطلاعات کسب و کار شما را ثبت و ویرایش کند.

ثبت نهایی

پس از پر کردن تمام فیلدهای خواسته شده، محل را ثبت کنید. دقت کنید که پس از ثبت مدتی باید منتظر بمانید تا محل بررسی شود و در صورت تایید در نقشه‌ی گوگل قابل مشاهده باشد. زمان مشخصی برای تایید شدن مکان وجود ندارد و پس از ثبت باید منتظر بمانید تا وضعیت تایید این مکان با ارسال ایمیلی به شما مشخص شود یا اینکه با مراجعه به نقشه‌ی گوگل و بخش مشارکت‌ها، آخرین وضعیت محل ثبت شده را مشاهده کنید.

نکات تکمیلی مربوط به ثبت مکان در نقشه گوگل

 • کامل بودن اطلاعات: هر چه اطلاعات بیشتری راجع به کسب و کار خود ارائه دهید، احتمال نمایش مکان شما در نتایج جستجو و جلب توجه کاربران بیشتر خواهد بود.
 • به روز رسانی اطلاعات: پس از ثبت مکان، به طور مرتب اطلاعات خود را به روز رسانی کنید. این کار به گوگل نشان می‌دهد که مکان شما فعال است و اطلاعات ارائه شده دقیق هستند.
 • پاسخ به نظرات: به نظرات و بازخوردهای کاربران در گوگل مپ پاسخ دهید. این کار نشان دهنده تعهد شما به مشتریان و تمایل شما به ارائه خدمات با کیفیت است.

توصیه‌هایی برای نمایش و رتبه‌بندی مکان‌ها

پس از ثبت آدرس در گوگل مپ، به‌روزرسانی اطلاعات کسب و کار مانند ساعت‌های کار، تایید نشانی، روزهای فعالیت، آپلود تصاویر، پاسخگویی به بازخوردهای مخاطبان سبب می‌شود احتمال نمایش محل شما در نتایج گوگل افزایش یابد و همچنین سبب می‌شود در میان رقبا رتبه‌ی بهتری را کسب نمایید.

برخی دیگر از عواملی که می‌توانند در نمایش و رتبه‌بندی مکان ثبت شده موثر باشند عبارتند از:

 • طراحی سایت و وضعیت سئو آن
 • اعتبار کسب و کار در دنیای واقعی برای مثال واکنش‌های مخاطبان شما در شبکه‌های اجتماعی
 • جستجو از طریق موبایل با مختصات جغرافیایی نزدیک
 • فاصله نزدیک‌تر کسب و کار به محل جستجو کننده

پیگیری وضعیت مکان ثبت شده در نقشه گوگل

همان‌طور که در مراحل گفته شد، پس از ثبت مکان باید منتظر بمانید تا ویرایش‌های شما بررسی و تایید شود و ایمیل مربوط به تایید را دریافت کنید. اگر بخواهید با مراجعه به نقشه گوگل به شکل زیر می‌توانید آخرین وضعیت ثبت یا ویرایشی که انجام دادید را بررسی کنید.

برای بررسی وضعیت، ابتدا به نقشه گوگل وارد شوید.

سپس از منوی همبرگری سمت راست گزینه‌ی «مشارکت‌های شما» را کلیک کنید.

مشارکت‌های من در نقشه گوگل

در صفحه‌ای که باز می‌شود در بخش «ویرایش‌ها» می‌توانید تغییراتی که در نقشه انجام دادید را ملاحظه کنید و بررسی کنید که کدام‌یک در چه وضعیتی هستند.

ثبت مکان در نقشه Open Street Map

برخی از نرم‌افزارهای موبایل مانند برخی از نرم‌افزارهای تاکسی اینترنتی مثل اسنپ ممکن است گاهی به جای نقشه گوگل از نقشه Open Street Map استفاده کنند. برای آموزش ثبت مکان در این نقشه از راهنمای ثبت محل در OSM استفاده نمایید.

پرسش‌های متداول برای ثبت مکان روی نقشه

۱- چه مدت لازم است تا مکان ثبت شده تایید شود ؟

زمان مشخصی برای این کار وجود ندارد. گاهی ممکن است یک روز و گاهی ممکن است بیش از یک ماه زمان نیاز باشد.

۲- هزینه ثبت مکان در گوگل مپ چقدر است ؟

ثبت مکان در گوگل مپ رایگان است. هر کسی می‌تواند مکان‌های دلخواه را ثبت کند و برای این کار نیاز به پرداخت هزینه نیست. برخی افراد ممکن است با دریافت وجه از شما کار ثبت را خودشان به رایگان انجام بدهند.

۳- چرا مکان ثبت شده روی نقشه به صورت عادی قابل دیدن نیست ؟

به دلیل تعداد زیاد مکان‌های ثبت شده، امکان نمایش تمامی نقاط وجود ندارد. گوگل با الگوریتم‌های خود تشخیص می‌دهد که کدام محل‌ها مهم‌تر هستند و آن محل‌ها به صورت پیش‌فرض قابل مشاهده هستند. برخی از عواملی که ممکن است در رتبه‌بندی نقشه موثر باشند، کامل بودن اطلاعات وارد شده، به‌روز بودن این اطلاعات و همچنین وضعیت سئو سایت شما می‌باشند.

۴- چگونه می‌توان جلوی خرابکاری دیگران روی نقشه را گرفت ؟

راه قطعی برای این کار وجود ندارد. به دلیل تحریم بودن Google My Business برای ایران، نمی‌توان نقاط را به صورت رسمی ثبت کرد و هر کسی می‌تواند آن را ویرایش کند. اگر محل شما، اطلاعات جانبی کافی را داشته باشد و آرای متعددی نیز برای آن ثبت شده باشد، ممکن است ویرایش کردن آن برای افراد خرابکار مشکل‌تر شود.

۵- چرا محل‌هایی که ثبت می‌کنم تایید نمی‌شوند یا رد می‌شوند ؟

ثبت شدن محل در گوگل مپ به چند تایید توسط افراد مجاز نیازمند است. گاهی به دلیل اینکه تاییدهای لازم برای محل شما انجام نمی‌شود و گاهی به دلیل اینکه اطلاعات وارد شده نادرست هستند یا قابل ارزیابی نیستند، ممکن است محل شما تایید نشود.

در شرایط فعلی همه‌گیری بیماری، به طور کلی زمان مورد نیاز برای تایید محل‌هایی که در گوگل مپ ثبت می‌کنید، طولانی‌تر از گذشته است و همچنین احتمال تایید نشدن محل در زمان قابل قبول بیشتر از گذشته شده است.

منبع

۴۳ نظر در مورد «آموزش ثبت مکان در نقشه گوگل( Google Map )»

 • امید می‌گوید:

  سلام، من خیلی وقت پیش آدرسم رو ثبت کرده بودم، امروز یکی زنگ زد و گفت با سرچ کلمه تریاک در گوگل مپ آدرس و شماره شما بالا اومده و از طریق اطلاعات پیگیری میکنند، اول فکر کردم مزاحمه و کلی بد و بیراه گفتم، بعد که خودم سرچ کردم دیدم درسته. چه راه کاری دارم لطفا راهنماییم کنید. ممنون

 • حمید می‌گوید:

  سلام ادرس محل کار در گوگل مپ جا به جا شده وهر کاری میکنم اصلاح نمی شه چیکار باید کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *