الکسا( Alexa ) چیست ؟


به‌روزرسانی ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - سایت الکسا اعلام کرد که تا تاریخ یکم می ۲۰۲۲ برابر با یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۱ به کار خود پایان می‌دهد. توضیحات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است ولی به نظر می‌رسد با توسعه‌ی ابزارهای تخصصی‌تر رتبه‌بندی و بررسی وضعیت سئو، الکسا در حال از دست دادن مشتریان خود است و تصمیم گرفته است تا آن را بازنشسته اعلام کند.


الکسا یک سرویس اینترنتی است که به جمع آوری آمار بازدید و تحلیل نتایج جمع‌آوری شده از وبسایت‌های مختلف می‌پردازد. این شرکت در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و در سال ۱۹۹۹ توسط شرکت آمازون خریداری شد.

الکسا آمار تمامی وبسایت‌های موجود در روی اینترنت را به دلالیل فنی و منطقی ارائه نمی‌کند. آمار ارائه شده به ۳۰ میلیون وبسایت محدود می‌شود. همچنین گفته می‌شود وبسایت الکسا ماهیانه حدود ۶.۵ میلیون بازدید کننده دارد.

برخی اطلاعات سایت الکسا به رایگان و برخی دیگر با پرداخت وجه اضافی قابل مشاهده هستند. اطلاعات نمایش داده شده در این سایت عبارتند از: رتبه‌ی جهانی و کشوری سایت از نظر تعداد بازدید، نمودار کاهش یا افزایش بازدید، سایت‌های لینک دهنده به سایت مقصد، سایت‌هایی که کاربران پیش از مشاهده‌ی این سایت، آن را دیده‌اند و برخی مشخصه‌های دیگر مثل Bounce rate( بانس ریت ).

الکسا - alexa

الکسا چگونه کار می‌کند؟

آمار و اطلاعاتی که در این سایت به نمایش در می‌آید توسط نوار ابزار مرورگر این شرکت جمع‌آوری و به وبسایت اصلی ارسال می‌گردد. به عبارت دیگر آمار ارائه شده در این سایت بر اساس بازدیدهایی است که نصب کنندگان نوار ابزار این شرکت از سایت‌های مختلف به عمل می‌آورند.

همچنین دارندگان سایت می‌توانند کدهای آمارگیر الکسا را در سایت خود نصب کنند تا آماره ارائه شده مربوط به سایت‌شان دقیق‌تر مورد محاسبه قرار گیرد.

وبسایت الکسا اعلام کرده که علاوه بر آمار جمع‌آوری شده از طریق نوار ابزار مرورگر، اطلاعات خود را از منابع دیگری نیز جمع‌آوری می‌کند. البته اطلاعات فنی بیشتری در این خصوص ارائه نشده است.

اهمیت رتبه الکسا در چیست ؟

به دلیل محدود بودن منبع آمارگیری الکسا و همچنین امکان تقلب آسان و فراگیر در نتایج با ایجاد بازدیدهای غیرواقعی، استناد به آمار الکسا مخصوصا برای سایت‌های در ابعاد کوچک و محلی از اعتبار کافی برخوردار نیست. آمار الکسا برای سایت‌هایی که در ابعاد بزرگ و جهانی فعالیت می‌کنند و روزانه هزاران و میلیون‌ها کاربر دارند می‌تواند قابل پذیرش و استناد باشد.

اثر رتبه الکسا در سئو سایت

رتبه‌ی الکسا تنها از جهت ارزیابی انسانی ممکن است قابل استفاده باشد و این رتبه‌بندی اثری روی دیدگاه موتورهای جستجو از جمله موتور جستجوی گوگل نسبت به سایت مورد نظر نخواهد داشت.

با توجه به آنچه در مورد الکسا و رتبه‌ی الکسا گفته شد، ارتباط مستقیمی میان رتبه‌ی الکسا و رتبه‌ی گوگل وجود ندارد. در نتیجه بالا یا پایین بودن این رتبه در سئو سایت اثری نخواهد داشت.

رتبه الکسا چه کاربردی دارد ؟

با توجه به شیوه‌های موجود در ایجاد رتبه‌های جعلی در Alexa، این رتبه تنها در مورد سایت‌های برتر و با رتبه‌های بالا قابل استناد است. بررسی رتبه‌ی سایت‌های پربازدید در ابعاد کشوری و بین‌المللی ممکن است علاقه و سلیقه‌ی مخاطبان را آشکار کنند و این اطلاعات ابزاری باشد برای تولید، کار و فعالیت و همچنین برنامه‌ریزی برای کسب و کارهای اینترنتی.

استفاده از نتایج و رتبه‌ی الکسا برای تصمیم‌گیری در مورد اعتبار یا عدم اعتبار وبسایت‌های تجاری با بازدید متوسط و پایین ممکن است با خطای زیادی همراه باشد.

مسدود شدن الکسا برای کاربران ایرانی

دسترسی به برخی سرویس‌های بین‌المللی با IP ایران امکان‌پذیر نیست. وبسایت الکسا هم همین محدودیت را برای کاربران ایرانی در نظر گرفته است و به همین دلیل ممکن است آمار و اطلاعات این سایت در مورد سایت‌های ایرانی دقت کمتری داشته باشد و همچنین لازم است تا برای باز کردن این سایت از ابزارهای تغییر IP استفاده نمایید.

تقلب در رتبه الکسا

برخی از سایت‌ها و به طور خاص سایت‌های تبلیغاتی برای فریب مشتریان و جذب آگهی با قیمت‌های بالا، با روش‌هایی از جمله خرید آگهی‌های پاپ آپ و شرکت در سایت‌های ایجاد کلیک به روش‌های دیگر، رتبه‌ی خود در سایت الکسا را به صورت غیرواقعی افزایش می‌دهند. توجه به Bounce rate( بانس ریت یا نرخ فرار ) و فهرست سایت‌هایی که مخاطبان پیش از آمدن به این سایت در آن بوده‌اند، تقلب‌های احتمالی در رتبه‌ی الکسا را نمایان خواهند کرد.

۲ نظر در مورد «الکسا( Alexa ) چیست ؟»

 • ناصر می‌گوید:

  سلام
  میشه بپرسم سایت من تازه دو هفته س ساختم 40 هزاره ایرانه و دو میلیون و نیم جهانی؟
  کجای کارم اشتباهه چون جهانی خیلی زیاده رتبه م

  • با سلام
   رتبه الکسا، رتبه واقعی سایت شما نیست. بلکه برآورد الکسا از محاسبه چندین عامل مختلف است که ممکن است با واقعیت اختلاف زیادی داشته باشد
   هر چه سایت شما بازدید بیشتری داشته باشد، درستی نتایج الکسا بیشتر خواهد بود ولی برای سایت‌هایی با بازدید کم، تفاوت ممکن است چشمگیر باشد و اهمیتی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *