دروپال چیست؟

دروپال از قوی‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان موجود است. هرچند سهم بازار دروپال در مقایسه با ابزارهایی مثل وردپرس و جوملا کمتر است. ولی سهم آن از سایت‌های بزرگ و با امنیت بالا در مقایسه با سایر ابزارها بالاتر و قابل توجه است. برای مثال سایت دانشگاه آکسفورد، سایت دانشگاه استنفورد، سایت سازمان فضایی ناسا، سایت اوبونتو و سایت کاخ سفید برخی نمونه‌ها از کاربرد دروپال در سایت‌های بزرگ و مهم به شمار می‌روند.

طراحی سایت با دروپال

سئو در دروپال

دروپال امکانات خوبی برای بهبود سئو در اختیار صاحبان سایت‌ها قرار می‌دهد. تعریف تگ‌های سئو و عنوان‌های متناسب با سئو در بخش محتواهای دروپال از پیش در دسترس هستند. این امکانات ایجاد سایتی سازگار با موتورهای جستجو که بتواند رتبه‌ی خوبی را کسب کند به کاری آسان تبدیل می‌کند.

سرعت دروپال

طبیعی است که سیستمی با امکانات و گستردگی دروپال به پردازش‌های زیادی نیاز داشته باشد. به همین دلیل سرعت دروپال در مقایسه با سیستم‌های ساده‌تر کمتر است. این کاهش سرعت در کنار ویژگی‌های مثبت آن می‌تواند مورد توجه و ارزیابی قرار بگیرد. البته در نگارش ۸ دروپال که آخرین نگارش آن است، امکانات جدیدی برای Cache کردن بلاک‌های موجود در صفحه به آن افزوده شده است که اثر مثبتی در افزایش سرعت و کاهش پردازش‌های مورد نیاز برای ایجاد صفحات را به دنبال دارد.

دروپال و امنیت

امنیت دروپال یکی از ویژگی‌های مهم آن است که سبب شده بسیاری از سایت‌های مهم به استفاده از آن روی بیاورند. سیستم قوی مدیریت دسترسی در دروپال ابزاری است که به صاحبان سایت‌ها کمک می‌کند، دسترسی و استفاده از بخش‌های مختلف ظاهر و بخش مدیریت سایت را برای گروه‌های مختلف کاربری ممکن یا ناممکن کنند.

سابقه‌ی دروپال نشان داده است که جزء ایمن‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا به شمار می‌رود و هنگامی که امنیت به صورت خاص باید مورد توجه قرار بگیرد، یکی از گزینه‌های غیرقابل چشم‌پوشی دروپال است.

کاربرد دروپال چیست؟

هرچند استفاده از دروپال برای سایت‌هایی در ابعاد کوچک تا بزرگ امکان‌پذیر است، به دلیل اینکه استفاده از امکانات پیشرفته‌ی این سیستم، ممکن است برای استفاده‌های ساده و روزمره بیش از اندازه پیچیده باشد، استفاده از آن در کاربردها کوچک توصیه نمی‌شود. راه‌اندازی سایت‌های بزرگ و پورتال‌های سازمانی و سایت‌های بزرگ شرکتی بهترین کاربرد استفاده از دروپال در طراحی سایت است.

به کارگیری دروپال

استفاده از دروپال در مقایسه با سایر سیستم‌ها از جمله وردپرس و جوملا تا حدودی مشکل‌تر است و به آموزش بیشتری نیاز دارد. بنابراین کاربرانی که آشنایی کمی با سیستم‌های مدیریت محتوا داشته باشند یا به تازگی بخواهند یک سایت را راه‌اندازی کنند ممکن است در استفاده از دروپال با مشکلاتی مواجه شوند.

توسعه‌پذیری دروپال

دروپال بسیار قابل توسعه است. در نگارش آخر دروپال، تغییراتی بنیادین در شیوه‌ی کدنویسی دروپال ایجاد شده است. این تغییرات سبب افزایش توسعه‌پذیری دروپال شده‌اند. در گذشته نیز دروپال با استفاده از افزونه‌های متعدد یکی از توسعه‌پذیرترین سیستم‌های مدیریت محتوا بوده است.

دروپال بیش از آنکه تمرکز خود را بر روی کاربری سیستم قرار دهد، توسعه‌پذیری و امکان تغییرات توسط برنامه‌نویسان را مد نظر قرار داده است.

دروپال و زبان فارسی

دروپال سازگاری خوبی با زبان‌های بین‌المللی و سایت‌های چندزبانه دارد. امکان ایجاد سایت‌ها و محتواهایی چندزبانه به خوبی در دروپال پشتیبانی می‌شود.

امکان ایجاد سایت‌هایی با زبان متفاوت یا محتواهایی با زبان متفاوت درون یک سایت توسط دروپال پشتیبانی می‌شود.

سیستم چند سایتی در دروپال

دروپال به صورت پیش‌فرض امکان ایجاد چند سایت در یک هسته را دارا است. به این معنی که با یک بار نصب دروپال، امکان ایجاد نامحدود زیرسایت در آن وجود دارد. قابلیت چند سایتی در سیستم وردپرس با نام «وردپرس شبکه» شناخته می‌شود. این ویژگی مهم به ویژه در محیط‌های سازمانی و بزرگ ویژگی مثبت و قابل توجهی به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *