هاست دانلود چیست و چه خصوصیاتی دارد ؟

هاست دانلود یکی از انواع میزبانی اینترنتی است که با امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب برای دانلود فایل در تعداد بالا، حجم بالا و تعداد کاربران همزمان بالا به فروش می‌رسد.

هاست - Host

یک هاست دانلود ممکن است ده‌ها گیگابایت فضا و صدها گیگابایت پهنای باند داشته باشد و بتواند به صورت همزمان فایل‌های مورد نیاز صدها کاربر را به آنان ارائه نماید.

علت استفاده از هاست دانلود در کنار هاست اصلی برای میزبانی سایت، فشار زیادی است که این گونه سایت‌ها تحمل می‌کنند. چنانچه فایل‌های حجیم روی سرور اصلی و همراه با اسکریپت‌های سایت میزبانی شوند، در هنگام ایجاد بار سنگین دانلود، سایت اصلی با کندی یا قطعی مواجه خواهد شد.

ویژگی‌های یک هاست دانلود

هاست دانلود علاوه بر داشتن فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند مناسب، باید سرعت دیسک سخت و سرعت شبکه‌ی بالایی داشته باشد. به علاوه باید بتواند در هنگام پاسخگویی به حجم زیاد دانلودکنندگان، مصرف حافظه و استفاده از دیسک سخت را مدیریت کند.

راه حل برای دانلود حرفه‌ای

حجم بالای بازدیدکنندگان می‌تواند آنقدر بالا باشد که هیچ هاست دانلودی به تنهایی قادر به پاسخگویی نباشد. در چنین شرایطی، افزایش توان یک هاست، کاری غیرمنطقی و پر هزینه است. در عوض استفاده از شبکه‌های توزیع محتوا( CDN ) یا هاست ابری یا استفاده از روش‌های دیگر مانند Round-robin DNS می‌توانند بهترین راه حل و روشی قابل توسعه برای حجم نامحدودی از دانلود به حساب آیند.

استفاده از هاست دانلود به جای هاست بکاپ( هاست پشتیبان )

اگر سایت شما حاوی اطلاعات مهمی است می‌بایست شخصا به فکر تهیه پشتیبان از اطلاعات خود باشید. طبیعی است که اطلاعات شما نمی‌توانند روی هاست اصلی پشتیبان‌گیری شوند و می‌بایست یک هاست جداگانه برای این کار تهیه کنید. استفاده از هاست دانلود به دلیل فضای بالا و پهنای باند زیاد و همچنین قیمت مناسب، گزینه‌ی خوب برای تهیه‌ی پشتیبان به حساب می‌آید.

اگر روی هاست دانلود خود، امکانات اجرای اسکریپت را داشته باشید، زمانبندی و انجام فعالیت‌های تهیه‌ی بکاپ می‌تواند از روی هاست پشتیبان به انجام برسد و در غیر این صورت، تهیه‌ی پشتیبان و آپلود آن روی هاست بکاپ می‌تواند از طریق هاست اصلی انجام شود.

استفاده از سرویس‌های ابری

در کاربردهای حرفه‌ای دانلود، یک راه حل دیگر نیز وجود دارد. برخی از شرکت‌های بزرگ، فضایی نامحدود و پهنای باندی نامحدود و امکان دانلود توسط تعداد نامحدودی از کاربران را برای شما تامین می‌کنند. شیوه‌ی محاسبه‌ی هزینه در این شیوه‌ی میزبانی، مقدار مصرف واقعی کاربران شما از منابع است.

برای مثال چنانچه ۱۰ کاربر حجم ۱۰ گیگابایت از فایل‌های شما را دانلود کنند، مبلغ ۱۰ تومان و چنانچه ۲۰ گیگابایت یا ۲۰۰ گیگابایت فایل را دانلود کنند به همان نسبت، از شما هزینه دریافت می‌کنند.

مزیت استفاده از این روش، تمرکز روی فعالیت اصلی در عوض وارد شدن به پیچیدگی‌های متعدد هاستینگ دانلود است که در بعضی سایت‌ها می‌تواند بهترین راه حل به حساب آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *