Reverse IP چیست و چه کاربردی دارد ؟

هر سایت روی اینترنت یک آدرس دامنه و یک یا چند IP دارد. هر IP‌ به یک هاست متصل می‌شود که کار پاسخگویی به مشتریان آن سایت را انجام می‌دهد. به طور معمول ابتدا نام دامنه تایپ می‌شود و بر اساس نام دامنه، IP سایت مورد نظر شناسایی می‌شود و در نهایت اطلاعات سایت از آن IP دریافت می‌شود.

ولی گاهی نیاز داریم بر اساس IP نام دامنه‌های میزبانی شده روی آن هاست را پیدا کنیم. این کار به دلایل مختلفی انجام می‌شود که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. هنگامی که قصد خرید یک هاست اشتراکی را داریم و می‌خواهیم بدانیم روی آن هاست چه تعداد و چه دامنه‌هایی میزبانی می‌شوند
  2. زمانی که برای تحلیل خرابکاری‌های اینترنتی قصد بررسی دامنه‌های موجود روی یک هاست را داریم
  3. زمانی که می‌خواهیم آدرس DNS دامنه‌های میزبانی شده روی یک IP را پیدا کنیم

DNS

محدودیت دسترسی به دامنه از روی IP

هرچند ابزارهای مختلفی برای شناسایی نام دامنه از روی IP وجود دارند، با این حال هیچ روش دقیقی برای پیدا کردن یک فهرست دقیق از نام دامنه‌های یک سایت وجود ندارد. سایت‌هایی که این اطلاعات را ارائه می‌کنند در طول زمان و با مراجعه‌ی ربات‌های اینترنتی یا کاربران به سایت‌های مختلف، اطلاعات مورد نظر را جمع‌آوری کرده‌اند. به همین دلیل اگر از ابزارهای مختلف برای این منظور استفاده کنید هر یک اطلاعات متفاوتی به شما ارائه می‌دهند.

برای دستیابی به بهترین فهرست از دامنه‌های میزبانی شده روی یک IP بهترین روش بررسی چندین ابزار و تجمیع و پاکسازی نتایج دریافت شده از آن‌ها است.

یک دامنه و چندین IP

دانستن این نکته ضروری است که هر دامنه می‌تواند به تعداد زیادی IP متصل شود و امکان شناسایی تمام IPهای یک دامنه از یک نقطه وجود ندارد. برای مثال سایت گوگل ممکن است بسته به منطقه‌ی جغرافیایی شما که به آن متصل می‌شوید، IPهای متفاوتی را برای شما ارسال کند و هر کاربر در هر نقطه از جهان به هاست نزدیک‌تر متصل شود. به همین دلیل اگر یک IP به یک دامنه ترجمه شد، ممکن است آن IP برای منطقه‌ی جغرافیایی شما نباشد و ممکن است آن دامنه IPهای دیگری نیز داشته باشد.

سایت‌های تبدیل IP به دامنه

سایت‌های گوناگونی برای این منظور وجود دارند که در ادامه دو مورد از این سایت‌ها که نتایج بهتری ارائه می‌کنند را مشاهده می‌کنید:

  1. DNSlytics
  2. whoisxmlapi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *