بلاگ چیست ؟

وبلاگ گونه‌ای خاص از سایت اینترنتی است که ابزاری برای نوشتن خاطرات، روزنوشت، مطالب تخصصی یا هرگونه نوشته‌ی دلخواه به شمار می‌رود. وبلاگ‌های مدرن امروزی اغلب دارای امکاناتی برای انتشار محتواهای چندرسانه‌ای صوتی و ویدئویی که با نام پادکست شناخته می‌شوند نیز در اختیار نویسندگان قرار می‌دهند.

وبلاگ

وبلاگ یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین انواع سایت اینترنتی است که مطالب ارسال شده را در قالب تاریخ ارسال مرتب‌سازی و به نمایش در می‌آورد. به عبارت دیگر مطالبی که جدیدتر در وبلاگ ارسال شده باشند، در ابتدای صفحه‌ی نخست وبلاگ قابل مشاهده و مطالعه هستند.

یک وبلاگ می‌تواند یک یا چندین نویسنده داشته باشد که به صورت گروهی به تولید محتوا مشغول هستند.

محتوای وبلاگ می‌تواند روزنوشت‌ها، خاطرات، مطالب علمی و یا نظرات و تحلیل‌های شخصی در مورد مسائل گوناگون باشد. سیستم‌های وبلاگ امکاناتی برای دریافت و نمایش نظر خوانندگان در خود جای داده‌اند تا ارتباط دوطرفه میان نویسندگان وبلاگ و خوانندگان برقرار کنند.

بخش مهمی از ساختار شبکه‌های اجتماعی گوناگون بر اساس ساختار وبلاگ شکل گرفته است. به این معنی که هر فرد در شبکه‌های اجتماعی دارای یک صفحه‌ی شخصی است که مطالب و روزنوشت‌های خود را در آن منتشر می‌کند و دنبال کنندگان و افراد دیگر می‌توانند به این مطالب دسترسی پیدا کنند.

انواع روش‌های ساخت وبلاگ

ساخت وبلاگ به دو صورت امکان‌پذیر است:

  1. استفاده از سرویس‌های رایگان وبلاگ
  2. ایجاد یک سایت شخصی با ساختار وبلاگ

سیستم‌های رایگان ساخت وبلاگ

در مدل اول یا سرویس‌های رایگان وبلاگدهی، زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای وبلاگ‌نویسی به رایگان در اختیار صاحبان سایت قرار می‌گیرد. این گونه سرویس‌ها اغلب با نمایش تبلیغات یا با فروش امکانات اضافی به کاربران کسب درآمد می‌کنند.

وبلاگ‌های رایگان ممکن است شامل محدودیت‌هایی در تعداد نوشته، امکانات ویرایشی، محدودیت یا عدم وجود فضایی برای آپلود فایل‌های تصویر و چندرسانه‌ای همراه باشند.

برخی از سرویس‌های رایگان وبلاگ فارسی زبان که در ایران بازدیدکنندگان بیشتری دارند( بر اساس آمار سایت الکسا ) عبارتند از:

ساخت وبلاگ در سایت شخصی

راه اندازی وبلاگ با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا و دروپال به آسانی امکان‌پذیر است. صاحبان وبلاگ برای کنترل بهتر و اطمینان از عملکرد صحیح و مورد انتظار سیستم وبلاگ می‌توانند یک میزبان اینترنت( هاست )، یک دامنه‌ی شخصی( Domain ) و یک سیستم مدیریت محتوا و قالب دلخواه و اختصاصی خود را در کنار هم برای ایجاد یک وبلاگ شخصی به کار بگیرند.

ساخت وبلاگ حرفه‌ای خود را به ما بسپارید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه اندازی وبلاگ‌های شخصی، روزنوشت‌ها، پادکست و طراحی سایت دیگر، یا سفارش ساخت وبلاگ و سایت اینترنتی، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *