انتخاب بهترین نام دامنه برای سایت جدید

یکی از تصمیماتی که پیش یا پس از طراحی سایت باید گرفته شود، انتخاب نام و پسوند دامنه برای میزبانی سایت است. دامنه نامی است که مخاطبان شما با استفاده از آن می‌توانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

انتخاب نام اصلی دامنه معمولا بسته به نام برند یا نام شرکت یا نام شخص انجام می‌شود ولی بخش دوم یا انتخاب پسوند دامنه نیز دارای اهمیت است.

دامنه

نکات لازم برای انتخاب پسوند مناسب دامنه

در بسیاری از موارد انتخاب پسوند دامنه اهمیت زیادی روی کسب و کار شما ندارد ولی مواردی نیز وجود دارد که برای انتخاب پسوند باید دقت زیادی به خرج دهید.

برخی از مواردی که در زمان انتخاب نام دامنه باید به آن توجه کنید:

  1. اثر گذاری دامنه‌های تخصصی روی سئو سایت
  2. محل جغرافیایی فعالیت کسب و کار
  3. مسائل مربوط به تحریم دامنه و موارد قانونی
  4. بررسی واکنش کاربران به نوع پسوند
  5. آسان بودن به خاطرسپاری نام و پسوند دامنه

دامنه‌های عمومی

اولین انتخاب برای ثبت دامنه، دامنه‌های عمومی مثل com هستند. اگر برای یک شرکت یا مجموعه که گستره‌ی فعالیت بزرگی دارد، دامنه را ثبت می‌کنید، یکی از بهترین گزینه‌های دامنه‌های عمومی هستند. البته ممکن است نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده باشد و برای اینکه بتوانید از نام دلخواه خود استفاده کنید، دامنه‌ی com را تهیه نکنید.

دامنه‌های تخصصی

برای برخی از کسب و کارها دامنه‌های تخصصی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال:

  1. سایت فروشگاهی - shop
  2. سایت مربوط به حقوق و وکالت - lawyer
  3. سایت مربوط به فناوری کامپیوتری - io
  4. سایت مربوط به شبکه کامپیوتری - net
  5. سایت سازمان یا نهاد - org

دامنه‌های کشوری

اگر محیط فعالیت شما داخل کشور است و هدفی برای گسترش کار به کشورهای دیگر ندارید، انتخاب دامنه‌های محلی گزینه‌ای مناسب است و علاوه بر اینکه هزینه‌ی کمتری دارد، برای مخاطبان داخل کشور، از نظر سئو یک امتیاز مثبت محاسبه خواهد شد.

برای دامنه‌های ir محدودیت‌هایی مثلا جهت تبلیغات کلیکی در گوگل وجود دارد که پیش از ثبت باید به آن توجه کنید.

آسان بودن تایپ و به خاطر سپاری نام دامنه

اگر از برندهای معتبر هستید، انتخاب پسوند com یکی از ضروریات به حساب می‌آید. به دلیل اینکه بسیاری از کاربران با زدن کلیدهای Ctrl+Enter نام پسوند دامنه را در مرورگر به صورت com وارد می‌کنند و اگر نام شما پسوندی غیر از com داشته باشد، احتمالا تعدادی از مخاطبان شما سایت دیگری را باز می‌کنند که نامی مشابه شما دارد ولی پسوند آن com است.

از انتخاب پسوندهایی که تایپ آن ممکن است برای کاربران ایرانی مشکل باشد نیز خودداری نمایید و پسوندهایی که تایپ و به خاطرسپاری آن آسان است را برای دامنه‌ی خود گزینش نمایید.

موارد سئو و پسوند دامنه

بسیاری از پسوندهای دامنه اثر خاصی روی سئو ندارند ولی اگر موضوع فعالیت شما تخصصی است، انتخاب یک پسوند تخصصی می‌تواند کمکی برای بهبود وضعیت سایت شما به حساب آید. یا اگر در محدوده‌ی مشخصی فعالیت می‌کنید، انتخاب یک پسوند محلی یک گزینه‌ی مفید برای سئوی شما به حساب خواهد آمد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *