اصول سئو: Disavow Tool گوگل چیست ؟

یکی از روش‌های افراد خرابکار برای ضربه زدن به سایت‌های رقبا، ایجاد بک‌لینک‌های مخرب برای سئو منفی سایت‌های رقبا به شمار می‌رود. در برخی موارد ممکن است بتوانید با مکاتبه و پیگیری، این گونه لینک‌ها را که اثر منفی روی سئو سایت شما برجای گذاشته‌اند، حذف کنید. ولی در برخی موارد نیز ممکن است قادر به انجام این کار نباشید.

سئو منفی

گوگل برای حل این مشکل، ابزاری به نام Disavow Tool را توسعه داده است که به شما کمک می‌کند، اثر این گونه لینک‌ها را از دامنه‌ی خود حذف نمایید.

حذف پیوندهای مخرب می‌تواند به صورت تک به تک یا به طور کلی برای یک دامنه مخرب به انجام برسد.

کدام لینک‌ها مخرب هستند ؟

تمامی پیوندهای اشاره کننده به سایت شما مخرب به حساب نمی‌آیند. گوگل بسیار در تلاش است تا این گونه پیوندها را بی اثر کند و تنها پیوندهایی می‌توانند برای سایت شما اثر منفی برجای بگذارند که در سایت‌هایی دارای اعتبار قرار گیرند. از جمله‌ی مهم‌ترین علت‌های جریمه شدن سایت، خرید بک‌لینک در سایت‌های دارای اعتبار است. اگر سایتی که به شما لینک داده است، اعتباری ندارد، برای شما نه سود و نه ضرری نخواهد داشت.

بنابراین در بیشتر موارد، نیاز به انجام کاری نخواهید داشت.

علت ایجاد لینک‌های مخرب

در بسیاری موارد، استفاده از خدمات سئو افراد و شرکت‌های غیرمتخصص که تنها فعالیت آن‌ها خرید بک‌لینک از سایت‌های دیگر است، علت اصلی ایجاد شدن لینک‌های مخرب است. این گونه افراد با پرداخت مبلغی اندک، تعداد زیادی بک‌لینک برای سایت شما خریداری می‌کنند. چنانچه لینک‌های خریداری شده، توسط گوگل شناسایی نشوند، ممکن است به صورت موقتی رتبه‌ی شما افزایش یابد. ولی گوگل به صورت دائم در حال تلاش برای شناسایی این سایت‌ها است. ممکن است در هنگام انجام سئو یا پس از پایان یافتن آن سایت شما به عنوان یک سایت متقلب شناسایی شود و مورد جریمه واقع شوید.

علت دیگر ایجاد لینک‌های مخرب رقبایی هستند با خرید بک‌لینک‌های مخرب تلاش می‌کنند رتبه‌ی شما را کاهش دهند. برای این موارد نیز بهتر است ابتدا با سایت‌هایی که بک لینک شما در آن ثبت شده است تماس بگیرید و بخواهید که لینک سایت شما را حذف کنند. در صورتی که موفق به این کار نشدید،‌ از Disavow Tool استفاده نمایید.

هشدار

استفاده از ابزار Disavow Tool گوگل اگر با دانش کافی به انجام نرسد، ممکن است سبب کاهش رتبه‌ی سایت شما شود. بنابراین توصیه می‌شود اگر تجربه‌ی کافی در سئو ندارید، استفاده یا عدم استفاده از این ابزار و همچنین شناسایی سایت‌های مخرب را به یک کارشناس سئو خبره و باتجربه بسپارید تا برخلاف انتظار سبب آسیب دیدن رتبه‌ی سایت خود نشوید.

روش یافتن پیوندهای مخرب

برای یافتن پیوندهای مخرب، در بخش Links to Your Site در Google Search Console، می‌توانید فهرست تمامی سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند را مشاهده و دانلود و بررسی نمایید.

پس از یافتن سایت‌هایی که ممکن است اثر منفی روی سئو شما برجای بگذارند، فهرستی از این سایت‌ها یا لینک‌ها برای خود آماده کنید و سپس در Disavow Tool گوگل آن را آپلود نمایید.

برای استفاده از این خدمات گوگل لازم است ابتدا مالکیت سایت را در Google Search Console تایید نمایید و پس از چند روز انتظار برای جمع‌آوری شدن آمار لازم، به بررسی بخش‌های مرتبط بپردازید.

روش ثبت لینک‌های مخرب

برای معرفی لینک‌ها یا دامنه‌هایی که لینک‌های مخرب به سایت شما ایجاد کرده‌اند، می‌بایست یک فایل متنی با پسوند txt ایجاد کنید و فهرست صفحات مورد نظر را در آن ثبت کنید.

اگر می‌خواهید یک دامنه را به صورت کامل از لیست بک‌لینک‌های سایت خود حذف کنید، در ابتدای خط domain:‎ را قرار دهید و سپس نام دامنه را بدون www در آن ثبت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱