ارتباط سئو و ویکی‌پدیا

ویکی‌پدیا مشهورترین دایرة‌المعارف یا دانشنامه‌ی دنیاست که توسط جامعه‌ی کاربران ویکی‌پدیا ویرایش و به‌روزرسانی می‌شود. ویکیپدیا آنقدر محبوب و گسترده شده است که بسیاری از دایرة‌المعارف‌های بین‌المللی و محلی و تجاری و رایگان را از رده خارج کرده است. در ادامه به ارتباط ویکی‌پدیا با دنیای سئو می‌پردازیم و به پرسش‌های متداول در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

ویکی‌پدیا

چرا ویکی‌پدیا در گوگل رتبه‌ی خوبی دارد ؟

احتمالا بسیاری از کلمات کلیدی که جستجو می‌کنید، گوگل شما را به ویکی‌پدیا ارجاع می‌دهد. علت این موضوع چیزی نیست جز کیفیت بهتر این سایت نسبت به سایت‌های دیگر. اگر هر سایت دیگری کیفیت محتوای بهتری از ویکی‌پدیا داشته باشد و بتواند اعتماد مخاطبان را به خود جلب کند، در رتبه‌ی بالاتری از ویکی‌پدیا قرار خواهد گرفت.

اینکه تصور کنیم گوگل امتیاز خاصی برای این سایت در نظر می‌گیرد، تصوری اشتباه است. تمام هدف گوگل، معرفی بهترین پاسخ به پرسش‌های جستجوگران است. اگر شما هم می‌خواهید در رتبه‌های برتر گوگل و بالاتر از ویکی‌پدیا دیده شوید، باید بهترین پاسخ را به پرسش‌ها یا نیازهای مخاطبان خود ارائه کنید.

آیا درج لینک در ویکی‌پدیا برای سئو مفید است ؟

لینک‌های درج شده در ویکی‌پدیا به صورت nofollow هستند و در نتیجه اعتباری برای سایت شما به حساب نمی‌آیند. بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا با مشارکت در ویرایش مقالات، لینک‌های خود را در این سایت درج کنند.

تنها حالتی که درج لینک‌ها در مطالب ویکی‌پدیا برای شما مفید خواهد بود این است که سایت شما به طور واقعی ارزشی برای بازدیدکنندگان ویکی‌پدیا به همراه بیاورد. گوگل با ارزیابی فعالیت‌های کاربران که از طریق مرورگر گوگل کروم جمع‌آوری می‌کند، ممکن است تشخیص دهد که لینک شما برای کاربران ویکی‌پدیا ارزشمند و کارآمد است و در نتیجه امتیازی مثبت برای آن در نظر بگیرد.

تنها مشارکت مسئولانه در ویرایش ویکی‌پدیا و عدم استفاده‌ی نادرست از قابلیت ویرایش که در اختیار تمام کاربران قرار دارد، چیزی است که می‌تواند برای شما و برای سایر استفاده کنندگان از اینترنت مفید باشد.

ویکی‌پدیا مشتریان سایت شما را جذب می‌کند. راه حل چیست ؟

ویکی‌پدیا یک سایت دانشنامه است و فقط اطلاعات در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر فکر می‌کنید که مشتریان شما به اشتباه سایت ویکی‌پدیا را باز می‌کنند و از خدمات و محصولات شما استفاده نمی‌کنند، این تصور نادرست است.

احتمالا کلمات کلیدی که انتخاب کردید، هرچند در ظاهر با خدمات و کالاهای شما ارتباط دارد ولی اکثر کسانی که این عبارت‌ها یا کلمات را جستجو می‌کنند فقط به دنبال کسب اطلاعات هستند.

برای مثال اگر شما «کیف چرمی» می‌فروشید و ویکی‌پدیا در این عبارت رتبه‌ی اول را دارد، نشان می‌دهد که اغلب خریداران برای جستجو از این عبارت استفاده نمی‌کنند. شاید عبارت بهتر «خرید کیف چرمی» باشد.

آیا لینک به ویکی‌پدیا برای سئو مفید است ؟

اگر لینک‌دادن به ویکی‌پدیا برای کاربران سایت شما مفید باشد،‌ برای سئو هم مفید است. ممکن است در هر مطلب منتشر شده در سایت شما، چندین کلمه یا موضوع وجود داشته باشد که در ویکی‌پدیا توضیحاتی برای آن وجود دارد. قطعا لینک‌کردن تمام این موضوعات به ویکی‌پدیا برای کاربران شما که شاید قبلا با آن آشنایی کافی داشته باشند، بی‌فایده باشد.

ولی اگر لینک به ویکی‌پدیا یا هر سایت دیگر، بتواند ارزشی برای کاربران ایجاد کند، با ایجاد لینک، مطلب بهتری داشته باشید و در گوگل رتبه‌ی بالاتری نیز به دست بیاورید.

آیا معرفی محصول یا برند در ویکی‌پدیا، سئو سایت من را بهبود می‌دهد ؟

درج مقاله‌ی جدید در ویکی‌پدیا قوانین و شرایط خاصی دارد. اگر این شرایط را دارید، حتما مطلب مناسبی با توجه به دستورالعمل‌های موجود، منتشر کنید. با معرفی بی‌طرفانه برند یا محصولات خود در ویکی‌پدیا، اعتماد مخاطبان را جذب خواهید کرد و رضایتمندی کاربران به صورت مستقیم وضعیت سئو شما را بهبود خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱