تفاوت‌های مهم MariaDB و MySQL برای برنامه‌نویسی وب

اگر با MySQL و MariaDB آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که این دو نرم‌افزار دو سیستم پایگاه داده برای ذخیره و بازیابی اطلاعات هستند که به طور عمده در سایت‌های اینترنتی بر پایه‌ی php کاربرد دارند. در ادامه با برخی تفاوت‌های مهم این دو سیستم و مزایا و معایبی که هر یک می‌توانند داشته باشند آشنا می‌شویم.

پایگاه داده

تفاوت‌های MariaDB و MySQL

 1. پشتیبانی و دسترسی به کدهای برنامه:
  MariaDB یک پروژه‌ی منبع باز است و توسط تیم توسعه MariaDB Corporation اداره می‌شود. از سوی دیگر، MySQL ابتدا توسط شرکت MySQL AB توسعه یافته بود که بعدها توسط شرکت Sun Microsystems و به‌طور نهایی توسط Oracle Corporation خریداری شده است. این امر ممکن است برای برخی از کاربران منبع باز نگران‌کننده باشد، به ویژه زمانی که می‌خواهند از یک دیتابیس برنامه‌ریزی کنند که از دیدگاه امنیتی و پشتیبانی قابل اعتماد باشد.
 2. سازگاری و قابلیت جایگزینی:
  MariaDB بر پایه کدهای اصلی MySQL ساخته شده است و به عنوان یک جایگزین کامل برای MySQL به شمار می‌رود. به همین دلیل تقریباً همه برنامه‌ها و ابزارهایی که برای MySQL نوشته شده‌اند، می‌توانند بدون تغییرات عمده بر روی MariaDB هم به اجرا درآیند. این موضوع به شما اجازه می‌دهد که به‌راحتی از MySQL به MariaDB یا بالعکس مهاجرت کنید.
 3. کارایی و امنیت:
  MariaDB به عنوان یک جایگزین برای MySQL، به طور پیوسته در حال توسعه و بهبود و رفع اشکال است. توسعه دهندگان MariaDB از زمان تشکیل شرکت آن تلاش زیادی برای بهبود امنیت و عملکرد این دیتابیس داشته‌اند. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که MariaDB در برخی موارد، عملکرد بهتری از نظر سرعت و مصرف منابع نسبت به MySQL دارد.

کدام نرم‌افزار برای چه شرایطی بهتر است ؟

 1. پروژه‌هایی با نیاز به امنیت در تبادل اطلاعات:
  نگارش‌های جدید MariaDB امکانات امنیتی جدیدی نسبت به MySQL پیاده‌سازی کرده‌اند که در برخی کاربردها می‌تواند عاملی برای انتخاب این پروژه در مقابل پروژه‌ی مادر باشد.
 2. وضعیت پشتیبانی:
  پشتیبانی MariaDB توسعه جامعه‌ی توسعه‌دهندگان انجام می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است اغلب مشکلات روزمره به آسانی قابل حل باشند ولی اگر به یک پشتیبانی دقیق و تجاری نیاز دارید، ممکن است بخواهید از پشتیبانی تجاری Oracle روی MySQL استفاده کنید.
 3. استفاده در پروژه‌های بزرگ و توزیع‌شده:
  هرچند هر دو نرم‌افزار، روش‌ها و ابزارهایی برای پشتیبانی از پروژها‌ی بزرگ و توزیع‌شده در اختیار شما قرار می‌دهند ولی به طور کلی این دو، گزینه‌هایی ایده‌آل برای چنین نیازهایی به شمار نمی‌روند و بهتر است از سیستم‌های مدیریت محتوای پیشرفته‌تر که قابلیت‌های تخصصی بیشتری در این زمینه دارند کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱