Ruby یا روبی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

Ruby یا روبی یک زبان برنامه‌نویسی شیء گرا است که ساختاری ساده و با خوانایی بالا دارد. این زبان برنامه‌نویسی متن‌باز و پویا است و مداوم در حال به‌روزرسانی است. یکی از مهم‌ترین علت‌هایی که این زبان علاقمندان زیادی پیدا کرده است، سرعت بالای برنامه‌نویسی با این زبان است. وجود کتابخانه‌های شیء گرا متعدد برای انجام بسیاری از فعالیت‌ها، کار برنامه‌نویسی با این زبان را سرعت می‌بخشد.

روبی

روبی در زبان انگلیسی به معنی یاقوت است و این موضوع از نشان انتخاب شده برای آن آشکار است.

کاربردهای روبی

مهم‌ترین کاربرد روبی به دلیل وجود فریم‌ورک Ruby on Rails برای طراحی سایت و توسعه‌ی نرم‌افزارهای تحت وب است ولی به دلیل قابلیت‌های زیاد و امکانات گسترده درست مثل Python و Perl یک زبان همه‌منظوره شناخته می‌شود و می‌تواند برای کاربردهای زیر مورد استفاده قرار بگیرد:

  1. برنامه‌نویسی سمت سرور
  2. سرویس‌های خودکارسازی تست
  3. ساخت بازی
  4. محاسبات صنعتی و پزشکی

معایب روبی برای طراحی سایت

استفاده از روبی برای طراحی سایت با مشکلاتی نیز همراه است که ممکن است در تصمیم‌گیری ما برای انتخاب زبان برنامه‌نویسی اثر بگذارند:

  1. هاست‌هایی که از روبی پشتیبانی می‌کنند نسبت به php به مراتب کمتر است و احتمالا برای میزبانی سایت ناچار خواهید شد تا یک سرور مجازی تهیه کنید.
  2. برنامه‌نویسان روبی نسبت به php و Java و پایتون و دات نت، کمتر هستند و در آینده برای توسعه‌ی سایت با مشکلاتی مواجه خواهید شد.
  3. روبی زبان بسیار سریعی به شمار نمی‌رود و برای میزبانی سایت‌هایی با بازدیدکننده زیاد به منابع زیاد و هزینه‌ی بیشتری نیاز خواهید داشت.

روبی بهتر است یا پایتون ؟

از جمله زبان‌های برنامه‌نویسی که برای شروع به افراد تازه‌کار توصیه می‌شود، علاوه بر پایتون، روبی است. بسته به اینکه با چه هدفی بخواهید یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید، ممکن است هر یک از این گزینه‌ها برای شما بهتر باشند.

به طور کلی پایتون در مقایسه با روبی، جامعه‌ی بزرگ‌تر و امکانات گسترده‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد و برای بسیاری از فعالیت‌ها، مزایای بیشتری دارد. با این حال برای انجام برخی فعالیت‌ها، گاهی ممکن است روبی هم گزینه‌ی قابل توجه به حساب بیاید.

برنامه‌نویسی با پایتون و روبی هر دو نسبتا آسان و سریع است و از این جهت تفاوت قابل توجهی بین این دو زبان وجود ندارد. ممکن است با مقایسه‌ی کدهای نوشته شده به هر یک از این زبان‌ها، یکی را بر دیگری ترجیح بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *