تفاوت سایت و وبسایت چیست ؟

واژه‌های سایت و وبسایت از زبان انگلیسی به زبان فارسی وارد شده‌اند. حتی انگلیسی‌زبان‌ها هم گاهی در استفاده از این دو کلمه تردید پیدا می‌کنند. در ادامه تاریخچه و تفاوت این دو کلمه را بررسی می‌کنیم.

سایت یا وبسایت

تاریخچه وبسایت

اولین وبسایت در سال ۱۹۸۹ توسط تیم برنرز لی طراحی شد. در ابتدا از عبارت «web site» به صورت جدا برای نامگذاری سایت‌های اینترنتی استفاده می‌شد که در گذر زمان به «website» تبدیل شد و اکنون در بین انگلیسی‌زبان‌ها هم شکل قدیمی به ندرت استفاده می‌شود. شکل جدید که بدون فاصله است بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عبارت نیز گاهی به صورت خلاصه site نوشته و گفته می‌شود که به دلیل تشابه معنایی با کلمه‌ی «site» به معنی پایگاه یا موقعیت مکانی ممکن است کاربرد کمتری داشته باشد.

ورود سایت و وبسایت به زبان فارسی

در زبان فارسی هم هر دو کلمه کاربرد دارند که هر دو مفهوم یکسانی را می‌رسانند. با توجه به اینکه کلمه‌ی «سایت» در فارسی نبوده است، بیشتر از انگلیسی‌زبان‌ها در کنار «وبسایت» استفاده می‌شود.

آن چیزی که اهمیت دارد این است که هر دو به یک معنی هستند و هر دو را به دلخواه می‌توانید در گفتار و نوشتار استفاده کنید.

ترکیب‌های اضافی در زبان فارسی

در بعضی ترکیب‌های اضافی در زبان فارسی ممکن است یکی از این دو کلمه به دیگری برتری داده شود. مثلا ممکن است «طراحی سایت فروشگاهی» نسبت به «طراحی وبسایت فروشگاهی» بیشتر کاربرد داشته باشد یا مثلا «سئو سایت» در مقایسه با «سئو وبسایت» شناخته‌شده‌تر باشد.

در بسیاری از موارد هنگام جستجو در اینترنتی، موتورهای جستجو این یکسان بودن معنی را متوجه می‌شوند و تفاوتی نمی‌کند که شما با کدام کلمه جستجوی خود را انجام دهید. در نهایت نتیجه یکسان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *