جوملا چیست؟

جوملا( Joomal ) یکی از سیستم‌های مدیریت محتوا است که حدود ۳ درصد از کلیه‌ی سایت‌های موجود در اینترنت با استفاده از این سیستم پشتیبانی می‌شوند. همچنین حدود ۶ درصد از کلیه‌ی سایت‌هایی که از سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنند با استفاده از جوملا پیاده‌سازی شده‌اند.

طراحی سایت با جوملا

جوملا برای پیاده‌سازی سایت‌هایی با ابعاد کوچک تا بزرگ قابل استفاده است. پشتیبانی خوب جوملا از افزونه‌هایی با انواع مختلف و همچنین پشتیبانی خوب از سیستم‌های چند زبانه سبب می‌شود تا گزینه‌ای مناسب برای طراحی پورتال‌های سازمانی به حساب آید.

تاریخچه جوملا

جوملا در ابتدا از سیستم مدیریت محتوای مامبو( Mambo ) منشعب شد ولی در ادامه با تغییراتی گسترده مواجه شد که استفاده از آن را به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای مستقل مطرح کرد.

مفاهیم جوملا

مفاهیم مطرح در جوملا برای طراحی سایت عبارتند از کامپوننت، ماژول و منو. در جوملا هر صفحه شامل یک کامپوننت یا بخش و موضوع اصلی است. برای مثال یک صفحه می‌تواند حاوی کامپوننت آخرین مطالب باشد. آخرین مطالب موضوع اصلی این صفحه است. در کنار این مطالب، می‌تواند از تعداد نامحدودی ماژول استفاده کرد که هر یک موضوعی جزئی‌تر در مقایسه با موضوع اصلی را دارا می‌باشد.

برای ماژول می‌توان فهرست گروه‌های مطالب را مطرح کرد. که می‌تواند در کنار تمامی صفحات سایت بدون توجه به موضوع اصلی صفحه قرار بگیرد.

جوملا حاوی بخشی به نام منوها است. هر سایت می‌تواند شامل چندین منو باشد. هر منو حاوی پیوندهایی است که دسترسی به بخش‌های مختلف سایت را امکان‌پذیر می‌کند. برای مثال یک منو می‌تواند فهرست صفحات اصلی سایت که در بالای صفحه قرار می‌گیرد باشد و یک منوی دیگر می‌تواند فهرستی از پیوندهای مورد نیاز برای مدیریت دسترسی کاربران به صفحات شخصی و صفحات کاربری را در خود جای دهد.

جوملا برای نمایش منوها، کامپوننت‌ها و ماژول‌ها سیستم دسترسی کاملی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. به این معنی که می‌توان مشخص کرد هر ماژول، کامپوننت و یا منو برای چه گروه از کاربرانی قابل مشاهده و دسترسی است.

امکانات جانبی جوملا

این سیستم به مدیران سایت‌ها کمک می‌کند سایتی با کاربرد پورتال ایجاد کنند. مدیریت دسترسی از مهم‌ترین ویژگی‌های مورد نیاز در پورتال‌ها به شمار می‌رود.

جوملا برای مدیریت سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو امکاناتی به صورت پیش‌فرض در خود جای داده است. برای تکمیل این امکانات لازم است که از افزونه‌های موجود برای این سیستم مدیریت محتوا استفاده شود.

سرعت جوملا

جوملا در مقایسه با سیستم‌های مدیریت محتوای متداول جزء موارد با سرعت متوسط به حساب می‌آید. به دلیل امکانات زیادی که در بخش مدیریت و دسترسی جوملا وجود دارد، این کاهش سرعت طبیعی است. با انجام برخی بهینه‌سازی‌ها و نصب برخی افزونه‌های کمکی می‌توان سرعت اجرای سایت‌های طراحی شده با جوملا را تا حد قابل قبولی افزایش داد.

استفاده از جوملا برای طراحی سایت

انتخاب یا عدم انتخاب جوملا به عنوان ابزاری برای طراحی سایت سازمانی، شرکتی یا شخصی وابسته به امکانات مورد نیاز، ممکن است است مناسب یا نامناسب باشد. تصمیم‌گیری در این خصوص می‌بایست با مشاوره و بررسی کارشناسانی که تجربه‌ی استفاده از انواع روش‌های طراحی سایت را دارا هستند، به انجام برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *