مزایا و معایب خرید دامنه‌های ارزان برای طراحی سایت

پیدا کردن یک نام مناسب برای دامنه یکی از کارهای است که پیش یا پس از طراحی سایت باید انجام بدهید. برای خرید دامنه پسوندهای متنوعی وجود دارد که می‌توانید خریداری کنید. از پسوندهای ملی یا ir گرفته تا پسوندهای عمومی مثل com و org و پسوندهای دیگر و کمتر شناخته شده.

دامنه

قیمت دامنه‌ها چرا متنوع است ؟

قیمتی که برای دامنه مشخص می‌شود بسته به میزان تقاضا و شرکتی که آن را ارائه می‌کند متغیر است. برخی دامنه‌ها قیمت‌هایی بسیار گران و برخی دیگر قیمت‌هایی بسیار ارزان دارند.

به طور کلی میزان تقاضا و تخصصی بودن پسوند دامنه مشخص می‌کند که کدام دامنه گران‌تر باشد. از طرف دیگر برخی ارائه کنندگان پسوند دامنه برای افزایش میزان فروش، قیمت‌هایی بسیار ارزان برای دامنه مشخص می‌کنند.

همچنین برخی از ارائه‌دهندگان دامنه ممکن است برای سال اول قیمتی بسیار پایین را به شما پیشنهاد بدهند ولی برای تمدید قیمت را به چند برابر افزایش بدهند. این افزایش قیمت گاهی تا ۱۰ برابر قیمت خرید اولیه نیز می‌رسد. بنابراین هنگام خرید دقت کنید که قیمت تمدید دامنه چقدر است.

کاربردهای دامنه‌های ارزان قیمت

اگر برای یک پروژه‌ی نمایشی یا داخلی یا تستی می‌خواهید دامنه‌ی جدیدی را راه‌اندازی کنید، صرف هزینه‌ی زیاد برای این دامنه منطقی نیست و انتخاب پسوندی که هزینه‌ی کمتری برای شما به دنبال داشته باشد گزینه‌ی خوبی است.

معایب دامنه‌ی ارزان قیمت

  1. دامنه‌های ارزان قیمت که به صورت مستمر قیمت کمی دارند، ممکن است مورد سوء استفاده‌ی خرابکاران اینترنتی قرار بگیرد. در چنین حالتی، اعتماد کلی کاربران و موتورهای جستجو به این پسوند کاهش پیدا می‌کند و سایت شما نیز به همین دلیل می‌تواند در زمینه‌ی سئو و جذب مخاطب آسیب ببیند.
  2. اگر دامنه در سال اول قیمتی کم داشته باشد و برای تمدید با افزایش قیمت مواجه شوید نیز، مشکلات مالی می‌تواند برای شما به وجود بیاید. باید توجه کنید که تغییر دامنه‌ی اصلی یک سایت کار آسانی نیست و ممکن است هزینه‌های سنگینی در زمینه‌ی سئو برایتان ایجاد کند.
  3. مشکل دیگری که دامنه‌های ارزان قیمت به همراه می‌آورند این است که معمولا پسوندهای ناآشنا دارند و بسیاری از کاربران ممکن است نتوانند آن را به خاطر بسپارند. مثلا اگر سایتی با نام example.xyz ثبت کنید، کاربران ممکن است پسوند سایت شما را فراموش کنند و به جای آدرس شما، سایت example.com را باز کنند.

دامنه‌ی ارزان، آری یا نه ؟

اگر سایت شما برای یک کسب و کار مهم است و برنامه‌های طولانی‌مدت برای آن دارید، خرید دامنه‌های ارزان قیمت توصیه نمی‌شود و بهتر است از دامنه‌های رسمی و کشوری که شناخته‌شده هستند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *