bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند.bitly بیتلی

علت استفاده از کوتاه کننده لینک

سیستم‌های کوتاه کننده لینک برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  1. امکان ارسال لینک‌ها از طریق پیامک با طول محدود
  2. امکان ذخیره‌سازی لینک‌ها در بارکدها مثل QR Code
  3. امکان مخفی‌کردن لینک اصلی از دید افراد
  4. امکان تهیه‌ی آمار بازدید از لینک در کانال‌های مختلف بازاریابی
  5. امکان قراردادن رمز و کسب درآمد تبلیغات از لینک‌ها
  6. ارسال آسان در شبکه‌های اجتماعی سنتی و موبایلی و ایمیل‌ها

آمار و اطلاعات بیشتر در مورد بیتلی

این شرکت در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. در سال ۲۰۱۷ شرکت Spectrum Equity بیشتر سهام این شرکت را به ارزش ۶۴ میلیون دلار خریداری کرد. تا آگوست ۲۰۱۸ این سرویس حدود ۳۷ میلیارد لینک را کوتاه کرده است.

درآمد بیتلی از فروش آمار و گزارش‌های بیشتر و امکان استفاده از دامنه‌های اختصاصی و خدمات پیشرفته‌تر برای مشتریان تجاری است. سایر کاربران به رایگان می‌توانند از امکانات اولیه این سیستم به رایگان استفاده کنند.

علاوه بر دامنه‌ی اصلی bit.ly که در لینک‌ها قابل مشاهده است، دامنه‌های bitly.com و j.mp هم به این شرکت تعلق دارند و برای دسترسی به لینک‌های مورد نظر می‌توان از این دامنه‌ها هم استفاده نمود.

دامنه‌های اختصاصی در بیتلی

سرویس بیتلی در پلن‌های تجاری به شما این امکان را می‌دهد که دامنه‌ی دلخواه خودتان را به این سرویس متصل کنید و به جای استفاده از دامنه‌های پیش‌فرض، برای هدایت کاربران از برند خودتان روی دامنه بهره‌برداری کنید.

برای مثال آدرس‌های کوتاه شده‌ی شما به شکل example.com/abc خواهند بود ولی در حقیقت سرویس bitly این درخواست‌ها را پاسخ می‌دهد.

مسدود شدن سرویس بیتلی در ایران

در دوران فعالیت bit.ly این سایت چندین بار مسدود شده است و مجددا پس از مدتی در دسترس کاربران قرار گرفته است. در حال حاضر دسترسی به این سایت و در نتیجه باز کردن لینک‌های کوتاه ساخته شده با این سرویس به صورت مستقیم در ایران امکان‌پذیر نیست.

تا کنون اطلاعیه‌ی رسمی در این خصوص منتشر نشده است و مشخص نیست که آیا این بار هم مثل دفعات قبل این سرویس در اختیار کاربران قرار می‌گیرد یا خیر.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *