مرورگر Edge پس از سه سال بازنشسته می‌شود

مرورگر Microsoft Edge با نام داخلی Spartan همزمان با انتشار نسخه‌های مختلف ویندوز ۱۰ معرفی شد و روی دستگاه‌های Xbox One نیز قابل استفاده گردید.

تقریبا پس از گذشت سه سال از معرفی این مرورگر جدید که خود جایگزینی برای Microsoft Internet Explorer بود، اکنون خبرهای منتشر شده است که قرار است این مرورگر نیز بازنشسته شود و با مرورگری جدید بر پایه موتور Chromium جایگزین شود.

مایکروسافت Edge

مرورگرهای وب بر پایه‌ی یک هسته‌ی مرکزی که فعالیت‌های اصلی را انجام می‌دهد برنامه‌نویسی می‌شوند. هسته‌ی مرکزی Edge که EdgeHTML نام دارد، اکنون کنار گذاشته می‌شود و بر پایه‌ی هسته‌ی Chromium که در مرورگر Google Chrome نیز استفاده شده است، مجددا بازسازی می‌شود.

این تصمیم به احتمال زیاد به دلیل عدم موفقیت مرورگر Edge در جلب رضایت کاربران، مشکلات کاربردی مختلف و همچنین هزینه‌های زیاد توسعه و رفع اشکال هسته‌ی مرورگر شکل گرفته باشد.

با این حساب، دو هسته‌ی Chromium و Gecko مربوط به مرورگر فایرفاکس، دو موتور باقی مانده و شناخته‌شده برای مرورگرهای وب به شمار می‌روند.

مرورگر Edge جدید بر پایه کرومیوم

مرورگر Edge بر پایه Chromium

نگارش جدید مرورگر Edge در تاریخ ۸ آوریل ۲۰۱۹ منشتر شد. در این نسخه موتور رندر EdgeHTML از رده خارج شد و در عوض از موتور Chromium در آن استفاده شد. شرکت مایکروسافت با انجام بهینه‌سازی‌هایی روی این موتور مشترک، تلاش می‌کند تا افراد بیشتری را به استفاده از مرورگر قدیمی خود ترغیب کند و سهم بازار مرورگرها را که زمانی در اختیار داشت، بازیابی نماید.

در نگارش‌های جدید اج، امکانات جدید چت بات هوش مصنوعی Copilot هم به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است تا بتواند جذابیت‌های بیشتری برای مخاطبان ایجاد کند.

منابع:

  1. Windows Centeral
  2. Microsoft Edge( Chromium )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *