VBA چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

VBA یا Visual Basic for Applications یک زبان برنامه‌نویسی ویژه نرم‌افزارهای دیگر است. مهم‌ترین میزبان VBA مجموعه نرم‌افزارهای آفیس مایکروسافت هستند. با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی که ساده‌تر و محدودتر از سایر زبان‌های برنامه‌نویسی است، می‌توانیم عملکردهای نرم‌افزارهای میزبان را کنترل کنیم.

vba

برای مثال در نرم‌افزار اکسل، تعدادی تابع برای انجام محاسبات روی فیلدها یا مجموعه‌ای از فیلدها تعریف شده است. با کمک VBA می‌توانیم توابع مورد نیاز خود که در اکسل تعریف نشده است را به آن اضافه کنیم. مثلا ممکن است بخواهیم توابعی برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و بالعکس در VBA برنامه‌نویسی کنیم و در سلول‌های اکسل از آن استفاده نماییم.

سایر امکانات VBA

امکانات VBA محدود به ایجاد توابع در برنامه‌نویسی نیست. عملکردهای پیشرفته‌تر مثل ایجاد فرم‌های سفارشی برای دریافت اطلاعات و کنترل روی محتوا و ساختار نرم‌افزار هم در VBA موجود هستند.

کدهای نوشته شده در VBA همچنین می‌توانند روی یک دکمه یا یک فیلد متنی که داخل محیط اکسل اضافه می‌کنید، اضافه شوند. برای مثال می‌توانید در یک برگه اکسل، تعدادی فیلد مربوط به اطلاعات عملکرد پرسنل را قرار دهید و با کلیک یک دکمه، برگه جدیدی با قالب فیش حقوقی ایجاد و چاپ نمایید.

با استفاده از VBA در مجموعه‌ی آفیس یا سایر نرم‌افزارهایی که این امکان را در اختیار شما قرار دهند، دنیای جدیدی به روی شما باز خواهد شد و انجام فعالیت‌های پیشرفته‌ای که قبلا برای شما امکان‌پذیر نبود، به آسانی عملی خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱