VBA چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

VBA یا Visual Basic for Applications یک زبان برنامه‌نویسی ویژه نرم‌افزارهای دیگر است. مهم‌ترین میزبان VBA مجموعه نرم‌افزارهای آفیس مایکروسافت هستند. با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی که ساده‌تر و محدودتر از سایر زبان‌های برنامه‌نویسی است، می‌توانیم عملکردهای نرم‌افزارهای میزبان را کنترل کنیم.

vba

برای مثال در نرم‌افزار اکسل، تعدادی تابع برای انجام محاسبات روی فیلدها یا مجموعه‌ای از فیلدها تعریف شده است. با کمک VBA می‌توانیم توابع مورد نیاز خود که در اکسل تعریف نشده است را به آن اضافه کنیم. مثلا ممکن است بخواهیم توابعی برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و بالعکس در VBA برنامه‌نویسی کنیم و در سلول‌های اکسل از آن استفاده نماییم.

سایر امکانات VBA

امکانات VBA محدود به ایجاد توابع در برنامه‌نویسی نیست. عملکردهای پیشرفته‌تر مثل ایجاد فرم‌های سفارشی برای دریافت اطلاعات و کنترل روی محتوا و ساختار نرم‌افزار هم در VBA موجود هستند.

کدهای نوشته شده در VBA همچنین می‌توانند روی یک دکمه یا یک فیلد متنی که داخل محیط اکسل اضافه می‌کنید، اضافه شوند. برای مثال می‌توانید در یک برگه اکسل، تعدادی فیلد مربوط به اطلاعات عملکرد پرسنل را قرار دهید و با کلیک یک دکمه، برگه جدیدی با قالب فیش حقوقی ایجاد و چاپ نمایید.

با استفاده از VBA در مجموعه‌ی آفیس یا سایر نرم‌افزارهایی که این امکان را در اختیار شما قرار دهند، دنیای جدیدی به روی شما باز خواهد شد و انجام فعالیت‌های پیشرفته‌ای که قبلا برای شما امکان‌پذیر نبود، به آسانی عملی خواهند شد.

۴ نظر در مورد «VBA چیست و چه کاربردهایی دارد ؟»

 • خدابخش اللهیاری می‌گوید:

  سلام استاد
  من موارد زیادی رو هر روز باید چک بکنم که اگر به سر رسید آنها نزدیک می شوم اقداماتی رو انجام بدم مثل سرویس نگهداری ها یا تعطیلات پیش رو و ....
  چطور می توانم برنامه ای در اکسل بنویسم که بعد از بالا اومدن ویندوز پیغام سررسید هارو ببینم.
  متشکر میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  • با سلام
   به طور کلی اکسل برای کاری که قصد انجام آن را دارید ابزار مناسبی نیست. با توجه به اینکه به نظر می‌رسد دانش برنامه‌نویسی با VBA را هم نداشته باشید، شاید بهتر باشد از نرم‌افزارهای Todo یا زمابندی روی ویندوز و موبایل استفاده کنید یا اگر امکانات ویژه‌ای نیاز دارید که در این نرم‌افزارها موجود نیست، از یک برنامه‌نویس بخواهید تا آن را به صورت اختصاصی برای شما آماده کند.

 • سینا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  سوال من این هست که آیا این امکان وجود داره که با نرم افزار اکسس و برنامه نویسی VBA یه خروجی نرم افزاری گرفت و در ویندوز خارج از محیط اکسس از آن استفاده کرد؟
  با تشک فراوان

  • با سلام
   فایل‌های ساخته شده با برنامه Access نمی‌توانند بدون استفاده از این برنامه اجرا شوند
   البته یک نسخه‌ی سبک از اکسس به نام Access Runtime که فقط توان اجرای برنامه‌های ساخته شده را دارد قابل نصب است و اگر مخاطبان شما اکسس را نداشته باشند می‌توانند این نسخه‌ی سبک را نصب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *