VPS یا سرور مجازی چیست ؟

VPS یا Virtual Private Server یک نوع سرور( به فارسی: کارساز ) است که برای میزبانی سایت یا برای انجام فعالیت‌های آنلاین دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت سرور مجازی یا VPS با سرور اختصاصی یا Dedicated Server در نوع سخت‌افزار آن است.

سرور مجازی

در VPS منابع سخت‌افزاری رایانه قدرتمند با استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری، به صورت مجازی به چند قسمت تقسیم می‌شود. برای مثال اگر روی یک سخت‌افزار دارای ۱۲ گیگابایت حافظه باشیم، می‌توانیم ۱۲ سرور مجازی هر یک با ۱ گیگابایت حافظه ایجاد نماییم.

همچنین فضای ذخیره‌سازی و توان پردازنده نیز می‌تواند بین سرورهای مجازی تقسیم شود.

یک سرور مجازی از راه دور دقیقا مشابه یک سرور اختصاصی عمل می‌کند و حتی شاید تشخیص مجازی یا واقعی بودن این سیستم به سادگی امکان‌پذیر نباشد.

پیش‌نیازهای سخت‌افزاری

تقسیم کردن منابع سخت‌افزاری به صورت نرم‌افزاری همیشه ممکن نیست و گاهی با ایجاد سربار و کاهش کارایی همراه است. در نتیجه حتی در حالتی که از راه‌حل‌های نرم‌افزاری استفاده می‌شود، وجود برخی قابلیت‌ها روی پردازنده یا مادربورد الزامی و کمک کننده است. برای مثال تقسیم توان پردازنده و حافظه به شکلی که هم کارایی کاهش پیدا نکند و هم امنیت ماشین‌های مجازی برقرار باشد، نیازمند توانایی سخت‌افزاری است.

تقسیم منابع به چه صورت انجام می‌شود ؟

تقسیم‌بندی منابع سخت‌افزاری می‌تواند توسط نرم‌افزارهای شبیه‌ساز مثل VirtualBox و VMWare به انجام برسد یا توسط سخت‌افزارهای ویژه که برای این کار ساخته شده‌اند انجام شود.

برخی از راه حل‌های متداول برای ایجاد VPS عبارتند از:

مدیریت سرور مجازی به چه صورت انجام می‌شود ؟

با توجه به اینکه سرور مجازی دارای سخت‌افزار اختصاصی نیست، مدیریت آن نسبت به سرور اختصاصی انعطاف بیشتری دارد. سیستم مدیریت VPS به راحتی می‌تواند پنلی کامل در اختیار شما قرار دهد که حتی ماشین مجازی خود را خاموش و روشن کنید یا آن را Reset کنید یا در درایوهای نوری مجازی، دیسک‌های جدید قرار دهید.

ارتباط با محیط ماشین مجازی با استفاده از نرم‌افزارهای خاص قابل انجام است و محیطی تقریبا مشابه با محیط واقعی از راه دور در اختیار شما قرار می‌گیرد. درست مانند زمانی که پشت سیستم نشسته باشید و به مدیریت آن بپردازید.

مدیریت اولیه VPS هنگامی که هنوز سیستم عاملی روی آن وجود ندارد از طریق پنل ماشین مجازی به انجام می‌رسد و سپس به صورت عادی از طریق خط فرمان یا رابط گرافیکی سیستم عامل انجام می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *