آموزش حذف www در طراحی سایت

یکی از مشکلاتی که ممکن است در سئو سایت شما وجود داشته باشد، باز شدن سایت با نشانی‌های مختلف است. برای مثال اگر سایت شما هم با آدرس www.example.com باز شود و هم با آدرس example.com این دو آدرس از نظر گوگل دو سایت به حساب می‌آیند که محتوایی تکراری دارند.

حذف www از آدرس سایت

برای جلوگیری از رخداد این مشکل، می‌بایست تنظیمات سایت را به شکلی تغییر دهید که سایت فقط با یک نشانی باز شود و کاربرانی که آدرس دیگر را باز می‌کنند، به صورت خودکار به آدرس اصلی هدایت شوند.

برای انجام این کار در سرورهای بر پایه آپاچی از فایل htaccess استفاده می‌کنیم.

اگر فایل htaccess قبلا روی هاست شما موجود است، آن را باز کنید و کدهای زیر را در ابتدای آن درج کنید:

دقت کنید در کد بالا از پروتکل http استفاده شده است. اگر سایت شما روی پروتکل https باز می‌شود، لازم است این بخش را نیز ویرایش نمایید.

نکته خاصی که در کد بالا وجود دارد استفاده از 301 Redirect در هدایت کاربران است. این کد به موتور جستجو می‌گوید که انتقال کاربران به آدرس اصلی سایت یک انتقال دائمی است و آدرس سایت با www دیگر معتبر نیست. انجام این کار برای سئو سایت مفید و لازم است.

حذف www از آدرس سایت وردپرس

وردپرس به دلیل تفاوت در شیوه‌ی تعامل با دامنه‌ی سایت، با روش بالا به مشکلاتی بر خواهد خورد. زیرا دامنه‌ی اصلی سایت در پایگاه داده وردپرس ذخیره شده است. جهت حذف www از دامنه سایت وردپرس می‌بایست به روش زیر عمل کنید:

آموزش تغییر دامنه وردپرس

نکاتی در مورد فایل htaccess

فایل htaccess فایل تنظیمات وب سرور آپاچی است که فایلی بی نام است و پسوند آن htaccess می‌باشد. ممکن است بر اساس تنظیمات File Manager در سمت سرور، این فایل را که بدون نام است نتوانید مشاهده کنید. در این صورت ابتدا می‌بایست تنظیمات File Manager را به شکلی تغییر دهید تا فایل‌های مخفی را نیز به شما نشان دهد.

برای ساخت فایل htaccess در سیستم عامل ویندوز ابتدا یک فایل متنی ساده ایجاد کنید و سپس آن را به شکل زیر تغییر نام دهید:

دقت کنید که یک نقطه در ابتدا و یک نقطه در انتهای این نام وجود دارد. با انجام این کار نقطه انتهایی حذف می‌شود و فایلی بدون نام و با پسوند htaccess باقی می‌ماند.

آیا سایت با www بهتر است یا بدون www

وجود بخش www در آدرس سایت که در حقیقت یک زیردامنه است، یک عادت قدیمی و منسوخ شده است. هرچند در اغلب هاست‌ها، این زیردامنه به صورت خودکار ساخته می‌شود، دلیل خاصی برای باز شدن صفحه اصلی سایت در یک زیردامنه به جای مسیر اصلی سایت وجود ندارد.

سایتی نیز برای تشویق صاحبان سایت‌ها به حذف این زیردامنه و باز شدن صفحه اصلی سایت در دامنه‌ی اصلی ایجاد شده است که برای مشاهده آن می‌توانید اینجا کلیک کنید.

با توجه به اینکه بسیاری از افراد روی عادت‌های قدیمی هنوز برای باز کردن همه سایت‌ها از پیشوند www استفاده می‌کنند، بهتر است این زیردامنه موجود باشد و کاربران را به صفحه اصلی سایت هدایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱