آموزش ثبت مکان در نقشه گوگل( Google Map )

گوگل دارای امکانات متنوعی برای افراد و کسب و کارها است. پس از طراحی سایت، علاوه بر سئو که می‌تواند سبب جذب مخاطبان از طریق گوگل به سایت شما شود، روش‌های مختلف دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند منبعی برای ایجاد اعتماد و جذب بازدیدکننده برای کسب و کار و سایت شما باشند.

تاریخچه

پیش از این، برای اضافه کردن مکان به نقشه، گوگل یک نرم‌افزار آنلاین مخصوص با نام Google Map Maker را توسعه داده بود، خدمات موجود در این سیستم و چند سیستم دیگر، به تدریج همگی در Google Maps پیاده‌سازی شدند نرم‌افزارهای قدیمی از دسترس خارج شدند.

آموزش ویدئویی ثبت مکان در گوگل مپ

برای دریافت همین آموزش به صورت ▶ ویدئویی، اینجا کلیک کنید.

تغییرات جدید در نقشه گوگل انگلیسی

از حدود خرداد ماه ۱۳۹۷ تغییراتی در سیستم نقشه گوگل انگلیسی انجام شده است که اجازه ثبت محل در ایران را به زبان انگلیسی نمی‌دهد. در عوض می‌توانید مطابق دستورالعمل‌های زیر برای ثبت محل در گوگل از نسخه‌ی فارسی نقشه استفاده نمایید.

ثبت مکان در گوگل مپ از طریق گوشی موبایل

برای مشاهده‌ی مراحل ثبت مکان در گوگل مپ از طریق اپلیکیشن موبایل گوگل مپ، اینجا کلیک کنید.

ثبت کسب و کار در گوگل مپ

ثبت رایگان مکان در گوگل مپ، این امکان را به شما می‌دهد که اگر نام کسب و کار یا دفتر کار یا فروشگاه شما در گوگل جستجو شود، در سمت راست نتایج جستجو، نقشه گوگل به همراه اطلاعات کسب و کار شما برای فرد جستجوگر به نمایش در آید. اطلاعات ارائه شده می‌تواند شامل آدرس سایت، ساعت‌های کاری، اطلاعات تماس و همچنین امکان ثبت نظر توسط بازدیدکنندگان باشد. برای مثال اگر در گوگل عبارت «روکا» را جستجو نمایید، جعبه‌ای شبیه به تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود و با کلیک روی دکمه‌ی Website می‌توانید آن را مشاهده کنید.

ثبت مکان در نقشه گوگل - گوگل مپ

برای اضافه کردن مکان به گوگل مپ، یک حساب کاربری جیمیل یا گوگل نیاز خواهید داشت. وارد حساب کاربری خود شوید و مراحل بعدی را دنبال کنید.

 1. وارد نشانی https://www.google.com/maps?hl=fa شوید( توجه: به تازگی امکان ثبت آدرس‌های ایران در نقشه گوگل انگلیسی وجود ندارد )
 2. دقت کنید که برای ثبت مکان در گوگل یا باید با استفاده از کامپیوتر رومیزی یا با استفاده از اپلیکیشن موبایل گوگل مپ این کار را انجام دهید و با استفاده از مرورگر موبایل انجام این کار ممکن نیست.
 3. منوی همبرگری «≡» نقشه گوگل را باز کنید و مانند تصویر زیر روی گزینه‌ی «افزودن مکان جا افتاده» کلیک نمایید.
  افزودن مکان جا افتاده در گوگل مپ
 4. اطلاعات فیلدهای خواسته شده را مطابق تصویر زیر پر کنید. داشتن سایت اینترنتی برای ثبت محل الزامی نیست ولی ثبت کردن نشانی سایت می‌تواند اعتبار و امکان تایید آن را افزایش دهد. اگر برای معرفی محصولات و خدمات خود در اینترنت به سایت نیاز دارید، با ما تماس بگیرید.
  دسته‌بندی مکان مورد نظر می‌بایست از میان یکی از دسته‌های پیش‌فرض تعریف شده در گوگل انتخاب شود. با تایپ چند حرف، فهرستی از انواع کسب و کارهای قابل قبول که شامل عبارت وارد شده باشند، ظاهر می‌شود و می‌توانید از میان آن‌ها یکی را برگزینید.
  ثبت اطلاعات مکان برای گوگل مپ
 5. همانند تصویر زیر محل دلخواه برای مکان مورد نظر را از روی نقشه انتخاب کنید. می‌توانید نشانگر قرمز رنگ را با ماوس جابجا کنید و همچنین با استفاده از بزرگنمایی و کوچک‌نمایی، محل مورد نظر را آسان‌تر بیابید.انتخاب محل روی نقشه
 6. پس از زدن دکمه‌ی ارائه پیام موفقیت زیر را مشاهده می‌کنید. ممکن است گوگل از شما بپرسد که آیا محل مورد نظر یکی از مواردی است که قبلا ثبت شده است، این موارد را بررسی کنید و اگر محل مورد نظر شما واقعا جدید است، آن را اعلام نمایید و ثبت خود را نهایی کنید
  پرسش تکراری بودن در نقشه گوگلپیام نهایی ثبت در گوگل و انتظار برای تایید:تایید ثبت مکان در نقشه گوگل

تایید این اطلاعات ممکن است نیازمند گذشت مدت زمانی باشد. پس از تایید، پیغامی از طرف گوگل مبنی بر تایید ثبت مکان دریافت خواهید کرد.

فراموش نکنید که نمایش تصویر نقشه در کنار نتایج جستجو بر اساس الگوریتم‌های گوگل به انجام می‌رسد و ممکن است در برخی شرایط نقشه در این محل نمایش داده شود و در برخی شرایط از دید جستجوگر مخفی می‌ماند.

توصیه‌هایی برای نمایش و رتبه‌بندی مکان‌ها

پس از ثبت آدرس در گوگل مپ، به‌روزرسانی اطلاعات کسب و کار مانند ساعت‌های کار، تایید نشانی، روزهای فعالیت، آپلود تصاویر، پاسخگویی به بازخوردهای مخاطبان سبب می‌شود احتمال نمایش محل شما در نتایج گوگل افزایش یابد و همچنین سبب می‌شود در میان رقبا رتبه‌ی بهتری را کسب نمایید.

برخی دیگر از عواملی که می‌توانند در نمایش و رتبه‌بندی مکان ثبت شده موثر باشند عبارتند از:

 • طراحی سایت و وضعیت سئو آن
 • اعتبار کسب و کار در دنیای واقعی
 • جستجو از طریق موبایل با مختصات جغرافیایی نزدیک
 • فاصله نزدیک‌تر کسب و کار به محل جستجو کننده

ثبت مکان در نقشه Open Street Map

برخی از نرم‌افزارهای موبایل مانند برخی از نرم‌افزارهای تاکسی اینترنتی مثل اسنپ ممکن است گاهی به جای نقشه گوگل از نقشه Open Street Map استفاده کنند. برای آموزش ثبت مکان در این نقشه از راهنمای ثبت محل در OSM استفاده نمایید.

پرسش‌های متداول برای ثبت مکان روی نقشه

۱- چه مدت لازم است تا مکان ثبت شده تایید شود ؟

زمان مشخصی برای این کار وجود ندارد. گاهی ممکن است یک روز و گاهی ممکن است بیش از یک ماه زمان نیاز باشد.

۲- هزینه ثبت مکان در گوگل مپ چقدر است ؟

ثبت مکان در گوگل مپ رایگان است. هر کسی می‌تواند مکان‌های دلخواه را ثبت کند و برای این کار نیاز به پرداخت هزینه نیست. برخی افراد ممکن است با دریافت وجه از شما کار ثبت را خودشان به رایگان انجام بدهند.

۳- چرا مکان ثبت شده روی نقشه به صورت عادی قابل دیدن نیست ؟

به دلیل تعداد زیاد مکان‌های ثبت شده، امکان نمایش تمامی نقاط وجود ندارد. گوگل با الگوریتم‌های خود تشخیص می‌دهد که کدام محل‌ها مهم‌تر هستند و آن محل‌ها به صورت پیش‌فرض قابل مشاهده هستند. برخی از عواملی که ممکن است در رتبه‌بندی نقشه موثر باشند، کامل بودن اطلاعات وارد شده، به‌روز بودن این اطلاعات و همچنین وضعیت سئو سایت شما می‌باشند.

۴- چگونه می‌توان جلوی خرابکاری دیگران روی نقشه را گرفت ؟

راه قطعی برای این کار وجود ندارد. به دلیل تحریم بودن Google My Business برای ایران، نمی‌توان نقاط را به صورت رسمی ثبت کرد و هر کسی می‌تواند آن را ویرایش کند. اگر محل شما، اطلاعات جانبی کافی را داشته باشد و آرای متعددی نیز برای آن ثبت شده باشد، ممکن است ویرایش کردن آن برای افراد خرابکار مشکل‌تر شود.

۵- چرا محل‌هایی که ثبت می‌کنم تایید نمی‌شوند یا رد می‌شوند ؟

ثبت شدن محل در گوگل مپ به چند تایید توسط افراد مجاز نیازمند است. گاهی به دلیل اینکه تاییدهای لازم برای محل شما انجام نمی‌شود و گاهی به دلیل اینکه اطلاعات وارد شده نادرست هستند یا قابل ارزیابی نیستند، ممکن است محل شما تایید نشود.

در شرایط فعلی همه‌گیری بیماری، به طور کلی زمان مورد نیاز برای تایید محل‌هایی که در گوگل مپ ثبت می‌کنید، طولانی‌تر از گذشته است و همچنین احتمال تایید نشدن محل در زمان قابل قبول بیشتر از گذشته شده است.

رفع مشکلات احتمالی برای ثبت مکان روی نقشه گوگل

چنانچه در مراحل اجرای دستورالعمل‌ها یا برای ثبت و نمایش مکان روی نقشه با مشکلی مواجه شدید، لطفا ابتدا مطالب نوشته شده را با دقت مرور کنید، سپس کامنت‌های موجود در پایین صفحه را مطالعه بفرمایید و چنانچه مشکل همچنان قابل برطرف شدن نبود، برای ما پیام بگذارید( از پاسخگویی تلفنی معذور هستیم ). برای جلوگیری از به هدر رفتن وقت خوانندگان، نظراتی که حاوی سوالات تکراری یا غیرمرتبط با موضوع مقاله باشند، نادیده گرفته خواهند شد.

۴۸ نظر در مورد «آموزش ثبت مکان در نقشه گوگل( Google Map )»

 • محمد می‌گوید:

  سلام
  مکان رو ثبت کردم تایید هم شده نمایش هم میده ولی تا وقتی که از حساب گوگل خارج میشم یا با یک مرورگر دیگه میرم روی اونجا ثبت نشده وهیچی نمایش نمیده
  لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   به علت تعداد بسیار زیاد نقاط ثبت شده روی نقشه، امکان نمایش تمامی نقاط برای تمامی افراد وجود ندارد و اینکه چه نام‌هایی برای چه افرادی و با چه اولویتی به نمایش درآید بر اساس الگوریتم‌های کامپیوتری مشخص می‌شود.
   برای بهبود رتبه بندی، توصیه‌های انتهای مقاله را مطالعه بفرمایید و تا حد امکان آن‌ها را به انجام برسانید.

  • حسین می‌گوید:

   اگر میخواهید ببینید مکان شما ثبت شده یا خیر.
   کافیه در گوگل مپ اون مکان رو با همون نامی که ثبت کردین جستجو کنید.
   برای اطمینان بیشتر از جستجو از حساب که ثبت انجام شده خارج شوید.
   ضمنا اینکه در صورت ثبت خوده گوگل یک ایمیل میفرسته بهمراه تقدیر از همکاری

 • یاشار می‌گوید:

  ممنون از مطلب جامعتون.بعد از اینکه مکان رو ثبت کردم،با اکانت دیگه جی میل وارد شدم و متوجه شدم که با اکانت دیگه هم میتونم ادیت کنم اطلاعات رو!!! اگه اینجوری باشه یعنی هر کی میتونه اطلاعاتی رو که ثبت کردیم ادیت کنه؟!! راهی داره که مشخص کنی این مکان متعلق به شماست؟؟

  • با سلام
   تایید هویت مکان شما با استفاده از امکانات Google Business امکان‌پذیر است که برای ایران مسدود است به علاوه تایید هویت ممکن است با ارسال نامه یا تماس تلفنی یا روش‌های دیگر باشد که انجام آن کار هم برای کشور ما امکان‌پذیر نیست
   در حال حاضر کار عملی، ثبت مکان به همین شکل فعلی است و کار بیشتری نمی‌توان انجام داد

 • محسن می‌گوید:

  سلام
  می خواستم بدونم چرا در گوگل وقتی مثلا می زنیم بهترین آرایشگاه تهران لیستی از نقشه ها رو میاره در بالای نتیجه جستجوها؟ دلیل خاصی داره و باید کار خاصی کرد؟ خیلی از جستجوها رو که می زنیم مپ نمیاره

  • با سلام
   الگوریتم‌هایی که گوگل برای کارهای خودش استفاده می‌کنند به صورت عمومی در دسترس نیست و فقط می‌شود در مورد آن حدس‌هایی زد
   برای مثال ممکن است در این مورد، به صورت تصادفی برای عبارت‌های مختلف نقشه را نشان دهد و بررسی کند که آیا کلیک‌های روی نقشه از مقدار مورد انتظار بیشتر است یا خیر
   اگر بیشتر بود متوجه می‌شود که عبارت جستجوی مورد نظر کسب و کاری محلی است

 • نوری می‌گوید:

  با سلام.
  من موقعیت شرکت خودمون رو در نقشه گوگل پیدا کردم. ولی متاسفانه یک نفر اطلاعات اشتباه برای شرکت ما ثبت کرده.(شماره تلفن و وبسایت خودش را برای شرکت ما وارد کرده است) حالا برای تصحیح شماره تلفن و وبسایت باید چه کنم؟

 • رئیس زاده می‌گوید:

  با سلام
  من موقعیت شرکت رو در نقشه ایجاد کردم ، چند ماهی هم موجود بود . ولی الان کلا حذف شده . میشه موقعیت رو بازیابی کرد یا باید مجددا ایجاد کنم ؟

  • با سلام
   اگر مکان مورد نظر حذف شده است، شاید اشکالی در مطالب ارسالی شما بوده است و پس از گزارش حذف شده
   امکان بازیابی مکان حذف شده وجود ندارد و باید مجددا آن را ثبت نمایید و منتظر باشید تا تایید شود

 • صابری می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید, وقتی وارد گوگل مپ میشم لوکیشن من رو آمستردام نشون میده در حالیکه من تهران هستم , چرا؟ چکار باید کنم

  • با سلام
   اگر دستگاه شما فاقد GPS باشد یا آن را فعال نکرده باشید، نقشه گوگل راه مطمئنی برای دسترسی به مکان فعلی شما ندارد.
   روی سیستم عامل ویندوز یا گوشی، ممکن است با استفاده از IP، دکل‌های مخابراتی یا شبکه‌های وای‌فای، مختصات حدودی شما قابل تعیین باشد که قابل استناد نیست.

  • VPN رو خاموش کن

 • سلام، وقت بخیر
  برای ثبت در گوگل مپ نام کسب و کار(مغازه) رو فارسی بنویسیم از نظر الگوریتم های گوگل بهتره یا انگلیسی بنویسیم

  • با سلام
   امکان نوشتن متن به هر دو زبان وجود دارد
   ولی با توجه به اینکه بسیاری از کاربران ایرانی از گوگل انگلیسی استفاده می‌کنند، شاید نوشتن اسم فارسی در بخش انگلیسی گزینه‌ی بدی نباشد

 • بی نام می‌گوید:

  سلام – من یه مکان در گوگل مپ ثبت کردم حالا چطور پیگیری کنم ثبت شده یا نشده؟(با ایمیل اطلاع نداده پیگیری هم نداره) و چطور میشه مکان هایی که قبلا ثبت کردیم را پیدا کردم و بهمون نشون بده قبلا چه مواردی ثبت کردیم؟

  • با سلام
   هنگامی که در حساب کاربری خود وارد شده باشید و به سایت Google Map مراجعه کنید، می‌توانید از بخش منو، گزینه‌ی «My Contributions» یا «مشارکت‌های من» را باز کنید و در سربرگ‌های این قسمت، فعالیت‌های قبلی خود را مشاهده نمایید.

 • امیر می‌گوید:

  سلام. من مکانمو ثبت کردم ولی قسمتی که ایمیلمو وارد کنم موجود نبود کجا باید ایمیل وارد کنم؟

  • با سلام، اگر محل خود را در گوگل ثبت کردید، دیگر نیازی نیست که ایمیلتان را جایی وارد کنید
   برای ثبت محل در گوگل مپ لازم است تا با ایمیل خود در GMail وارد شوید و سپس این کار را انجام دهید که ظاهرا در این بخش مشکلی نبوده است

 • چرا نقشه روستای ما بروز نمیشه ؟ باتوجه به اینکه ساخت و ساز های زیادی در دو سه سال اخیر صورت گرفته ولی نقشهایی که الان هست خیلی قدیمی‌ها ، حداقل مربوط به ده سال گذشته هستند

  • با سلام
   ویرایش نقشه‌ها توسط گوگل انجام می‌شود. با ارائه گزارش در بخش Feedback در نقشه گوگل می‌توانید درخواست اصلاحات منطقه را به گوگل ارائه کنید
   با تشکر

 • محمود می‌گوید:

  سلام ممنون از آموزش جامعتون
  شرکت خودمون رو ثبت کردم آدرس و موقعیت رو در سرچ گوگل نشون میده ولی با اینکه تلفن و سایت شرکت رو وارد کردم اینجا نشونش نمیده ؟ باید منتظر بمونم تا کاربرای دیگه هم تایید کنن که دیده بشه ؟

  • با سلام
   بله پس از ثبت باید منتظر بمانید تا اطلاعات شما تایید شود
   پس از تایید کاربران با جستجوی نام شما می‌توانند اطلاعات مربوط را ببینند

 • رویا می‌گوید:

  وقتی میخوام مکانی رو ثبت کنم خط قسمت آدرس کادر قرمز میاد و مکان ثبت نمیشه.. علتش چی هست؟
  اینم بگم هر دو حالت تعیین آدرس رو امتحان کردم; چه خود گوگل آدرس رو تعیین کنه و چه من وارد کنم کادر دور آدرس قرمز میشه و مکان ثبت نمیشه… علتش رو نمی دونم و هر چی امتحان کردم همینجوری بود.. قبلا به راحتی ثبت می کردم اما الان مدتیه که نمیشه.. لطفا اگر تو این زمینه تجربه ایی دارید بگید که منم مشکلم حل بشه.. ممنون

  • با سلام
   تا به حال تجربه‌ای اینچنین نداشتیم
   احتمال دارد منطقه‌ای که قصد ثبت آدرس در آن را دارید، در گوگل تعریف نشده باشد و شاید آدرس را نمی‌تواند به صورت مکتوب در آورد.
   در این طور موارد می‌بایست با پشتیبانی نقشه گوگل در تماس باشید تا مشکل را بررسی کنند

 • سلام وقتتون بخیر
  من ادرس شرکتم رو ثبت کردم
  پیام تایید هم برام اومده
  ولی وقتی روی لینکی که میفرسته برام کلیک میکنم (see your addition) با صفحه ارور 403 مواجه میشم که میگه امکان دسترسی به سرور براتون وجود نداره
  چرا ؟

  • با سلام
   بخش‌هایی از خدمات گوگل و همچنین لینکی که برای شما ارسال شده، برای کاربران ایرانی مسدود است و باید از ابزارهایی که IP شما را تغییر می‌دهند استفاده کنید
   همچنین می‌توانید به صورت معمول وارد حساب کاربری خود در گوگل مپ شوید و اطلاعات ثبت شده را مشاهده کنید

 • Mjjamshidi می‌گوید:

  میشه عکس چند سال پیش از یک مکان رو تو گوگل مپ پیدا کرد؟همچین امکانی داره؟

  • با سلام
   نقشه گوگل برای محل‌های مختلف تصویر هم می‌پذیرد ولی این تصاویر تاریخچه ندارند و به صورت اتفاقی ممکن است تصویری از تاریخ مورد نظر شما در آن یافت شود

 • حدیث خانوم می‌گوید:

  سلام ممنون از آموزش بسیار خوبتون. من لوکیشن مورد نظرم رو ثبت کردم روی نقشه اما ایمیل واسم نیومد و در قسمت my activities چیزی ثبت شده چکار باید بکنم؟

 • با سلام،من وقتی میخوام مکانی ثبت کنم در قسمت دسته بندی یا انتخاب عکس و روز و ساعت کاری وارد نمیشه که انتخاب کنم ،ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام
   مشکل شما را دقیق متوجه نشدم که چیست. امکان ثبت مکان در گوگل که ظاهرا مشکلی ندارد. مطالب را مجددا با دقت بخوانید و اگر از مرورگر قدیمی استفاده می‌کنید، از یک مرورگر به‌روز استفاده نمایید

 • محمد می‌گوید:

  با سلام،میخواستم بپرسم تمام مکانهایی که روی مپ ثبت شده توسط کاربرها انجام شده یا بعضی از مکانها رو خود گوگل ثبت میکنه؟مرسی

  • با سلام
   احتمال اینکه گوگل هم برخی محل‌های مهم را ثبت یا ویرایش کند وجود دارد ولی مشخص نیست که آیا قطعا این کار را انجام داده یا خیر

 • شروین می‌گوید:

  با سلام
  میبینم که بعضی از کسب و کار ها عکس پانوراما میزارن و میشه محیط کسب و کار رو ۳۶۰ درجه دید
  به چه شکل میتونم از این قابلیت استفاده کنم دوست عزیز

  • با سلام
   اگر عکس را به صورت پاناروما تهیه کنید و در گوگل آپلود کنید، گوگل به صورت خودکار آن را تشخیص می‌دهد و به شکل مورد نظر نشان می‌دهد

 • با سلام با یک اکانت گوگل چه تعداد آدرس میشود ثبت کرد؟؟؟؟

 • سعید محرابی می‌گوید:

  سلام مشکل ثبت شدن مکان کار خودم را دارم چند باری زدم برای ثبت ولی اتفاقی نیوفته کجا باید برم چک کنم رو مپ که نیست

  • با سلام
   در بخش مشارکت‌های من یا My Contributions می‌توانید وضعیت مکان‌های ثبت شده را مشاهده کنید
   ممکن است مکان‌های شما به دلایل مختلف ثبت نشده باشند که باید مدتی صبر کنید و دوباره تلاش نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *