تنظیمات افزونه WP Super Cache در وردپرس

افزونه WP Super Cache یکی از مشهورترین افزونه‌های Cache وردپرس به شمار می‌رود. این افزونه روی بیش از ۲ میلیون سایت نصب شده است. افزونه‌های Cache به صورت خلاصه وظیفه دارند سرعت بارگزاری سایت را افزایش دهند. این کار با ذخیره‌کردن محتوای صفحات در فایل‌ها و ارائه‌ی محتوای ذخیره شده به کاربران جدید صورت می‌پذیرد. برای مثال کاربر الف ساعت ۸ صبح سایت را باز می‌کند و به صورت عادی محتوای سایت را مشاهده می‌کند. اگر کاربر «ب» در ساعت ۹ مجددا سایت را باز کند، اطلاعاتی که قبلا برای کاربر «الف» آماده‌سازی شده بوده، با سرعت بسیار زیاد برای این کاربر هم نمایش داده می‌شوند.

افزونه‌های Cache دارای تنظیمات متعددی هستند که به صاحب سایت کمک می‌کنند مطابق عملکرد مورد نیاز خود، بیشترین کارایی را به دست آورند و با کمترین مشکلات احتمالی روبرو شوند.

WP Super Cache

شرح کلیه تنظیمات یک افزونه Cache کاری بسیار طولانی و از طرف دیگر غیر ضروری است. زیرا اغلب تنظیمات پیش‌فرض برای بیشتر کاربران کفایت می‌کند و با چند تنظیم جزئی می‌توان به هدف‌های گفته شده دست پیدا کرد. در ادامه برخی از تنظیمات مهم که بهتر است پس از نصب افزونه تغییر کنند را مرور می‌کنیم:

صفحات تنظیمات WP Super Cache

این افزونه شامل چندین صفحه تنظیمات زیر است:

 1. آسان
 2. پیشرفته
 3. CDN
 4. محتویات
 5. پیش‌بارگزاری
 6. پلاگین‌ها
 7. حالت اشکال زدایی

تنظیماتی که ما به انجام می‌رسانیم در برگه «پیشرفته» و «حالت اشکال‌زدایی» خواهد بود.

تنظیمات برگه «پیشرفته»

تنظیمات پیش‌فرض این افزونه برای بسیاری از سایت‌ها مناسب است. فقط لازم است چند تنظیم زیر را به صورت زیر تغییر دهید:

 1. فعال کردن کش – برای فعال شدن افزونه این گزینه را تیک بزنید.
 2. برگه ها برای کاربران شناخته شده را کش نکن. (پیشنهادی) – این گزینه را روشن کنید. با انجام این کار، کاربرانی که به سایت وارد شده باشند، همیشه سایت را بدون Cache مشاهده می‌کنند.
 3. اگر قالب سایت شما برای موبایل و نسخه رومیزی متفاوت است گزینه «Mobile device support» را روشن کنید. دقت کنید که متفاوت بودن نسخه‌ی موبایل و رومیزی با ریسپانسیو بودن سایت متفاوت است.
 4. گزینه «پاکسازی همه پرونده های کش وقتی که نوشته یا برگه ارسال می شود یا بروزرسانی می‌گردد» را فعال کنید. در این خصوص توضیحات پایین را مطالعه کنید.
 5. مقدار «انقضای کش» را روی عددی بزرگ مثل «86400» تنظیم کنید. این مقدار مدت ثانیه‌هایی است که محتوا برای کاربران جدید، از Cache قدیمی بازخوانی می‌شود. اگر این مدت زمان کوتاه باشد، کاربران بیشتری محتوای زنده سایت را با سرعت کم مشاهده می‌کنند و فشار روی هاست هم افزایش پیدا می‌کند. عدد ۸۶۴۰۰ معادل ۲۴ ساعت است.
 6. دقت کنید که پس از انجام تغییرات در هر گروه از تنظیمات روی دکمه «ذخیره» کلیک کنید. بهتر است جهت اطمینان یک بار دیگر صفحه را بارگزاری کنید تا مطمئن شوید که تنظیمات به صورت صحیح ذخیره شده‌اند.

توضیحات بند ۴

گزینه‌ی «پاکسازی همه پرونده های کش وقتی که نوشته یا برگه ارسال می شود یا بروزرسانی می‌گردد» در هنگامی کاربرد دارد که بخش‌هایی از صفحات سایت شما به صورت پویا تولید می‌شوند. برای مثال ممکن است در پایین هر برگه یا در میان متن مقالات سایت شما، لینک‌هایی به مطالب مرتبط قرار گرفته باشد. هنگامی که شما یک مطلب جدید در سایت منتشر می‌کنید، به احتمال زیاد لینک‌هایی که به صورت خودکار تولید می‌شوند، در سرتاسر سایت دستخوش تغییر شوند. اگر این گزینه را فعال نکنید، لینک‌های خودکار در سایت به‌روزرسانی نمی‌شوند و مدتی طول می‌کشد تا لینک به مطلب جدید در سایت شما قابل مشاهده باشد.

نمونه دیگر محتوای پویا، محتوای دسته‌بندی‌ها است. مثلا شما مطلبی در زمینه طراحی سایت منتشر می‌کنید و آن را در دسته‌بندی طراحی سایت قرار می‌دهید. اگر این گزینه غیرفعال باشد، مطلب جدید تا مدتی در دسته‌بندی مورد نظر قابل مشاهده نخواهد بود.

اگر در سایت خود بخش‌های محتوای پویا ندارید، می‌توانید این گزینه را غیرفعال رها کنید.

تنظیمات برگه «حالت اشکال‌زدایی»

در این برگه گزینه‌ی «پیام‌های وضعیت کش» را غیرفعال کنید و تنظیمات را ذخیره نمایید. فعال بودن این گزینه باعث می‌شود تا اطلاعات Cache سایت شما در خروجی html سایت قابل مشاهده باشد. فعال بودن این گزینه در هنگام عملکرد صحیح سایت سودی ندارد و تنها باعث می‌شود مقدار اندکی به محتوای صفحه اضافه شود و همچنین ممکن است در شرایط خاص باعث کاهش امنیت سایت شود.

نکاتی در خصوص افزونه‌های Cache

 1. برای داشتن یک سایت سریع و سبک نصب افزونه Cache به تنهایی کفایت نمی‌کند و لازم است تا زیرساخت‌های دیگری مثل هاست خوب، قالب سبک، تنظیمات صحیح وب سرور و چندین زیرساخت دیگر فراهم باشند تا بتوانید یک سایت چابک و بسیار سریع داشته باشید.
 2. افزونه‌های Cache اگر به درستی تنظیم نشوند ممکن است اشکالاتی در عملکرد سایت به وجود آورند و حتی ممکن است مشکلات امنیتی به همراه بیاورند. اگر محتوایی که مخصوص به یک کاربر است به اشتباه در افزونه Cache ذخیره شود و به کاربران دیگر نمایش داده شود، می‌تواند مشکلات مهمی را به همراه بیاورد. بنابراین استفاده ناآگاهانه از این افزونه‌ها بیش از آنکه سود به همراه بیاورد ممکن است خطرناک باشد.
 3. اغلب افزونه‌های مهم وردپرس با افزونه‌های Cache سازگار هستند. برای مثال ووکامرس از Cache شدن صفحات خود در این افزونه‌ها جلوگیری می‌کند. ولی همیشه افزونه‌های دیگری هستند که ممکن است با این عملکرد به درستی هماهنگ نباشند. برای مثال ممکن است برخی افزونه‌های آمارگیر سایت، هنگام فعال بودن افزونه Cache آمار بازدید سایت را به درستی نمایش ندهند. در این موارد شاید با تغییراتی در تنظیمات افزونه‌ها بتوانید مشکل را حل کنید یا شاید لازم شود تا افزونه‌ها را تغییر دهید.
 4. هنگامی که تعداد صفحات سایت شما بیش از اندازه زیاد باشد، استفاده از افزونه‌ی Cache به دلیل فایل‌های زیادی که روی هاست ایجاد می‌کند ممکن است با ملاحظاتی همراه باشد. در این موارد بهتر است با یک متخصص وردپرس و برنامه‌نویسی سایت مشورت کنید.
 5. افزونه Cache راه حلی برای مشکلات یک سایت سنگین و ناکارآمد نیست و اگر سایت شما مشکلات عملکردی و مشکلات فشار روی پردازشگر و دیسک سخت را دارد، ابتدا می‌بایست علت مشکلات شناسایی و برطرف شود. جهت انجام این کار می‌بایست بررسی و رفع مشکل را به کارشناسان با تجربه بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱