مجنتو چیست؟ استفاده از Magento برای طراحی فروشگاه اینترنتی

مجنتو یکی از پیشرفته‌ترین، قوی‌ترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای رایگان و متن باز برای طراحی فروشگاه اینترنتی است. این فروشگاه‌ساز با استفاده از زبان php و با استفاده از پایگاه داده‌ی MySQL فعالیت می‌کند.

مجنتو

مطابق بررسی‌های aheadWorks، مجنتو در حدود ۳۰ درصد از فروشگاه‌های اینترنتی موجود به کار گرفته شده است. مجنتو در به طور رسمی از سال ۲۰۰۷ توسعه‌ی خود را آغاز کرد.

مجنتو دارای دو نگارش اصلی است. نگارش رایگان یا Community که بدون پرداخت وجه قابل دانلود و استفاده است و نگارش تجاری یا Enterprise که برای استفاده از آن می‌بایست بهای سالیانه پرداخت نمود. در نگارش تجاری یا Enterprise، امکاناتی برای پشتیبانی از فروشگاه‌های بسیار بزرگ و پشتیبانی فنی و خدمات پس از فروش به خریداران ارائه می‌شود.

مجنتو دارای امکانات متنوعی است از آن جمله می‌توان به امکان فروش محصولات دیجیتالی( دانلودی ) و محصولات فیزیکی اشاره کرد. مجنتو قابلیت پشتیبانی از معاملات تجاری بنگاه به بنگاه(‌B2B) و خرده فروشی(B2C) را دارا است. ویژگی‌های مجنتو با استفاده از افزونه‌های مختلف قابل تغییر و افزوده شدن هستند.

رابط برنامه نویسی مجنتو( Magento API )

مجنتو دارای دو رابط برای استفاده در برنامه‌نویسی است. رابط SOAP و رابط REST در این سیستم به برنامه‌نویسان کمک می‌کنند تا عملیات مورد نیاز برای مدیریت فروشگاه اینترنتی را ار راه دور به انجام برسانند. برای مثال نوشتن یک نرم‌افزار موبایل که برخی ویژگی‌های فروشگاه را مدیریت می‌کند یا برخی گزارش‌های دلخواه را در اختیار کاربران سیستم قرار می‌دهد با کمک رابط‌های برنامه‌نویسی مجنتو به آسانی امکان‌پذیر است.

مزیت دیگر API مجنتو آسان شدن برقراری ارتباط مجنتو با سیستم‌های داخلی سازمان است. برای مثال با استفاده از این سرویس‌ها می‌توان به آسانی آخرین وضعیت خرید و فروش‌های انجام شده را به نرم‌افزار حسابداری سازمان منتقل و و وضعیت انبار را به صورت زنده در فروشگاه اینترنت به‌روزرسانی نمود.

سئو در مجنتو

سئو در فروشگاه اینترنتی از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا یک فروشگاه اینترنتی که در رتبه‌های بالای موتور جستجو قرار گرفته باشد، حجم زیادی از مخاطبان را به خود جذب خواهد کرد و در نتیجه فروش و سودآوری آن هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

سئو - بالا بردن رتبه گوگل

مجنتو به صورت پیش‌فرض با در نظر گرفتن اصول سئو طراحی و پیاده‌سازی شده است. با انجام تنظیماتی جزئی در بخش مدیریت مجنتو، وضعیت سئو فروشگاه اینترنتی به اندازه‌ی زیادی به حالت ایده‌آل نزدیک خواهد شد. برای مثال مجنتو به صورت پیش‌فرض دارای نقشه‌ی سایت XML برای معرفی به گوگل است.

دانلود و نصب مجنتو

همان گونه که گفته شد، مجنتو دارای دو نسخه‌ی رایگان و تجاری است. برای دانلود و نصب نسخه‌ی رایگان مجنتو به این صفحه مراجعه کنید. پس از دانلود مجنتو، می‌بایست یک پایگاه داده‌ی خالی در سرور یا لوکال ایجاد کنید و مراحل نصب را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید.

برخی از امکانات مجنتو

مجنتو دارای امکانات متنوعی است. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این فروشگاه اینترنتی را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • آمار و گزارش‌گیری
 • مدیریت محصولات
 • مدیریت کاتالوگ محصولات
 • حساب‌های مشتریان
 • خدمات مشتریان
 • مدیریت سفارشات
 • انواع شیوه‌های پرداخت
 • انواع شیوه‌های حمل
 • خرید بدون نیاز به ثبت نام
 • سئو( بهینه‌سازی موتور جستجو )
 • سیستم چند زبانه و عملکرد بین‌المللی
 • امکانات بازاریابی
 • سیستم چند فروشگاهی

طراحی فروشگاه اینترنتی با مجنتو

روکاوب بهترین مشاور و ارائه دهنده‌ی راه حل‌های طراحی و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی شما خواهد بود. روکاوب علاوه بر مجنتو، گزینه‌های پیشرفته‌ی دیگری از جمله طراحی فروشگاه سفارشی، طراحی فروشگاه با ووکامرس، طراحی فروشگاه با پرستاشاپ و طراحی فروشگاه با اوپن‌کارت را برای انتخاب در اختیار شما قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *