GTmetrix ( جی تی متریکس ) چیست ؟

سرعت سایت و عملکرد بهینه‌ی آن از جمله مواردی است که در سئو سایت اثر مثبت و مهمی را بر جای می‌گذارد. همچنین سرعت بهینه‌ی سایت باعث می‌شود تا مراجعین به سایت شما رضایت بیشتری داشته باشند و در نتیجه احتمال موفقیت شما در جذب مشتریان جدید یا موفقیت شما در فروش کالا در فروشگاه اینترنتی افزایش پیدا کند.

بنابراین یکی از گام‌های مهم پس از طراحی سایت، بررسی وضعیت سرعت عملکرد و بارگزاری سایت است. به همین منظور ابزارهای متنوعی که هر یک با استانداردهای گوناگونی وضعیت عملکرد سایت را بررسی می‌کنند، ایجاد شده‌اند.

لوگو GTmetrix

در این نوشته به یکی از این ابزارها که جی تی متریکس (GTmetrix) نام دارد می‌پردازیم.

آشنایی با GTmetrix

سایت GTmetrix یکی از شناخته‌شده ترین ابزارها برای ارزیابی سرعت سایت و ارائه راه‌حل‌های بهینه‌سازی آن است. مطابق آماری که این سایت ارائه می‌کند در حال حاضر نزدیک به ۳۵۰ میلیون سایت با سیستم GTmetrix ارزیابی شده‌اند.

این سیستم امتیازهای ارائه شده توسط Page Speed و YSlow را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید دید بهتری نسبت به وضعیت فنی سایت خود پیدا کنید.

ویژگی‌های جی تی متریکس

  1. این سایت دارای سرورهای آزمون در نقاط مختلف جهان می‌باشد و توانایی دارد وضعیت سرعت سایت شما در نقاط مختلف بررسی و به شما اعلام نماید. برای مثال می‌توانید سرعت سایت خود را در اروپا و آمریکا به صورت جداگانه بررسی نمایید.
  2. امکان بررسی وضعیت سرعت سایت روی گوشی‌های موبایل و رایانه‌های رومیزی
  3. امکان بررسی وضعیت سایت با استفاده از وب‌سرویس توسط سیستم‌های خودکار
  4. با پرداخت وجه و خرید امکانات نسخه پیشرفته GTmetrix می‌توانید برخی ویژگی‌های بیشتر برای مثال بررسی خودکار و منظم سایت خود را در اختیار داشته باشید.

نتایج GTmetrix چه مقدار معتبر هستند ؟

الگوریتم‌های موتورهای جستجو و به طور خاص گوگل به صورت مستمر در حال بهبود هستند و اطلاعات دقیقی هم از روش کارکرد آن‌ها وجود ندارد. بنابراین آنچه سایت GTmetrix یا هر سایت دیگر به شما ارائه می‌کند، لزوما دستورالعمل‌های مورد تایید گوگل نیستند.

با این حال بررسی وضعیت سایت در این سایت و همچنین سایت‌های دیگر می‌تواند یک دید کلی و خوب نسبت به عملکرد سایت در اختیار شما قرار دهد.

آیا لازم است تمامی توصیه‌های GTmetrix را روی سایت پیاده‌سازی کنم ؟

انجام بهینه‌سازی‌های پیشنهاد شده تا حد امکان می‌تواند مفید باشد. با این حال ممکن است انجام برخی موارد به دلایل فنی و منطقی، عملی نباشند. امتیازها و دستورالعمل‌های ارائه شده توسط GTmetrix می‌توانند به عنوان یک مشاوره به حساب بیایند. در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید آیا این دستورالعمل‌ها برای سایت شما مفید و عملی هستند یا خیر.

همچنین لازم است بدانید که انجام برخی از دستورالعمل‌ها ممکن است بیش از مقداری که برای سایت شما مفید هستند هزینه دارند و ممکن است از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱