لاراول برای برنامه‌نویسی سایت‌هایی در چه اندازه مناسب است ؟

فریم‌ورک لاراول در حال حاضر محبوب‌ترین فریم‌ورک برنامه‌نویسی به زبان php است. با استفاده از زبان php می‌توان وب‌سایت‌های ساده تا پیچیده را طراحی نمود. وب‌سایت‌هایی که کاربردهای مختلفی دارند. سایت‌های شخصی، شرکتی، فروشگاهی، خدماتی و بسیاری انواع دیگر.

لاراول تلاش می‌کند سرعت و کیفیت و امنیت و توسعه‌پذیری کدهای نوشته‌شده با php را افزایش بدهد و به طور مستقیم ابزاری برای برنامه‌نویسی یا طراحی سایت به شمار نمی‌رود.

فریم ورک لاراول

آیا استفاده از لاراول برای طراحی سایت مناسب است ؟

پیش از اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم باید بررسی کنیم که آیا برنامه‌نویسی اختصاصی یک سایت گزینه‌ی مقرون‌به‌صرفه و منطقی است یا بهتر است برای این کار از ابزارهای آماده مثل وردپرس و دروپال استفاده کنیم. امروز برای بسیاری از نیازهای عمومی ابزارهایی وجود دارند که کار توسعه را در زمانی کوتاه و با کیفیتی قابل قبول امکان‌پذیر می‌کنند.

در طرف دیگر، برنامه‌نویسی سایت‌ها از ابتدا کاری زمان‌بر و پرهزینه است و انجام آن مگر در شرایطی که دلیل منطقی برای آن وجود نداشته باشد، توجیه اقتصادی ندارد.

اگر پاسخ ما برای پرسش بالا، استفاده از روش برنامه‌نویسی اختصاصی باشد، لاراول در کنار php ابزاری بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. زبان php به طور ویژه برای توسعه‌ی ابزارهای تحت وب توسعه پیدا کرده است و در نگارش‌های جدید بهینه‌سازی‌های قابل توجهی را نیز تجربه کرده است. لاراول نیز یکی از فریم‌ورک‌های محبوب و بسیار قدرتمند است که مزایای استفاده از زبان php را به مقدار زیادی افزایش می‌دهد.

آیا استفاده از لاراول برای پروژه‌های کوچک خوب است ؟

هر فریم‌ورک برنامه‌نویسی دارای مزایا و معایبی است. استفاده از یک فریم‌ورک زمانی که پروژه‌ی ما کوچک است و چشم‌اندازی برای توسعه‌ی آن در آینده وجود ندارد، گزینه‌ی خوبی نیست چون می‌تواند پیچیدگی‌های اضافی برای اجرا و انتقال پروژه ایجاد کند. به علاوه می‌تواند سرعت پاسخگویی را در حجم زیاد کاهش بدهد.

همان طور که برای استفاده از برنامه‌نویسی به جای ابزارهای آماده به توجیه منطقی نیاز داریم، برای استفاده از فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی نیز به توجیه نیازمند هستیم تا بتوانیم به وضعیت ایده‌آل برسیم. البته در دنیای واقعی این اتفاق همیشه رخ نمی‌دهد و در بسیاری از پروژه‌ها، ابزارها و روش‌هایی استفاده می‌شوند که بهترین روش نبوده‌اند. بلکه دانش قبلی برنامه‌نویس برای استفاده از یک ابزار یا یک روش، تنها عاملی بوده است که باعث شده تا یک انتخاب برای توسعه‌ی یک پروژه امتیاز بیشتری را کسب کند.

آیا لاراول برای پروژه‌های بسیار بزرگ مناسب است ؟

انتخاب روش و ابزار برای پروژه‌های بسیار بزرگ یا Enterprise شامل پیچیدگی‌های زیادی است و عوامل موثر در تصمیم‌گیری بسته به هر پروژه متغیر و پر اهمیت هستند. پاسخ دقیقی برای این پرسش وجود ندارد ولی به طور کلی لاراول با در نظر گرفتن نیازهای سازمانی و بزرگ توسعه پیدا کرده است و در بسیاری از موارد می‌تواند جزء گزینه‌های قابل توجه به حساب بیاید.

اگر قصد تصمیم‌گیری در این زمینه را دارید ابتدا می‌بایست عواملی که می‌توانند در تصمیم شما موثر باشند را شناسایی کنید. عوامل لزوما عوامل فنی نیستند و عوامل خارجی دیگر هم ممکن است در تصمیم شما موثر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *