Adobe XD چیست و چه کاربردی دارد ؟

نیاز به نرم‌افزارهای گرافیکی برای طراحی رابط کاربری(UI) و تجربه کاربری(UX) در سال‌های گذشته روز به روز بیشتر شده است. تا چند سال پیش طراحان سایت و نرم‌افزار و برنامه‌های موبایل ناچار بودند از نرم‌افزارهای غیرتخصصی مثل فتوشاپ یا حتی طراحی روی کاغذ و استفاده از نرم‌افزارهای Wireframe استفاده کنند.

این ابزارها برای پاسخ به نیاز گرافیست‌ها و نه طراحان رابط کاربری توسعه پیدا کرده‌اند و ابزارهای لازم برای طراحی رابط کاربر را به صورت پیش‌فرض موجود ندارند.

نرم‌افزار Sketch و شروع Adobe XD

نخستین ابزاری که به صورت گسترده به طور خاص برای UX و UI مورد استفاده قرار گرفت، نرم‌افزار Sketch بود که فقط در سیستم‌عامل Mac قابل استفاده بود. این نرم‌افزار در چند سال فعالیت توانست مشتریان زیادی جذب کند. به همین دلیل شرکت Adobe نیز اعلام کرد که نرم‌افزاری ویژه برای این منظور در دست توسعه دارد. این نرم‌افزار اکنون با نام Adobe XD به معنی «eXperience Design» منتشر شده است و بیش از یک میلیون کاربر در سر تا سر دنیا از آن استفاده می‌کنند.

Adobe XD

Adobe XD دقیقا چه کاری انجام می‌دهد ؟

طراحی رابط کاربری تنها استفاده از عناصر تصویری ثابت نیست. طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن‌های موبایل به دلیل ساختار واکنش‌گرا یا Responsive که دارند به قابلیت‌هایی ویژه نیازمند است. همچنین بسته به درخواست‌های کاربر، بخش‌های مختلف یک رابط کاربری، واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند که پیش از این امکان نمایش صحیح آن‌ها فراهم نبوده است.

Adobe XD با هدف شبیه‌سازی و طراحی یک رابط کاربری کامل آماده شده است. طراحی در این نرم‌افزار بر اساس Vector یا اشکال برداری است.

ویژگی‌های Adobe XD

این نرم‌افزار قابلیت‌های مختلفی برای آسان کردن کار طراحی در اختیار شما قرار می‌دهد:

 1. گریدهای تکرار شونده برای درست کردن عناصری مثل لیست‌ها
 2. نمونه‌اولیه و انیمیشن‌ها برای شبیه‌سازی اتصال صفحات به یکدیگر
 3. اتصال به نرم‌افزارهای دیگر برای توسعه‌ی آسان و اشتراک‌گذاری آسان
 4. طراحی صوتی برای افزایش سرعت خلق طرح‌های جدید تنها با گفتار
 5. پشتیبانی از طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا
 6. پشتیبانی از افزونه‌ها برای اضافه کردن قابلیت‌های جدید

کاربرد Adobe XD چیست ؟

این نرم‌افزار برای ایجاد تجربه‌ی کاربری و نمونه‌ی اولیه‌ی برنامه‌های موبایل و طراحی سایت کاربرد دارد. شرکت‌های تولیدکننده‌ی نرم‌افزار می‌توانند پیش از آنکه نسخه‌ی اصلی نرم‌افزار آماده شود، شکل عملکرد بخش‌های مختلف سیستم را در این نرم‌افزار آماده کنند و تایید آن را از مشتری دریافت نمایند. با انجام این کار، مشتری دقیقا متوجه می‌شود که چه چیزی تحویل خواهد گرفت و برنامه‌نویسان نرم‌افزار هم دقیقا می‌دانند که چه چیزی را باید درست کنند.

یک طرح آماده در این نرم‌افزار می‌تواند بخش قابل توجهی از مستندات در RFP و پروپوزال نرم‌افزار را کاهش دهد.

چه نرم‌افزارهای مشابه دیگری وجود دارند ؟

علاوه بر ادوبی اکس دی چند نرم‌افزار دیگر با کاربردهای مشابه وجود دارند:

 • Sketch
 • Figma
 • InVision Studio
 • Mockplus
 • Framer
 • Lunacy
 • Gravit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱