Git یا گیت چیست ؟

Git یا گیت یک سیستم کنترل نسخه (Version Control System) است. یک سیستم کنترل نسخه وظیفه دارد تا تاریخچه تغییرات در فایل‌های یک پروژه را نگهداری و مدیریت کند. به عبارت دیگر هنگامی که شما و تیم شما روی یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی کار می‌کنید، تغییراتی که افراد مختلف در طول زمان روی پروژه انجام می‌دهند آرشیو و نگهداری می‌شود.

گیت

کاربردهای Git

استفاده از گیت کاربردهای مختلفی در کدنویسی دارد.

 1. کار تیمی
  هنگامی که چندین نفر روی یک پروژه کار می‌کنند، امکان اینکه به طور مستقیم فایل‌های پروژه را ویراش کنند وجود ندارد. امکان تداخل ویرایش‌ها با افزایش تعداد برنامه‌نویسان بیشتر و بیشتر می‌شود.
 2. پیگیری تغییرات
  علاوه بر اینکه می‌توانید بررسی کنید چه کسی در چه زمانی چه تغییراتی در پروژه انجام داده است.
 3. بازگردانی به نسخه‌های قدیمی
  گاهی ممکن است به دلیلی یکی از تغییرات انجام شده، مشکلی ایجاد کند و پیدا کردن علت آن بدون داشتن آرشیو تغییرات کاری مشکل و زمان‌بر است. در این زمان می‌توان به سرعت، آخرین نسخه‌ی بدون مشکل مجددا فعال شود تا مشکلات جدید برطرف شوند.
 4. افزایش هماهنگی
  با استفاده از امکاناتی که سیستم کنترل نسخه دارد، امکان کار همزمان چند برنامه‌نویس روی بخشی از پروژه وجود دارد. در نهایت مدیر پروژه می‌تواند تغییرات انجام شده توسط افراد مختلف را با یکدیگر ادغام کند و نسخه‌ی جدید را منتشر نماید.

مزایای استفاده از Git

 1. سرعت و آسانی
  با کمک Git سرعت انجام فعالیت‌های تیمی شما به مقدار زیادی افزایش می‌یابد و کنترل بهتری روی کدنویسی به دست می‌آورید.
 2. توسعه‌ی همزمان و شاخه بندی
  با کمک گیت امکان توسعه‌ی همزمان نسخه‌های مختلف نرم‌افزار وجود دارد. هر شاخه می‌تواند تغییرات ویژه‌ای نسبت به شاخه‌ی اصلی داشته باشد و امکان همزمان سازی شاخه‌های گوناگون نیز در اختیارتان است.
 3. امکان فعالیت آفلاین
  برای کار کردن با گیت نیازی نیست که دائما آنلاین باشید، می‌توانید تغییرات خود را به صورت آفلاین انجام دهید و پس از تکمیل، آن را به مخزن اصلی منتقل نمایید.

ابزارهای دیگر که می‌توانند جایگزین گیت باشند

 1. Subversion (SVN)
  SVN یک سیستم کنترل نسخه متمرکز است، یکی از تفاوت‌های آن‌ها با هم، در روشی است که SVN و Git با فایل‌های تغییر کرده برخورد می‌کنند. در SVN، تغییرات به صورت دونفره اعمال می‌شوند (checkout/update و commit) در حالی که Git بر پایه سیستم snapshot (instantaneous image) عمل می‌کند.
 2. Mercurial (Hg)
  Mercurial نیز مانند Git یک سیستم کنترل نسخه توزیع‌شده است. یکی از تفاوت‌های جالب آن با گیت این است که Mercurial انجام فعالیت‌های خود را با نیاز کمتر به دیسک سخت انجام می‌دهد.
 3. Perforce
  یکی از ویژگی‌های Perforce این است که در بخش توسعه‌ی همزمان (concurrent development)، امکانات و قابلیت‌های پیشرفته‌ای دارد.

گیت با قابلیت‌های ویژه‌ای که در اختیار برنامه‌نویسان قرار داده است در حال تسخیر بازار نرم‌افزارهای کنترل نسخه است. در گذشته ابزارهای متعدد و متنوع بیشتری مورد استفاده بوده‌اند که با پیشرفت گیت، یک به یک بازنشسته یا به فراموشی سپرده شده‌اند.

انتخاب بهترین سیستم کنترل نسخه

اینکه کدام سیستم کنترل نسخه برای شما بهتر است به محیط برنامه‌نویسی شما و مهارت برنامه‌نویسان شما در استفاده از این ابزارها وابسته است. ممکن است اعضای تیم شما با یک ابزار خاص راحتی بیشتری داشته باشند یا ممکن است به دلایل فنی استفاده از یک ابزار، برای شما محدودیت‌هایی ایجاد کند. در نهایت بسته به شرایط موجود می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام گزینه را انتخاب نمایید.

سرویس‌های آنلاین یا مخزن خصوصی

اگر برنامه‌نویسان شما در محل مشترکی مشغول به کار هستند، می‌توانید نرم‌افزار کنترل نسخه را در شبکه‌ی داخلی خودتان نصب کنید. با انجام این کار کنترل بیشتری روی تنظیمات نرم‌افزار خواهید داشت ولی دسترسی از راه دور به مخزن پروژه ممکن است با چالش‌هایی روبرو شود.

در طرف مقابل، سرویس‌های آنلاین برای نگهداری مخزن پروژه‌ی شما وجود دارند که ممکن است به صورت رایگان یا تجاری خدمات میزبانی را به شما ارائه نمایند. استفاده از سرویس‌های آنلاین کنترل نسخه مثل گیت‌هاب، علاوه بر اینکه پیچیدگی‌های تنظیمات و نکات امنیتی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شما را کاهش می‌دهند، دسترسی از راه دور به پروژه و امکان دورکاری برنامه‌نویسان را به شکلی بهتر در اختیارتان قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱