اینترنت ملی چیست ؟

اینترنت ملی یا «شبکه ملی اطلاعات» بستری است که در کنار شبکه اینترنت جهانی برای بهبود ارتباطات داخلی و افزایش کنترل و کاهش هزینه‌های ارتباطی درون کشور طراحی و در حال پیاده‌سازی است.

اینترنت

اینترنت چگونه کار می‌کند ؟

پیش از آشنایی بیشتر با اینترنت ملی لازم است تا با اصول کارکرد اینترنت آشنا شویم. شبکه‌ی اینترنت مانند یک شبکه‌ی بسیار بزرگ از میلیون‌ها کامپیوتر است که مانند گره‌های یک تور والیبال با یکدیگر در ارتباط هستند. هر گره یا هر ابزار متصل به اینترنت می‌تواند از چندین مسیر مختلف به گره‌های دیگر متصل شود و با آن‌ها به تبادل اطلاعات بپردازد.

در چنین شبکه‌ای امکان شنود و مشکلات امنیتی همیشه وجود دارد. زیرا پیش از آنکه هر داده از مبدا به مقصد برسد، ممکن است توسط ده‌ها گره دیگر، قابل رویت باشد.

سیستم‌های مسیریابی از گره‌ای به گره دیگر، با الگوریتم‌های مختلفی بهینه‌سازی می‌شوند تا کوتاه‌ترین مسیر همیشه مورد استفاده قرار گیرد. ولی این احتمال وجود دارد که اطلاعات به دلایل مختلف از مسیرهای دورتر نیز جابجا شوند.

اینترنت ملی

با توجه به آنچه در مورد شبکه اینترنت گفته شد، ارتباطات برقرار شده درون یک کشور، ممکن است به دلایل مختلف از مسیرهایی که خارج از کشور نیز واقع شده‌اند عبور کنند. عبور اطلاعات علاوه بر ایجاد هزینه و کاهش سرعت، ممکن است مشکلات امنیتی به همراه داشته باشد.

اینترنت ملی در حقیقت مانند یک پیوست به شبکه‌ی اینترنت جهانی اضافه می‌شود. در شبکه ملی اطلاعات یا اینترنت ملی، سیستم‌های مسیریابی و سیستم‌های تبدیل نام دامنه به IP فیلتر می‌شود و ارتباطاتی که در حوزه‌ی مرزی کشور باشند، از مسیر جایگزین داخلی و بدون هرگونه گردش خارج از مرزهای کشور، حرکت می‌کنند.

ویژگی دیگر این شبکه، عدم امکان دسترسی به اطلاعات صرفا داخلی توسط اعضای خارجی اینترنت است. به عبارت دیگر اطلاعاتی که در شبکه ملی اطلاعات قرار بگیرند، نمی‌توانند توسط کاربران خارجی اینترنت مشاهده شوند.

مزایای اینترنت ملی

استفاده از اینترنت ملی در برخی کشورها غیر از ایران نیز مرسوم است. کاربرد این شکل از ارتباطات اغلب برای موارد مهم و امنیتی و همچنین برای مقاصدی که تمام مخاطبان آن در داخل کشور قرار دارند قابل توجیه است.

برخی از مزایای وجود اینترنت ملی در کنار اینترنت جهانی عبارتند از:

  • کاهش هزینه‌های اینترنت جهانی به ویژه در مصارفی مانند مشاهده فیلم و سریال و تلویزیون‌های اینترنتی
  • امکان اتصال ایمن‌تر واحدهای یک سازمان یا یک شرکت با سرعت بالا و هزینه کم در نقاط مختلف کشور
  • امکان تخصیص پهنای باند بالا و نامحدود به کاربران با هزینه‌های اندک
  • کنترل بیشتر امنیتی برای مواردی مثل تراکنش‌های بانکی یا کاربردهای دولتی و سازمانی
  • خطر کمتر حملات مخرب از سطح جهان روی سرویس‌های دولتی و امنیتی
  • پایداری ارتباطات مهم داخلی در شرایط اضطراری و قطع ارتباط با اینترنت جهانی

تفاوت قیمت اینترنت ملی و اینترنت جهانی

با توجه به اینکه ارتباطات در شبکه ملی اطلاعات از مسیر جهانی عبور نمی‌کند، هزینه‌های آن نیز کمتر است. در حال حاضر تعدادی از سایت‌های میزبانی فیلم و سریال و پخش زنده تلویزیون با اپراتورهای اینترنت قراردادهایی منعقد کرده‌اند و استفاده از این گونه سایت‌ها با اینترنت مجانی قابل انجام است. همچنین تعدادی از سایت‌های پربازدید داخلی که روی این شبکه واقع شده‌اند، با هزینه‌ی نیم‌بها قابل استفاده هستند.

امید است که هزینه‌های استفاده از تمامی سایت‌های واقع شده روی این شبکه، باز هم کاهش پیدا کند و موانع و مشکلات موجود نیز برطرف شود تا ارتباطات صرفا داخلی که نیازی به اینترنت جهانی ندارند، با سرعت نامحدود و کیفیت بالا و قیمت ارزانتر برای همه قابل استفاده باشد.

نقش ارتباطات در دنیای مدرن

سرعت نقل و انتقال اطلاعات در اینترنت به حدی بالا رفته است که در عرض چند دقیقه، مهم‌ترین رویدادها و اطلاعات در سرتاسر جهان پخش می‌شوند. همچنین اتصال پایدار و مطمئن برای سازمان‌ها و شرکت‌ها ابزاری است که می‌تواند هزینه‌های فعالیت و سوددهی را تحت تاثیر قرار دهد.

با افزایش کیفیت و سرعت ارتباطات، امکان انجام کسب و کارهای جدید و امکان بهبود فرآیندهای موجود در کسب و کارهای سنتی و همچنین تغییر فرآیندهای سنتی دولت‌ها به سیستم‌های دولت الکترونیک، امکان توسعه و پیشرفت در بعد فنی فراهم خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *