React چیست ؟ کدام سایت‌ها با ری‌اکت درست شده‌اند ؟

استفاده از کتابخانه‌های تولید رابط کاربری بر پایه جاوااسکریپت در کار طراحی سایت رو به افزایش است. یکی از محبوب‌ترین این کتابخانه‌ها React یا ReactJS نام دارد. این کتابخانه توسط فیسبوک ایجاد شده است و با همکاری جمعی در حال بهبود و توسعه است.

React JS

یادآوری این نکته ضروری است که علاوه بر React کتابخانه‌ی دیگری با نام React Native وجود دارد که برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای موبایل است و با React تفاوت دارد.

JSX در React

یکی از امکانات مفید که در React موجود است، JSX یا JavaScript XML است. JSX شیوه‌ای جدید از نوشتن کدها است که هم می‌تواند شامل HTML و هم جاوااسکریپت باشد. با ترکیب این دو، کار توسعه رابط کاربری آسان‌تر می‌شود. فایل‌های JSX سپس توسط کامپایلر به فایل‌های جاوااسکریپت معمول تبدیل می‌شوند و در مرورگر به اجرا در می‌آیند.

استفاده از JSX الزامی نیست ولی اغلب توسعه‌دهندگان استفاده از آن را نسبت به نوشتن فایل‌های جاوااسکریپت و HTML به صورت جداگانه ترجیح می‌دهند.

یک نمونه کد JSX به صورت زیر است:

کتابخانه رابط کاربری چیست ؟

در شکل سنتی، برای ایجاد نرم‌افزارهای هوشمند و کارآمد تحت وب با استفاده از جاوااسکریپت یا jQuery، نوشتن حجم زیادی از کدها به صورت ساخت‌یافته کاری دشوار و بیش از اندازه تخصصی است. به همین دلیل یافتن متخصصینی که توانایی استفاده از روش‌های سنتی برای تولید با کیفیت این گونه نرم‌افزارها را داشته باشند کاری بسیار دشوار است.

کتابخانه‌های رابط کاربر مانند React، AngularJS و Vue.js ابزارهایی هستند که پیچیدگی‌های تولید رابط کاربری را پشت لایه‌ای از کدهای قابل درک و آسان مخفی می‌کنند و علاوه بر آسان‌سازی، سرعت برنامه‌نویسی را نیز افزایش می‌دهند.
همچنین، به دلیل توسعه و آزمون توسط جامعه‌ی بزرگی از برنامه‌نویسان، پشتیبانی بهتری از حالت‌های مختلف و مرورگرهای متفاوت و متعدد امروزی در سیستم‌های رومیزی و موبایل به عمل می‌آورند.

نرم‌افزار هوشمند اینترنتی چیست ؟

نرم‌افزارهای سنتی تحت وب، با هر کلیک یا برای برخی از فرآیندها نیازمند بارگزاری مجدد صفحه هستند. با کمک فناوری AJAX برخی از بخش‌های نرم‌افزار توانایی پاسخگویی بدون تازه‌سازی صفحه فراهم می‌شود. ایجاد یک نرم‌افزار هوشمند تحت وب مانند آنچه در وبسایت GMail رخ می‌دهد بدون استفاده از کتابخانه‌های رابط کاربر نسل جدید کاری بسیار سخت و توسعه‌ی چنین ابزارهایی به مراتب با دشواری‌های بیشتر همراه خواهد بود.

یک نرم‌افزار هوشمند تحت وب، با یک بار بارگزاری، تمامی یا اغلب فعالیت‌های لازم را بدون تازه‌سازی( Refresh ) صفحه به انجام می‌رساند و اطلاعات ارسالی و دریافتی کاربر را همگی با استفاده از فناوری AJAX با سرور رد و بدل می‌کند.

نرم‌افزارهای هوشمند و سئو

به جز گوگل که توانایی پردازش کدهای جاوااسکریپت موجود در صفحه‌ی وب را دارا است، سایر موتورهای جستجو هنوز توانایی درک محتوای هوشمند صفحات که با فناوری جاوااسکریت تولید می‌شوند را ندارند.

در خصوص گوگل نیز، انجام پیش‌بینی‌های لازم در جهت تغییر نشانی صفحه به صورت پویا برای ایجاد تمایز بین محتواهای مختلف موجود در سایت، ضروری خواهد بود.

به همین دلیل، چنانچه نرم‌افزار تحت وب با اهداف سئو توسعه پیدا می‌کند، وابسته کردن تمامی عملکردهای آن به کتابخانه‌های رابط کاربر، سبب خواهد شد که موتورهای جستجو برای یافتن محتوای صفحات با دشواری یا ناتوانی روبرو شوند.

با توجه به موارد فوق، پیش از شروع به طراحی سایت های هوشمند یا طراحی فروشگاه اینترنتی با استفاده از کتابخانه‌های رابط کاربر، انجام پیش‌بینی‌های لازم در زمینه‌ی سئو ضروری و حیاتی خواهد بود.

کدام سایت‌های ایرانی با React توسعه پیدا کرده‌اند ؟

در حال حاضر نسخه‌های جدید سایت دیجی‌کالا و دیوار با استفاده از این فریم‌ورک بخش کاربری خود را پیاده‌سازی کرده‌اند. سایت‌های متعدد دیگری هم از این فناوری استفاده می‌کنند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • فروشگاه اینترنتی اسنپ مارکت
  • فروشگاه اینترنتی اکالا
  • موتور جستجوی کالا ترب
  • مدیریت رویداد و سمینار ایوند

کتابخانه‌های مشابه

در ادامه فهرستی از مشهورترین جایگزین‌های React مشاهده خواهید کرد. هر یک از این کتابخانه‌ها مزایا و معایب خود را دارا هستند که انتخاب بهینه از میان آن‌ها به مطالعه و بررسی کافی نیازمند خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱