وردپرس Headless چیست ؟

حتما با وردپرس به عنوان محبوب‌ترین CMS برای طراحی سایت آشنا هستید ولی وردپرس تنها برای طراحی سایت کاربرد ندارد و استفاده‌های خلاقانه‌ی دیگری نیز از آن به انجام می‌رسد.

وردپرس

همان طور که می‌دانید یکی از دلایل اصلی که استفاده از وردپرس تا این حد گسترده شده است، آسان بودن مدیریت و استفاده از آن است. همین آسانی سبب شده است تا مفهوم جدیدی به نام Headless WordPress متداول شود.

Headless WordPress چیست ؟

به طور خلاصه، استفاده از بخش مدیریت وردپرس برای تولید محتوا یا کاربردهای دیگر و از دسترس خارج کردن بخش ظاهری سایت، یک وردپرس Headless است. این شکل کاربرد وردپرس تنها برای استفاده از امکانات بخش مدیریت وردپرس و افزونه‌های آن است و بخش ظاهری سایت قابل مشاهده نخواهد بود.

کاربردهای وردپرس Headless

استفاده از بخش مدیریت وردپرس می‌تواند کاربردهای زیر را داشته باشد:

استفاده به عنوان سیستم ویرایش و تولید محتوا

نوشتن بخش مدیریت یک سایت با امکانات وردپرس ماه‌ها زمان نیاز دارد. برخی از طراحان سایت اختصاصی ممکن است برای جلوگیری از اتلاف زمان، کار تولید محتوا توسط مدیران سایت را در وردپرس انجام دهند و بخش نمایش اطلاعات را به صورت اختصاصی توسعه دهند.

نمایش اطلاعات در این حالت ممکن است در یک سایت اینترنتی به انجام برسد یا ممکن است در یک برنامه‌ی موبایل باشد یا به صورت موازی در چند منبع مختلف این کار به انجام برسد.

نیاز به یادآوری نیست که نوشتن ظاهر سایت به صورت اختصاصی مزایای متعددی می‌تواند داشته باشد. برای مثال استفاده از فریم‌ورک‌های React و Vue.js امکان‌پذیر خواهد بود.

هم اکنون برخی پروژه‌ها نیز مانند headless-wp-starter با این هدف توسعه پیدا کرده‌اند.

استفاده به عنوان ابزارهای درون‌سازمانی

با نصب وردپرس و افزونه‌ی WP Headless در کنار آن می‌توان یک سیستم شبیه مدیریت اسناد یا گردش کار یا مدیریت دانش و … را در سازمان ایجاد کرد. با وجود صدها افزونه که قابلیت نصب در وردپرس را دارند، امکانات متعددی در بخش مدیریت وردپرس قابل توسعه است که می‌توانند برای رفع نیازهای سازمانی مورد استفاده قرار گیرند. وردپرس به این شکل می‌تواند در کنار یک پورتال سازمانی یا به تنهایی بخش قابل توجهی از نیازهای مدیریت درون سازمانی را به انجام برساند.

افزونه‌ی بالا، بخش ظاهر سایت را از دید کاربران خارج می‌کند و هنگام باز کردن لینک مطالب سایت، همان مطلب ویرایش خواهد شد. با کمک این قابلیت در کنار کنترل دسترسی و در کنار افزونه‌های دیگر، می‌توان یک محیط برای تعاملات سازمانی در اختیار داشت.

کاربردهای دیگر

با توجه به اینکه وردپرس دارای یک وب سرویس REST API است، استفاده‌های خلاقانه و متعدد دیگری از محتویات ذخیره شده در پایگاه داده‌ی وردپرس می‌توان به عمل آورد و با توسعه‌ی افزونه‌های جدید و فراگیرشدن این مفهوم جدید در آینده بیش از پیش شاهد این نوع کاربردها خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی
۶۵ ۸۹ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱
۹۱ ۸۴ ۹۶ ۸۸ - ۰۲۱