کدام CMS برای طراحی سایت بهتر است؟

CMS کوتاه‌شده‌ی عبارت Content Management System به معنی سیستم مدیریت محتوا است و در اصطلاح به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که برای طراحی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم مدیریت محتوا یا CMS
CMSهای زیادی هم به صورت رایگان و هم به صورت تجاری توسعه پیدا کرده‌اند که در هنگام طراحی سایت می‌توان از آن‌ها برای ایجاد یک وبسایت جدید استفاده نمود.
سیستم مدیریت محتوا یک ابزار است که مانند هر نرم‌افزار دیگر می‌تواند برای انجام کاری خاص و برطرف کردن نیازی خاص مناسب یا نامناسب باشد.

اهمیت انتخاب صحیح در هنگام طراحی سایت

تعداد بسیار زیادی از افراد و شرکت‌ها بیش از یک بار ناچار می‌شوند تا سایت قبلی را کنار بگذارند و سایتی جدید را با سیستمی جدید طراحی کنند. علت اغلب موارد، انتخاب نادرست در گام نخست است.
انتخاب صحیح در هنگام ایجاد یک سایت جدید به پیش‌نیازهای مهمی نیاز دارد که فراهم نبودن آن‌ها باعث ایجاد هزینه‌های بی‌دلیل برای بازطراحی و هزینه‌های گزاف در اثر عدم حصول به نتیجه می‌شود.

در ادامه فهرستی از مشهورترین سیستم‌های مدیریت محتوای موجود را مشاهده خواهیم کرد و به طور کوتاه به برخی ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت. و در انتها جمع‌بندی نهایی برای انتخاب صحیح را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

وردپرس - WordPress

وردپرس محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای موجود در جهان است. میلیون‌ها سایت شخصی، شرکتی، سازمانی و فروشگاه اینترنتی با استفاده از وردپرس طراحی شده‌اند.

وردپرس
وردپرس بسیار قابل توسعه است. توسعه و تغییر قابلیت‌های وردپرس با استفاده از افزونه‌های متنوعی که اعلب به رایگان قابل دانلود هستند به انجام می‌رسد. همچنین پوسته یا قالب‌های بسیاری برای تغییر ظاهر سایت‌های وردپرسی وجود دارند که می‌توان در هنگام طراحی یک سایت جدید از آن‌ها استفاده نمود.

وردپرس با زبان php برنامه‌نویسی شده است طراحی سایت با وردپرس برای نیازهای کوچک و متوسط گزینه‌ای قابل قبول است. هرچند برخی از سایت‌های بسیار بزرگ مانند نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان از این سیستم برای ایجاد برخی وبسایت‌های خود استفاده می‌کنند. برای مشاهده‌ی استفاده‌کنندگان مهم وردپرس اینجا کلیک کنید

جوملا - Joomla

جوملا پس از وردپرس، دومین CMS محبوب در دنیای وب است. جوملا از جهاتی با وردپرس تفاوت دارد و از جهت‌هایی دیگر شبیه وردپرس عمل می‌کند. مهم‌ترین تفاوت‌های وردپرس و جوملا شکل تامین دسترسی به بخش‌های مختلف سایت و همچنین شکل ایجاد قالب نهایی سایت است.

طراحی سایت با جوملا
بسته به نیازهای موجود ممکن است جوملا گزینه‌ای مناسب‌تر برای ایجاد یک وبسایت جدید به شمار رود. جوملا با زبان php توسعه پیدا کرده است و برای سایت‌های با ابعاد کوچک و متوسط مناسب است.

دروپال - Drupal

دروپال سیستمی متن‌باز و رایگان است که با زبان php ایجاد شده. نگارش‌های مختلف دروپال با زیرساخت‌های مختلف ایجاد شده‌اند. این تغییر زیرساخت‌ها گاهی سبب می‌شوند انتقال از یک نگارش به نگارش اصلی بعدی کاری نه چندان آسان باشد.

drupal-8-bg
هرچند استفاده از دروپال برای ایجاد سایت‌های کوچک هم شدنی است، ولی به دلیل امکانات پیشرفته و سخت‌تر بودن استفاده برای کاربران تازه‌کار، اغلب در سایت‌های کوچک از دروپال استفاده نمی‌شود.
ویژگی‌های فنی دروپال برای پیاده‌سازی سایت‌های بزرگ سازمانی باعث می‌شود برخی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سایت‌های جهان این سیستم را برای طراحی سایت خود برگزینند. برخی از این سایت‌ها عبارتند از سایت کاخ سفید، مجله اکونومیست و تعدادی از سایت‌های دانشگاهی جهان.

دات نت نیوک - DotNetNuke

دات نت نیوک مشهورترین سیستم مدیریت محتوای توسعه پیدا کرده با بستر دات نت شرکت مایکروسافت است. دات نت نیوک دارای رابط کاربری آسان، دارای امکاناتی برای توسعه‌ی قابلیت‌ها و ویژگی‌ها، دارای هزاران افزونه برای تغییر عملکرد سیستم است. افزونه‌های این سیستم با نام ماژول شناسایی می‌شوند. در هنگام استفاده از دات نت نیوک می‌توانید با نصب پوسته‌ای جدید، ظاهر سایت خود را تغییر دهید.

برای اجرای این سیستم به بسترهای نرم‌افزاری شرکت مایکروسافت، از جمله ویندوز سرور، SQL Server و IIS نیاز است.

پیاده‌سازی سایت‌هایی با ابعاد کوچک تا بزرگ با استفاده از دات نت نیوک قابل انجام است.علاوه بر نگارش رایگان دات نت نیوک، دو نگارش تجاری از این سیستم وجود دارد که امکانات بیشتر و پشتیبانی تجاری و بهتری را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.

مد اکس - ModX

مداکس نیز یکی از سیستم‌های مدیریت محتوای قدیمی و مشهور توسعه یافته با زبان php است. به گفته‌ی توسعه دهندگان آن، سریع‌ترین و قابل توسعه‌ترین سیستم مدیریت محتوای موجود است. همچنین گفته می‌شود که مد اکس بسیار ایمن است و تعداد حفره‌های امنیتی کشف‌شده در آن در مقایسه با گزینه‌های مشهور مانند وردپرس و جوملا به مراتب کمتر است.

از ویژگی‌های قابل توجه ModX موارد زیر قابل توجه هستند:

 • پشتیبانی خوب از سئو
 • سیستم چند سایتی
 • قابلیت توسعه‌ی بالا
 • ارتباط خوب با سایر نرم‌افزارها
 • سازگار با موبایل
 • استفاده آسان از چندین سرور برای سایت‌های با بار سنگین
 • پشتیبانی از زبان‌های مختلف از جمله فارسی

یکی از معایب استفاده از ModX در طراحی سایت، کمتر بودن تعداد افزونه‌ها یا Extras در این CMS است. تعداد افزونه‌های موجود برای ModX در حال حاضر حدود ۷۰۰ و برای وردپرس در حدود ۴۵،۰۰۰ است.

اکسپرشن انجین - ExpressionEngine

اکسپرشن انجین از جمله سیستم‌های مدیریت محتوای قابل توسعه و با امکانات خوب است. نگارش رایگان این سیستم دارای مجموعه امکانات محدودی است و استفاده از آن در سایت‌های شخصی امکان‌پذیر است. نگارش حرفه‌ای این نرم‌افزار برای استفاده‌های تجاری می‌بایست خریداری شود.

یکی از ویژگی‌های قابل توجه در اکسپرشن انجین، پشتیبانی کامل از انواع متعدد و دلخواه محتوا با فیلدهای متغیر است.

تیپو۳ - TYPO3

تیپو۳ یکی از نرم‌افزارهای محبوب برای ایجاد سایت‌های اینترنتی است. تیپو۳ دارای بیش از ۵۰۰۰ افزونه‌ی گوناگون است که می‌توانند امکانات و ویژگی‌های آن را تغییر دهند. این CMS بیشتر در کشورهای اروپایی و به ویژه کشور آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به دلیل شکل خاص برنامه‌نویسی تیپو۳، این سیستم بسیار قابل توسعه است و اضافه کردن امکانات سفارش به آن به آسانی قابل انجام است.
تیپو۳ پشتیبانی خوبی از زبان‌های مختلف به عمل می‌آورد. بنابراین ایجاد سایتی به هر زبان یا ترکیبی از زبان‌های مختلف با استفاده از این سیستم قابل انجام است.
تیپو۳ با در نظر گرفتن نیازهای سازمانی و با امکان پشتیبانی از امکانات مورد نیاز سایت‌های بزرگ، ایجاد شده است. بنابراین در هنگام ایجاد وبسایت‌هایی با ابعاد متوسط به بالا، یکی از گزینه‌های مناسب به شمار می‌رود.
تیپو۳ با زبان php توسعه پیدا کرده است.

کدام CMS برای طراحی سایت بهتر است ؟

انتخاب هنگامی سخت‌تر می‌شود که بدانیم ده‌ها گزینه‌ی دیگر برای طراحی سایت وجود دارند و علاوه به امکانات ذاتی و افزونه‌های موجود، عوامل مهم دیگری مانند، پشتیبانی خوب از زبان فارسی، یافت شدن متخصصین خبره برای نگهداری و توسعه و عوامل دیگر را در انتخاب نهایی دخیل کنیم.
هیچ فرمول قطعی برای انتخاب یک گزینه به طور قطعی وجود ندارد و انتخاب نهایی پس از در نظر گرفتن تمامی عوامل و فاکتورهای مورد نظر، گاهی بر اساس سلیقه‌ی فردی و بسیاری اوقات بر اساس تجربیات گذشته به انجام می‌رسد.

با ما تماس بگیرید و نیازهای خود و چشم‌انداز آینده را برایمان شرح دهید، نیازها و شرایط شما را بررسی می‌کنیم و بهترین پیشنهادها را به شما ارائه می‌کنیم.

۵ نظر در مورد «کدام CMS برای طراحی سایت بهتر است؟»

 • ابراهیم می‌گوید:

  سلام یک سایت آگهی ثبت کرده ام و به نظر شما از سیستم محتوای جوملا یا وردپرس استفاده کنم یا اسکریپت
  هر کدام دیگری را محکوم میکند .
  جوملآ بهتر هست یااین اسکریپت ها ؟

  • با سلام
   ابتدا باید مشخص کنید که چه هدف و چه مخاطبی دارید و حجم پیش‌بینی شده برای سایت شما چقدر است
   سپس بر اساس آن ابزار مناسب انتخاب شود.
   در ضمن در روکا، سیستم مدیریت آگهی نیز یکی از محصولات ما می‌باشد.

 • محمد می‌گوید:

  خیلی ممنون جالب بود
  یک سایت جالب هم دیدم که کمک میکنه بفهمیم سایت با کدوم cms طراحی شده cmsdetector.ir
  افزونه wpanalyzer هم همینطور

 • شاهین می‌گوید:

  سلام ممنون برای اطلاعات عالی فقط یک سوال دارم من سرور مجازی گرفتم حالا موندم روش ویندوز نصب کنم یا وردپرس برای من زیبای قالب ها مهم است ایا بین قالب های ویندوز و وردپرس فرقی است یعنی برنامه ساز وردپرس در زیبا کردن قالب محدودیتی ندارد که مثلا قالب ویندوز زیبا تربشه؟
  وازمد اکس – ModX تعریف کردید ایا کارکردن باهاش ساده است وقالب هایی که رویه وردپرس من نصب میکنم رویه این هم میشه نصب کرد؟ ممنون میشوم سوال هامو جواب بدهید

  • با سلام
   شما ابتدا می‌بایست هدف خود را مشخص کنید. بر اساس هدفی که داشته باشید، بهتر است از یک مشاور طراحی سایت که تجربه و مهارت کافی داشته باشد کمک بگیرید.
   روی سرور مجازی ابتدا باید سیستم عامل نصب کنید، سپس نرم‌افزارهای وب سرور، و سپس نرم‌افزارهای طراحی سایت را نصب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *